10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Kiedy kończymy świętowanie i spoglądamy wstecz na miniony rok, nasza uwaga skupia się na nadchodzących miesiącach. Dla wielu osób styczeń to czas samorozwoju i ponownego odkrywania siebie. Nadszedł czas, aby zacząć działać, zorganizować się i wypracować nowe (zdrowe) nawyki, aby jak najlepiej wykorzystać nadchodzący rok.

Jeśli chcesz, aby rok 2023 był Twoim rokiem, istnieje wiele sposobów na wykorzystanie miesiąca stycznia (i kolejnych miesięcy) na swoją korzyść. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy dla Ciebie 10 różnych pomysłów na to, jak najlepiej wykorzystać dobry początek roku.

 

1. Wypracuj nowy nawyk dbania o siebie
Może to się wydawać trochę sprzeczne, ale jeśli chcesz być bardziej produktywny, jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, jest zrobienie sobie przerwy i znalezienie czasu na relaks.

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Wielu z nas jest tak zajętych pracą, rodziną i ogólnymi obowiązkami, że pod koniec dnia okazuje się, że nie poświęciliśmy nawet odrobiny czasu dla siebie.

Tak więc jedną z najlepszych rzeczy, które możesz teraz zrobić, to dbać o siebie i wypracować tego typu nawyk, który będziesz stosować przez cały rok. Wystarczy poświęcić 30 minut dziennie dla siebie, aby poczuć się silniejszym i zadbać o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.

To, co robisz w tym czasie, zależy wyłącznie od Ciebie – może to być na przykład kąpiel, spacer lub bieganie, ćwiczenie jogi czy też czytanie książki. Kluczem jest wygospodarowanie w ciągu dnia odrobiny „czasu dla siebie”, aby spędzić go dokładnie tak, jak chcesz.

 

2. Zrób (wielkie) zimowe sprzątanie

Wiele osób wykorzystuje nowy rok jako pretekst do zrobienia wczesnowiosennych porządków. I choć nie jest to

lekarstwo na wszystko, to udowodniono, że czysty i schludny dom zmniejsza stres i zwiększa poczucie szczęścia. Sprzątanie domu nie tylko odświeża przestrzeń życiową, ale również przywraca dobry nastrój.

Często pierwszym krokiem w zimowych porządkach jest zdjęcie i schowanie ozdób choinkowych (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Podczas sprzątania świętecznych ozdób, możeś również spakować „zbędne” prezenty i odłożyć, aby na przykład przekazać organizacji charytatywnej.

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Może nie wydawać się to najłatwiejszym ani najprzyjemniejszym zadaniem, ale jednym ze sposobów na poprawienie samopoczucia jest na przykład słuchanie ulubionej muzyki podczas wykonywania tej czynności. Dlaczego więc nie sporządzić „playlisty do sprzątania”, aby móc jednocześnie słuchać muzyki? Sprzątanie może być również zaskakująco skuteczną formą ćwiczeń cardio, ponieważ zadania takie jak odkurzanie i mycie podłóg mogą spalić zaskakującą ilość kalorii. Ponadto w ten sposób możemy nie tylko cieszyć się bardziej czystym i mniej zagraconym domem, ale także mamy satysfakcję, wiedząc, że dostarczyliśmy sobie trochę ruchu.

 

3. Wyznacz sobie kilka "fitness" celów

Priorytetowe traktowanie zdrowia i kondycji to jedna z najbardziej korzystnych rzeczy, które można zrobić dla swojego dobrego samopoczucia (zarówno psychicznego, jak i fizycznego).

Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest bycie bardziej "fit" i więcej ćwiczeń. Jednak w chłodniejsze, ciemniejsze dni przykładanie się do regularnych ćwiczeń może stanowić wyzwanie.

 
Niezależnie od tego, czy chcesz przebiec maraton, schudnąć, czy po prostu poprawić ogólną kondycję, wyznaczanie celów to świetny sposób na pozytywne rozpoczęcie roku. I niezależnie od celu, stworzenie planu ćwiczeń jest jednym z najlepszych sposobów na trzymanie się rutyny i osiągnięcie celów.

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Pamiętaj, że bez względu na to, jak trudno jest zacząć ćwiczyć według planu, to jeśli będziesz je wykonywać konsekwentnie, wkrótce staną się częścią Twojej rutyny.

 

4. "Suchy" okres - 1 miesiąc bez alkoholu

Wielu z nas chciałoby ograniczyć picie, a po świątecznej atmosferze Bożego Narodzenia i Nowego Roku, styczeń może okazać się do tego idealny. Zamiast po prostu ograniczać alkohol na jakiś czas, dlaczego nie wziąć udziału w wyzwaniu „Suchy styczeń” i zobowiązać się do niepicia przez cały miesiąc?

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Nie ma znaczenia, że przegapiłeś początek stycznia - do wyzwania 31 dni bez alkoholu możesz się zobowiązać w dowolnym momencie. Korzyści płynące z miesiąca trzeźwości są ogromne: badanie wykazało, że 86% osób, które powstrzymują się od alkoholu przez cały miesiąc, oszczędza pieniądze, 70% lepiej śpi, a 66% ma więcej energii.

Ponadto, mimo że czasem oczywiście nie ma nic złego w wypiciu drinka, wielu z nas ma zwyczaj sięgania po alkohol po trudnym dniu w pracy lub gdy jesteśmy smutni (lub zestresowani). Uczestnictwo w wyzwaniu "Suchy styczeń" to nie tylko świetny sposób na poprawę zdrowia, ale także pomoc w przełamaniu ewentualnych niezdrowych mechanizmów i wypracowaniu sobie nowych, zdrowych nawyków.

 

5. Udział w projekcie Veganuary

Co jeśli lubimy wyzwania, ale nie podoba nam się żadne z powyższych? Możemy wziąć udział w projekcie Veganuary. Veganuary to coroczna kampania, która zachęca ludzi do wypróbowania roślinnego stylu życia przez miesiąc – chociaż, podobnie jak Suchy styczeń, może być realizowane o każdej porze roku.

W ubiegłym roku w inicjatywie wzięło udział ponad 629 tysięcy osób, a w tym roku - według prognoz - uczestników będzie jeszcze więcej. Wiele restauracji dodaje teraz do swoich menu coraz więcej dań wegańskich, więc jest to świetny sposób na wypróbowanie nowych potraw i wsparcie restauracji, które zmagały się z pandemią.

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Korzyści z diety roślinnej mogą być bardzo duże. Badania pokazują, że choroby takie jak rak, choroby serca, udar mózgu i cukrzyca są powiązane z produktami pochodzenia zwierzęcego, a przejście na dietę wegańską może zapobiegać lub leczyć niektóre z głównych przyczyn śmierci, jakimi są cukrzyca typu 2 i wysokie ciśnienie krwi.

Oprócz korzyści zdrowotnych obszerna analiza przeprowadzona przez Uniwersytet Oksfordzki wykazała również, że przejście na dietę roślinną jest najlepszym sposobem na zmniejszenie negatywnego wpływu na planetę Ziemię. Świadomość, że robimy coś tak korzystnego dla planety (i oczywiście zwierząt!) może być pozytywnym sposobem na rozpoczęcie roku.

 

6. Sprawdźmy »kondycję« naszych samochodów

Pęknięta karoseria lub uszkodzenie samochodu to nic przyjemnego o każdej porze roku. Jednak

zimą, gdy na zewnątrz jest zimno, ciemno, a ulice często są oblodzone, istnieje większe ryzyko wypadku. Przeprowadzenie podstawowego przeglądu technicznego samochodu to coś, co większość z nas może wykonać samodzielnie z domu.

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Podczas gruntownej zimowej kontroli stanu samochodu należy sprawdzić opony, płyn chłodniczy, światła, wycieraczki, olej, hamulce, akumulator i karoserię.

 

7. Czyszczenie szafy

Jeśli nasza szafa jest pełna ubrań, ale „nie mamy się w co ubrać” lub jeśli szafa jest zagracona, przepełniona i zdezorganizowana – dlaczego nie rozpocząć nowego roku od uporządkowania ubrań?

Wiele osób marzy o zmniejszeniu liczby ubrań i prowadzeniu bardziej minimalistycznego trybu życia, a czyszczenie szafy jest doskonałym sposobem na wprowadzenie tego w życie. Najłatwiejszym sposobem uporządkowania garderoby jest ułożenie wszystkiego na trzy stosy: zachowaj, sprzedaj lub oddaj do recyklingu.

Inną praktyczną zasadą jest „reguła sześciu miesięcy”: jeśli nie nosiłeś jakiejś rzeczy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i nie sądzisz, że zrobisz to w ciągu następnych sześciu miesięcy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej już nigdy nie założysz!

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Rozstanie ze starymi ubraniami może być trudne, zwłaszcza jeśli gromadzimy rzeczy, ponieważ mają wartość sentymentalną, ale czysta i uporządkowana garderoba to świetny sposób, aby poczuć się lepiej zorganizowanym i uniknąć marnowania czasu na zastanawianie się, co założyć.

 

8. Zdobądź noweumiejętności lub wiedzę

Zdobycie nowej umiejętności lub znalezienie nowego hobby jest niezwykle satysfakcjonujące. Zajmuje nas, dodaje pewności siebie, poprawia nastrój i samopoczucie, a może nawet doprowadzić do odkrycia nowej pasji życiowej?

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

9. Zrób listę lektur

Szczególnie w zimny i ciemny dzień możemy nie być w (wystarczająco dobrym) nastroju, aby sprzątać lub nawet oddać samochód do serwisu. Ale tylko dlatego, że masz leniwy dzień, nie oznacza to, że nie możesz nadal być produktywny.

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Czytanie dobrej książki to świetny sposób na spędzenie styczniowego popołudnia - a odpowiednia książka może również zapewnić nam mile widzianą dawkę motywacji.

Może spróbujmy więc sporządzić listę lektur na ten rok i zobowiążmy się do przeczytania wszystkich książek, które zawsze chcieliśmy przeczytać, ale nigdy to się nie udało? Gdy czujesz, że nie masz zbyt dużo energii, zawsze możesz wziąć do ręki książkę i spędzić kilka produktywnych godzin „przenosząc się” do innego świata.

 

10. Rozmrażanie zamrażarki i czyszczenie lodówki

Czyszczenie lodówki i rozmrażanie zamrażarki są często pomijane podczas sprzątania domu. Po okresie świątecznym styczeń to chyba jeden z najlepszych momentów na wykonanie tych czynności.

Nadszedł czas, aby pozbyć się przeterminowanej żywności lub produktów spożywczych, których wiesz, że nie zjesz. Tutaj zwykle najlepiej jest być bezwzględnym.

10 świetnych pomysłów na bardziej produktywny początek roku

 

Wiele nowych zamrażarek nie wymaga ręcznego rozmrażania. Jeśli jednak mamy zamrażarkę starszego typu, która lubi się oszronić, prawdopodobnie od czasu do czasu będziesz musiał ją rozmrozić. Na szczęście nie musi to być „brudne” ani czasochłonne zadanie.

W czasach, gdy wielu z nas planuje zdrowsze odżywianie, czysta, uporządkowana lodówka i zamrażarka mogą sprawić, że planowanie posiłków będzie odrobinę przyjemniejsze.

 

Zakończenie

W mroźne zimowe dni wiele osób lubi zaszywać się w domu. Spędzanie większej ilości czasu w domu nie oznacza jednak, że nie możemy pozostać produktywni. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdobycie nowej umiejętności, porządkowanie garderoby, czy podjęcie nowego wyzwania sportowego, istnieje wiele sposobów na to, aby być zajętym i doskonalić się w zaciszu własnego domu.