5 prostych porad dotyczących uprawy ziół w pomieszczeniach

5 prostych porad dotyczących uprawy ziół w pomieszczeniach

 

Nie pozwól, aby chłodna pogoda zrujnowała Wasze zbiory ziół. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma prostymi krokami, które sprawią, że rośliny będą szczęśliwe do wiosny, nawet jeśli przeniesiesz je do domu i będziesz pielęgnować w pomieszczeniu.

Zima nie musi oznaczać końca Twojego ziołowego ogródka. Możesz łatwo przynieść swoje ulubione zioła do domu i przechowywać je rok po roku. Do wnętrz najlepiej nadają się byliny, takie jak trawa cytrynowa lub imbir, które do przetrwania potrzebują ochrony przed niskimi temperaturami. Odporniejsze gatunki, takie jak lawenda, szałwia trójbarwna i tymianek, w większości regionów mogą zimować na zewnątrz. Możesz nadal spożywać te zioła w chłodniejszych miesiącach, jeśli przeniesiesz je do pomieszczenia.

Oto, jak wnieść różne rodzaje ziół do domu, aby dalej je uprawiać i przez całą zimę mieć łatwy dostęp do ich świeżych smaków i zapachów.

 

1. Należy przejrzeć i przesadzić zioła ogrodowe

Przed wniesieniem roślin do domu należy dokładnie je obejrzeć pod kątem obecności owadów. „Intruzów” trzeba usunąć z liści, spryskując je wodą z węża ogrodowego. Następnie, zanim ziemia zamarznie, należy delikatnie wykopać te rośliny, które planujesz przenieść do domu.

W tym czasie wieloletnie zioła rosnące w pęczkach, takie jak oregano, majeranek i mięta, można podzielić na dobrze ukorzenione kępki. Zioła, które są zdrewniałe i bardziej krzaczaste (takie jak szałwia i rozmaryn) są zwykle niewygodne do wykopania.  Dlatego, jeśli planujesz przenosić je do domu i ponownie wysadzić na zewnątrz, najlepiej uprawiaj je w pojemnikach przez cały rok.

 

2. Sadzenie ziół w odpowiednich pojemnikach

Należy wybrać pojemnik, który jest wystarczająco duży, aby pomieścić bryłę korzeniową każdej rośliny i dać nieco miejsca na dalszy wzrost. Następnie umieszcza się warstwę ziemi doniczkowej na dnie doniczki, wkłada roślinę i wypełnia wolną przestrzeń wokół korzeni większą ilością ziemi. Glebę wokół korzeni rośliny należy docisnąć, pozostawiając około centymetra między powierzchnią gleby a krawędzią doniczki. Po przesadzeniu ziół do nowych doniczek należy je obficie podlać – aż woda spłynie z dna doniczki.

5 prostych porad dotyczących uprawy ziół w pomieszczeniach

 

3. Przystosowanie roślin do nowych warunków wewnętrznych

Po przeniesieniu do domu zioła będą potrzebowały trochę czasu, aby dostosować się do nowego środowiska. Być może zauważysz, że rośliny tracą liście i rosną wolniej. Ożywią się, jeśli umiścisz je w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu (nie powinny stać na słońcu). Po tygodniu możesz przenieść doniczki w miejsce, w którym będą miały co najmniej cztery godziny światła słonecznego dziennie. Jeśli nie dysponujesz oknem, które zapewnia wystarczającą ilość światła słonecznego, możesz uprawiać zioła pod lampami lub specjalnym oświetleniem do uprawy.

 

4. Troskliwa opieka

Raz w tygodniu należy obracać doniczki, aby wszystkie strony roślin miały wystarczającą ilość światła. Zioła radzimy podlewać, gdy gleba wydaje się sucha do głębokości 1 cala. Codziennie spryskuj liście, aby zwiększyć poziom wilgotności. Możesz również przechylać doniczki nad zlewem i od czasu do czasu delikatnie płukać liście wodą, aby utrzymać zioła w czystości i odstraszyć ewentualne szkodniki.

 

5. Regularne przycinanie

Aby zawsze mieć dostęp do świeżych ziół o miękkich łodygach, takich jak bazylia, melisa i mięta, należy ucinać końcówki każdej rośliny przez całą zimę. Sadzonki te możesz umieścić w małym wazonie z wodą, aby wkrótce rozwinęły się korzenie. Gdy korzenie osiągną kilka centymetrów długości, możesz wsadzić roślinki do ziemi, aby zwiększyć zapas świeżych ziół. Alternatywnie możesz pokroić gałązki, gdy potrzebujesz świeżych ziół do swoich ulubionych potraw.

5 prostych porad dotyczących uprawy ziół w pomieszczeniach

 

W każdym razie, zioła powinny być regularnie przycinane, ponieważ zachęci je to do wytworzenia nowych pędów, a jednocześnie spowoduje, że nie rozrosną się do wiosennego wysadu na zewnątrz. Dlatego nie bój się korzystać z ziół w ramach potrzeby!

 

Zakończenie: Zachowaj świeżość ziół na dłużej – przez cały rok

Przy odrobinie przygotowania prawie wszystkie zioła mogą zimować w pomieszczeniu. Jeśli uprawiasz rośliny w doniczkach, będziesz mieć świeże zapasy do gotowania przez cały rok, a kiedy nadejdzie wiosna, możesz je przenieść z powrotem na zewnątrz i przesadzić. Łatwe w uprawie zioła mogą również stanowić wspaniały dodatek do kolekcji roślin doniczkowych, więc możesz nawet zdecydujesz się na ich uprawę

5 prostych porad dotyczących uprawy ziół w pomieszczeniach

 

Zioła wieloletnie do uprawy zimą: tymianek, szczypiorek, rozmaryn, mięta, greckie oregano, melisa, szczaw…; zioła dwuletnie to m.in pietruszka i cebula.