8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni

8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni

 

Zimna aura i gorące napoje (zawsze) idą w parze, jednak kubek gorącej czekolady jest dla nas nie tylko pocieszeniem, ale także nie lada wyzwaniem. Klasyczne kakao jest robione na bazie pełnotłustego mleka krowiego, które zawiera tłuszcze nasycone i sporo rafinowanego cukru. A nie wspominając nawet o dodatkach, do których należy na przykład bita śmietana.

To poczucie komfortu, jakie daje nam picie gorącego napoju, nie jest przypadkowe – badania wykazały, że izolacja społeczna może sprawiać, że ludzie chętniej sięgają po ciepłe jedzenie i napoje. Istnieją dowody na to, że szczególne działanie uspokajające mają właśnie ciepłe napoje na bazie mleka. Naukowcy znaleźli dowody na to, że połączenie peptydów pochodzących z mleka znanych jako hydrolizat trypsyny kazeiny (CTH) pomaga łagodzić stres i poprawiać sen.

Oczywiście jeśli gorące napoje są przygotowywane w domu, ich składniki można dostosować do swoich potrzeb lub preferencji dietetycznych, na przykład użyć alternatyw dla mleka. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju mleka użyjemy, jego spienienie przed dodaniem do napoju będzie świetnym sposobem na spowodowanie, aby napój był smaczniejszy i mniej kaloryczny. Spienianie to po prostu dodawanie powietrza do mleka, dzięki czemu jest ono lżejsze.

Czy jesteście gotowi na to ciepłe i przyjemne uczucie? Zachęcamy do wypróbowania przepisów na pyszne i zdrowe gorące napoje, które zapewnią Ci odrobinę ciepła i komfortu nawet w najchłodniejsze dni.

 

INDYJSKA HERBATA Z MLEKIEM („CHAI LATTE”)

 

Nie przepadasz za kawą? Nie szkodzi. Zachęcamy do wypróbowania herbaty. Tradycyjna herbata indyjska jest przygotowywana poprzez namaczanie czarnej herbaty i przypraw. Zwykle jest podawana z mlekiem. Komercyjnie przygotowane „chai-si” są zwykle robione na bazie syropów cukrowych, które dodają niepotrzebnych kalorii. Na przykład Grande Chai Tea Latte ze Starbucksa zawiera 42 gramy cukru – więcej niż zalecany przez American Heart Association dzienny limit dodanych cukrów. Jednak, aby zrobić bardzo prostą chai latte, wystarczy zaparzyć filiżankę herbaty chai, dodać łyżeczkę miodu oraz odrobinę mleka. Wykonanie tego zajmuje kilka minut więcej, ale uzyskany smak jest wart każdego wysiłku.

 

Skład:

  • ¾ filiżanki niskotłuszczowego mleka (1 procent),
  • 1½ łyżki czarnej herbaty liściastej (herbatę można wyjąć z torebki),
  • 1 laska cynamonu,
  • 3 plasterki świeżego imbiru,
  • 1 szczypta nasion kopru włoskiego,
  • 4 całe goździki,
  • 6 strąków kardamonu, pokruszonych (opcjonalnie),
  • 1 łyżeczka czystego syropu klonowego,
  • 1 szczypta mielonej gałki muszkatołowej (do dekoracji),
  • 1 szczypta mielonego cynamonu (do dekoracji).

 

Wykonanie:

Do średniego rondla wlać ¾ filiżanki wody i mleko, wsypać herbatę, cynamon, imbir, koper włoski, goździki i ewentualnie kardamon. Gotować na średnim ogniu. Zagotować i odstawić. Odstawić na 5 do 10 minut (im dłużej się moczy, tym będzie smaczniejszy).

Przecedzić do filiżanki i dodać syrop klonowy. Bezpośrednio w filiżance użyć spieniacza mleka, aby wytworzyć piankę. Napój udekorować mieloną gałką muszkatołową i cynamonem.

Wartości odżywcze na porcję: 96 kalorii, 2 g tłuszczu (1,2 g tłuszczów nasyconych), 6 g białka, 14 g węglowodanów, 0,2 g błonnika, 13,2 g cukru (4 g cukru dodanego), 81 mg sodu.

8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni

 

ZŁOTA HERBATA („GOLDEN LATTE”)

 

Charakterystyczny złocistożółty kolor tego napoju zawdzięczamy kurkumie, czyli roślinie z rodziny imbirowatych, która jest używana zarówno jako przyprawa, jak i dodatek leczniczy w łagodzeniu bólu. Ten jasny napój, czasami nazywany „złotym mlekiem”, staje się coraz bardziej popularny, jednak w Indiach popularnością cieszy się już od wieków. Kurkumina, aktywny związek kurkumy, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które mogą zmniejszać ryzyko niektórych chorób. Czarny pieprz w tym przepisie stymuluje działanie kurkumy - pomaga organizmowi wchłonąć znacznie więcej kurkuminy zawartej w przyprawie.

 

Skład:

  • 1½ filiżanki niesłodzonego mleka migdałowego,
  • 1½ łyżeczki czystego syropu klonowego,
  • ¾ łyżeczki czystego ekstraktu waniliowego,
  • ½ łyżeczki mielonej kurkumy,
  • ½ łyżeczki mielonego imbiru,
  • 1 szczypta mielonego cynamonu,
  • 1 szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu,
  • 1 gwiazdka anyżu do dekoracji (opcjonalnie).

 

Wykonanie:

Wymieszać wszystkie składniki w garnuszku, podgrzewać na średnim ogniu. Doprowadzić do wrzenia (ale nie do zagotowania) i podawać na gorąco.

Za pomocą spieniacza do mleka spienić latte lub dobrze ubić tuż przed wypiciem. W razie potrzeby udekorować anyżem.

Wartości odżywcze na porcję: 102 kalorie, 4 g tłuszczu (0,1 g tłuszczów nasyconych), 3 g białka, 11 g węglowodanów, 0 g błonnika, 6,5 g cukru (6,4 g cukru dodanego), 281 mg sodu.

8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni

 

MIĘTA PIEPRZOWA

 

Eleganckie napoje kawowe nie muszą być naładowane cukrem i pustymi kaloriami. Ta wersja dostarcza kofeinowego „kopa” i jednocześnie zaspokaja ochotę na kakao. Badania wykazały, że kakao w proszku jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Olejek z liści mięty pieprzowej, który jest składnikiem czystego ekstraktu z mięty pieprzowej, od tysięcy lat stosowany jest w leczeniu problemów trawiennych.

 

Skład:

  • ¾ filiżanki odtłuszczonego mleka lub niesłodzonego mleka roślinnego,
  • 2 filiżanki espresso lub ½ filiżanki mocno zaparzonej kawy,
  • ½ łyżeczki czystego ekstraktu waniliowego,
  • ¼ łyżeczki ekstraktu z mięty pieprzowej,
  • 1 łyżeczka miodu,
  • 1 łyżka niesłodzonego kakao w proszku.

 

Wykonanie:

Wymieszać wszystkie składniki w rondelku. Podgrzewać na średnim ogniu. Doprowadzić mieszaninę do wrzenia, często mieszając, następnie podawać.

Wartości odżywcze na porcję: 114 kalorii, 1 g tłuszczu ogółem (0,7 g tłuszczów nasyconych), 7 g białka, 19 g węglowodanów, 2 g błonnika, 15,1 g cukru (6 g cukru dodanego), 106 mg sodu.

8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni

 

MATCHA Z MLEKIEM SOJOWYM („MATCHA SOY LATTE”)

 

Matcha to skoncentrowana zielona herbata w proszku pochodząca z Japonii. Zawiera aktywny związek galusan epigallokatechiny (EGCG), którego działanie zostało powiązane ze zmniejszonym ryzykiem niektórych rodzajów raka oraz poprawą zdrowia układu sercowo-naczyniowego i metabolicznego. Innymi słowy, można mieć pewność, że ten jasnozielony napój ma pozytywny wpływ na zdrowie.

 

Skład:

  • 1 łyżeczka proszku matcha,
  • 1½ łyżeczki miodu lub syropu klonowego,
  • ¾ filiżanki gorącego niesłodzonego mleka sojowego lub innego niesłodzonego mleka.

 

Wykonanie:

Do małej miski przesiać proszek matcha. Dodać 1 łyżkę gorącej wody i mieszać, dopóki nie znikną wszystkie grudki. Dodać miód i powoli dodawać mleko sojowe, nie przestając mieszać. Podawać na ciepło.

Wartości odżywcze na porcję: 98 kalorii, 3 g tłuszczu (0,4 g tłuszczów nasyconych), 7 g białka, 12 g węglowodanów, 0 g błonnika, 9,4 g cukru (8,6 g cukru dodanego), 64 mg sodu.

8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni

 

NAPÓJ Z BURAKÓW („BETROOTlatte”)

 

Ten napój jest atrakcyjny ze względu na przyjazny dla Instagrama kolor, ale jest również doskonałym źródłem związków prozdrowotnych. Burak jest jedną z 10 roślin o najwyższej zawartości przeciwutleniaczy, które mogą chronić komórki przed wolnymi rodnikami, mającymi wpływ na rozwój chorób i starzenie. Badania wykazały, że sok z buraków może również pomóc w ochronie przed wieloma chorobami przewlekłymi, w tym przed cukrzycą i nadciśnieniem.

 

Skład:

  • 1 mały burak upieczony i pokrojony w plastry lub 2 łyżki proszku buraczanego wymieszane z 1 łyżką ciepłej wody,
  • 2 daktyle bez pestek lub 2 łyżki czystego syropu klonowego,
  • 1 łyżeczka czystego ekstraktu waniliowego,
  • ¼ łyżeczki mielonego cynamonu,
  • 1½ filiżanki gorącego odtłuszczonego mleka lub niesłodzonego mleka roślinnego.

 

Wykonanie:

Umieścić wszystkie składniki w blenderze i dokładnie wymieszać, aż masa będzie gładka. Podawać na ciepło lub podgrzewać w małym rondelku, aż do uzyskania pożądanej temperatury.

Wartości odżywcze na porcję: 156 kalorii, 0,4 g tłuszczu (0,2 g tłuszczów nasyconych), 7 g białka, 31 g węglowodanów, 2,9 g błonnika, 28 g cukru (0,3 g cukru dodanego), 129 mg sodu.

8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni

 

NAPÓJ Z CYNAMONEM I WANILIĄ

 

Wśród roślinnych substytutów mleka mleko sojowe jest jednym z najbardziej zbliżonych do mleka krowiego pod względem dostarczanego wapnia i witaminy D. Cynamon dodaje smaku, a jego duża dawka ma również właściwości prozdrowotne. Badania wykazały, że cynamon ma wiele potencjalnych korzyści przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych, przeciwcukrzycowych i przeciwdrobnoustrojowych. Istnieją również dowody na to, że regularne spożywanie cynamonu może pomóc w obniżeniu poziomu lipidów we krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób serca.

 

Skład:

  • 1 filiżanka waniliowego mleka sojowego lub innego ulubionego mleka,
  • ½ łyżeczki czystego ekstraktu waniliowego,
  • ½ łyżeczki mielonego cynamonu.

 

Wykonanie:

Umieścić wszystkie składniki w małym rondelku na średnim ogniu. Wymieszać. Podgrzać do wrzenia, odczekać chwilę, aż ostygnie do odpowiedniej temperatury i podawać.

Wartość odżywcza na porcję: 110 kalorii, 4 g tłuszczu (0,5 g tłuszczów nasyconych), 6 g białka, 11 g węglowodanów, 0,7 g błonnika, 7,4 g cukru (0,3 g cukru dodanego), 96 mg sodu.

8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni

 

ZIELONA HERBATA Z MIODEM, CYTRUSAMI I IMBIREM

 

Ta prosta mikstura na bazie herbaty jest pyszna i łatwa do przygotowania. Picie zielonej herbaty może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, co oznacza, że napój ten może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

 

Skład:

  • 1 torebka zielonej herbaty,
  • 2 kawałki świeżego imbiru, cienko pokrojone
  • 2 łyżeczki miodu,
  • 1 limonka lub ½ cytryny, wyciśnięty sok.

 

Wykonanie:

Zagotować 1½ filiżanki wody i zalać torebkę z herbatą. Odstawić na 3 minuty.

Do filiżanki dodać plasterki imbiru, miód i sok z limonki lub cytryny. Wymieszać, aby połączyć składniki i podawać.

Wartości odżywcze na porcję: 57 kalorii, 0 g tłuszczu (0 g tłuszczów nasyconych), 1 g białka, 15 g węglowodanów, 0,2 g błonnika, 12,2 g cukru (11,5 g cukru dodanego), 5 mg sodu.

8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni

 

TRADYCYJNA, LECZ ZDROWSZA GORĄCA CZEKOLADA

 

Jeśli po prostu nie możesz pozbyć się chęci na czekoladę, ta zdrowsza wersja gorącej czekolady będzie doskonałym wyborem. Kakao jest naturalnie bogate w błonnik i minerały, w tym magnez i żelazo. Odrobina syropu klonowego dodaje naturalnej słodyczy, więc tę czekoladową miksturę można popijać, nie martwiąc się, że jedna filiżanka dostarczy nam za dużo cukru.

 

Skład:

  • 1½ łyżki niesłodzonego kakao w proszku,
  • 2 łyżki syropu klonowego,
  • 1 szczypta mielonego cynamonu,
  • 1 szczypta soli,
  • 1½ filiżanki niesłodzonego mleka migdałowego.

 

Wykonanie:

W rondelku wymieszać kakao w proszku, syrop klonowy, cynamon i sól, do uzyskania gładkiej konsystencji. Powoli dodać mleko migdałowe i podgrzewać rondelek na średnim ogniu. Doprowadzić do wrzenia, regularnie mieszając.

Wartości odżywcze na porcję: 113 kalorii, 5 g tłuszczu (0,7 g tłuszczów nasyconych), 4 g białka, 16 g węglowodanów, 3,2 g błonnika, 8,2 g cukru (8,1 g cukru dodanego), 422 mg sodu.

8 przepisów na rozgrzewające napoje idealne na zimne dni