Jak kominki gazowe mogą wpływać na jakość powietrza w mieszkaniu?

Po licznych kontrowersjach na temat kuchenek gazowych, wielu właścicieli zaczyna rozglądać się po swoich domostwach w poszukiwaniu winnych zanieczyszczonego powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Poszukiwania często kończą się na kominku (jeżeli jest w mieszkaniu), ponieważ wszystko co wiąże się z ogniem i gazem, może być powodem do niepokoju. Jednak, gdy kominek jest sprawny i używany w sposób odpowiedzialny, można łatwo i bezpiecznie gromadzić się wokół niego.

Mimo wszystko, mając na uwadze raport Centrum Kontroli i Zapobiegania chorobom, ponad 50 000 ludzi co roku zgłasza się na oddział intensywnej opieki z powodu zatrucia tlenkiem węgla (CO). Niezależnie od tego czy masz gazowy, elektryczny lub tradycyjny kominek na drewno bądź pellet, zachodzi niebezpieczeństwo emisji czadu.

Jak kominki gazowe mogą wpływać na jakość powietrza w mieszkaniu?

 

Istnieje wiele rodzajów kominków, które w odróżnieniu od kominków gazowych, które są zasadniczo takie same pod względem spalania. Jeżeli dom nie jest dobrze wietrzony, używasz słabej jakości paliwa lub drewno, które szybko się spala, zachodzi niebezpieczeństwo emisji tlenku węgla. Jeżeli masz kominek gazowy, powinna zostać zainstalowana nad kominkiem bądź wywietrznikiem zewnątrz domu osłona ochronna, zapobiegająca gromadzeniu się czadu.

Chociaż kominki gazowe wyglądają realistycznie i szybko ogrzewają każde pomieszczenie prawdziwym płomieniem, stwarzają potencjalne problemy z bezpieczeństwem.

 

Jak sprawdzić, czy kominek jest bezpieczny?

Przed rozpoczęciem użytkowania kominku gazowego należy zapoznać się z instrukcją (również z zapisami drobnym drukiem) i zapoznać się z jego działaniem. Zwolennicy „DIY” (tzw. zrób to sam) nie powinni samodzielnie montować kominka, ponieważ prawidłowy sposób obsługi kominka zależy od jego rodzaju. Niektóre kominki działają tylko na gaz ziemny, inne natomiast na gaz ziemny lub propan, Nigdy nie należy używać paliwa, które nie jest wymienione w dokumentacji zawierającej dane o kominku gazowym.

Jak kominki gazowe mogą wpływać na jakość powietrza w mieszkaniu?

 

Nietypowy zapach, dźwięk lub chmura dymu wydobywająca się z komika, świadczy o tym, że nadszedł czas, aby wezwać fachowca. Ze względu na stałe użytkowanie, może zacząć się gromadzić kurz, brud, popiół i sadza. Jeśli jednak kominek jest nowy, będzie potrzebował czasu na odpowietrzenie. Należy stosować się do zaleceń producentów dotyczących procedur i wietrzyć pomieszczenia w określonym przedziale czasowym. Otwieranie okien, włączone sufitowe i okienne wentylatory oraz przenośne filtry powietrza pomogą w wentylacji.

 

Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

Tlenek węgla stanowi niebezpieczeństwo, ponieważ nie można go ani zobaczyć, ani poczuć. Jeżeli w Twoim domu zainstalowane są czujniki dymu i tlenku węgla, należy sprawdzić stan baterii i ich prawidłowe działanie.

Dom powinien być wyposażony w czujnik tlenku węgla na każdym piętrze, włącznie z piwnicą i garażem. Zalecamy, aby umieścić czujniki wewnątrz lub bezpośrednio przy drzwiach wszystkich pokoi. Szczególnie w przypadku kominków zalecamy instalację dodatkowych czujników tlenku węgla w odległości 1-5 metrów od kominka. Również aparaty gaśnicze powinny znajdować się pod ręką.

Jak kominki gazowe mogą wpływać na jakość powietrza w mieszkaniu?

 

Według ekspertów, najlepsze sposoby na detoksykację domu to:

  • Jeżeli nie można usunąć lub wymienić urządzeń gazowych, ważne jest posiadanie urządzeń do monitorowania powietrza oraz urządzeń czyszczących. Urządzenia te ostrzegają przed zanieczyszczeniami w powietrzu i uruchamiają odpowiednie działania czyszczące, mające na celu usunięcie z pomieszczeń trujących oparów.
  • Choć to oczywiste, ważnym jest, aby podczas gotowania używać wentylatora wyciągowego lub okapu kuchennego, który odprowadza powietrze bezpośrednio z domu.
  • Należy sprawdzić działanie systemu wentylacji. Systemy te działają w taki sposób, aby zrównoważyć powietrze w zamkniętych pomieszczeniach i usunąć nadmiar zanieczyszczeń, co jest ważne podczas pracy z urządzeniami grzewczymi.
  • Aktywny lub inteligentny system wentylacji, który reaguje na urządzenia monitorujące poziom CO i automatycznie wentyluje w przypadku przekroczenia zalecanego poziomu CO, pomagając w ten sposób zapobiegać szkodliwemu, zanieczyszczonemu powietrzu w domu.
  • Instalacja czujników tlenku węgla w odległości 3 metrów od jakiegokolwiek urządzenia gazowego.

Przeprowadzasz się do starego domu z długą historią? Często można zauważyć, że nabywcy nieruchomości nie sprawdzają uprzednio, czy zainstalowany uprzednio kominek spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.

Jeżeli nie jesteś pewien działania wszystkich urządzeń gazowych i kominków, umów się na spotkanie w obecności fachowca. Inspektor co roku musi sprawdzić kominek, jeżeli jest obecny również komin, należy skontaktować się z kominiarzem.

Jak kominki gazowe mogą wpływać na jakość powietrza w mieszkaniu?

 

Może wydawać się to uciążliwe, ale ważne jest, aby dom został poddany kontroli od góry do dołu przez uprawnionych specjalistów, zgodnie z prawem i zaleceniami organów ochrony przeciwpożarowej. Nie pozwól, aby niewłaściwe działanie tych urządzeń spowodowało pęknięcie rur lub zatkanie komina.  Profilaktyka jest najlepszym sposobem ochrony domu i zawsze się opłaca.

 

Źródło artykułu:
www.housebeautiful.com