Jak wyczyścić basen – proste kroki zalecane przez profesjonalistów

Dowiedz się, jak wyczyścić basen po zimie, aby przygotować go na letnie miesiące. Zastosuj najprostsze metody polecane przez ekspertów niezależnie od tego, czy chodzi o basen stojący (tymczasowy), czy też wkopany w ziemię.

Jak wyczyścić basen – proste kroki zalecane przez profesjonalistów

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo wyczyścić basen, jesteś we właściwym miejscu. Niezależnie od tego, czy chodzi o właśnie zainstalowany basen stojący w ogrodzie, który chcesz utrzymać w idealnym stanie, czy też o wyczyszczenie basenu zaniedbanego po zimie, zawsze dobrze kierować się poradami profesjonalistów, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i przyjemne użytkowanie.

Nawet jeśli dopiero sprawdzasz różne rodzaje basenów ogrodowych, warto dowiedzieć się wcześniej, z czym będzie wiązało się ich czyszczenie.

 

JAK WYCZYŚCIĆ BASEN: PRZEWODNIK KROK PO KROKU

Jeśli posiadasz basen stojący, wiesz że to duża inwestycja, ale niestety trzeba go często konserwować, więc musisz przygotować się na regularne czyszczenie, by latem cieszyć się z kąpieli.

Aby dokładnie wyczyścić basen stojący i/lub wkopany w ziemię, zalecamy zakup następujących produktów:

  • Siatka do basenu
  • Paski testowe do basenu
  • Szczotka do basenu
  • Odkurzacz do basenu (nie zawsze wymagany)
  • Środek do czyszczenia filtra basenu
Jak wyczyścić basen – proste kroki zalecane przez profesjonalistów

 

1.) POZBĄDŹ SIĘ ZANIECZYSZCZEŃ

To łatwy pierwszy krok, od którego zależy powodzenie całej operacji. Profesjonaliści zalecają użycie siatki, aby w pierwszej kolejności pozbyć się pływających zanieczyszczeń z basenu. Basen pełen pływających zanieczyszczeń niemal na pewno ma zatkany filtr, więc czyszczenie należy przeprowadzać regularnie.

 

2.) CHLOROWANIE SZOKOWE

Według ekspertów chlorowanie szokowe polega na dodaniu takiej ilości chloru, aby jego stężenie wynosiło 8–15 ppm. Dzięki temu można pozbyć się alg i innej materii organicznej. Najlepiej robić to w nocy, ponieważ środki do chlorowania szokowego nie zawierają stabilizatorów i mogą się wypalić po narażeniu na działanie światła słonecznego. Pozostaw basen na noc. Paski testowe do basenu można kupić online.

 

3.) UŻYJ SZCZOTKI

To bardzo ważny etap czyszczenia mechanicznego, który pomoże pozbyć się alg nagromadzonych na ścianach basenu. Wyczyść ściany i podłogę. Używając szczotki do basenów, wyczyść wszystkie ściany i podłogę, aby usunąć pianę i algi. Szczotkę do basenu można kupić online. Najlepiej wybierz taką o sztywnym włosiu i szerokim kształcie, aby szybciej wyczyścić duże powierzchnie.

Jak wyczyścić basen – proste kroki zalecane przez profesjonalistów

 

4.) ODKURZANIE BASENU

Podłącz odkurzacz, ustaw filtr lub zawór basenu na odpływ i zacznij odkurzanie. Dzięki temu zanieczyszczenia z dna basenu nie trafią z powrotem do filtra.

Podobnie jak w przypadku innych narzędzi do czyszczenia basenów, w sieci dostępny jest szeroki wybór modeli odkurzaczy w różnych cenach. Podstawowy model kosztuje około 200 EUR, podczas gdy inteligentny robot bezprzewodowy, który nie wymaga użycia rąk, to koszt rzędu do 1000 EUR. Wybór modelu zależy od budżetu oraz czynności, które chcesz przeprowadzić. Zaletą robota odkurzającego jest to, że możesz zostawić go na noc i mieć czysty basen każdego dnia.

 

5.) WYCZYŚĆ FILTR BASENU

Nauka czyszczenia filtra basenu to jeden z najważniejszych kroków całego procesu. Najpierw włącz filtr i zostaw go na 2–5 dni, aż woda się oczyści. Na tym etapie konieczne może być kilkukrotne czyszczenie filtra. Zwróć uwagę na wskazania manometru. Gdy wskaźnik pokazuje około 10 psi więcej niż zazwyczaj, wyczyść filtr. Wyjmij wkład filtra i wyczyść go przy użyciu węża ogrodowego z dyszą natryskową. Użyj środka do czyszczenia filtrów, aby pozbyć się uciążliwych zabrudzeń.

 

6.) ZAPEWNIJ ODPOWIEDNIĄ RÓWNOWAGĘ CHEMICZNĄ

Przetestuj wodę i w razie konieczności dodaj środki chemiczne. Poziom chloru powinien wynosić 1–5 ppm, poziom pH 7,2–7,6, a stabilizatora 30–50 ppm.

 

7.) UŻYJ OSŁONY

Przykryj basen osłoną, gdy nie jest używany. Dzięki temu do środka nie przedostaną się pył, liście i pyłki. Bez osłony utrzymanie basenu w czystości będzie bardzo trudne.

 

8.) URUCHOM FILTR NA PONAD OSIEM GODZIN DZIENNIE

Filtr usuwa pył i materię organiczną z wody. Ma to kluczowe znacznie dla utrzymania jej w czystości. Jeśli filtr nie czyści, być może nadszedł czas na wymianę wkładu filtrującego. Wkłady filtrujące mają różną średnicę, więc upewnij się, że wybierasz rozmiar dopasowany do posiadanego filtra.

 

9.) SPRAWDŹ BASEN POD KĄTEM WYCIEKÓW

Regularne sprawdzanie basenu pod kątem wycieków jest bardzo ważne w kontekście zachowania czystości. Profesjonaliści i technicy uważają, że większość basenów szybko się brudzi z powodu wycieków, które sprawiają, że zanieczyszczenia z łatwością przenikają do wody i zaburzają poziom jej pH. Jeśli podejrzewasz wyciek, najlepiej wezwać profesjonalistę.

 

JAK WYCZYŚCIĆ BASEN BEZ ODKURZACZA?

Mimo iż odkurzacz do basenu stanowi ważne narzędzie zapewniające utrzymanie czystości, możesz wyczyścić basen także bez niego. Harrison zaleca regularne mieszanie wody przy włączonym filtrze. „Wzburzając i mieszając wodę sprawiamy, że pył i zanieczyszczenia z dna basenu zaczynają unosić się w wodzie. Dzięki temu filtr może je usunąć”.

Jak wyczyścić basen – proste kroki zalecane przez profesjonalistów

 

Nie trzeba chyba wspominać o konieczności utrzymania prawidłowej równowagi chemicznej, dzięki której woda dłużej jest czysta i pozbawiona alg.

Prawidłowa równowaga chemiczna w basenie przedstawia się następująco:

Chlor: 1–5 ppm
pH: — 7,2–7,6
Stabilizator: — 30–50 ppm
Twardość wapniowa: — 100-300 ppm Łączna zasadowość: 80–120 ppm

 

JAK WYCZYŚCIĆ BASEN, W KTÓRYM WODA NIE OSIĄGNĘŁA STANU RÓWNOWAGI CHEMICZNEJ?

Jeśli woda w basenie nie osiągnęła stanu równowagi chemicznej, najlepiej opróżnić basen, odkurzyć go i napełnić ponownie. Warren Byington, współwłaściciel firmy Backyard Brothers zajmującej się konserwacją ogrodów, zaleca napełnienie basenu „świeżą wodą o dobrej równowadze chemicznej, co zajmuje trochę czasu”.

Nie masz odkurzacza? Oto metoda stosowana przez profesjonalistów: opróżnij basen, wyczyść go myjką ciśnieniową i napełnij. Zapewnij równowagę chemiczną nowej i świeżej wody na początku, aby potem ułatwić jej utrzymanie.

Testowanie i chemiczne równoważenie wody w basenie należy przeprowadzać regularnie. „W przeciwnym razie czyszczenie basenu i utrata równowagi raz za razem powodują trudną sytuację, gdy konieczne jest użycie agresywnych metod, np. takich jak opróżnianie, czyszczenie i ponowne napełnianie”.

 

Źródło artykułu:
www.realhomes.com