Jakie są zalety remontowania domu zimą? (+ kilka wskazówek dotyczących przygotowania domu)

Jakie są zalety remontowania domu zimą? (+ kilka wskazówek dotyczących przygotowania domu)

 

Czy zima to naprawdę najlepszy czas na remont domu? Lato to okres, w którym najczęściej remontujemy nasze domy, ale remont zimą ma kilka kluczowych zalet, takich jak dostępność wykonawców, koszt i czas.

 

Dostępność wykonawcy

Jedną z zalet wyboru wykonawcy remontu zimą jest mniejsza konkurencja. Większość osób decyduje się na remont domu wiosną lub latem. Gdy sezon remontowy trwa w najlepsze, trudno znaleźć wykonawcę.Większość specjalistów może poświęcić więcej czasu i uwagi projektom remontowym przeprowadzanym zimą.

Jakie są zalety remontowania domu zimą? (+ kilka wskazówek dotyczących przygotowania domu)

 

Najlepsi wykonawcy i architekci nie są w stanie wykonać większej liczby projektów niż mogą „podołać”, zdarza się więc, że współpraca z wykonawcami, którzy podjęli się zbyt wielu projektów, przeradza się w długie oczekiwanie i niepotrzebne wydatki. Najczęściej dzieje się tak oczywiście w szczycie sezonu.

 

Rabaty poza sezonem

Kiedy biznes zwalnia, wykonawcy mogą nieco obniżyć ceny, aby ich ekipy mogły cały czas pracować. Ponieważ zimą jest mniej projektów, masz większe szanse na uzyskanie (dobrej) zniżki od wykonawcy.

Jakie są zalety remontowania domu zimą? (+ kilka wskazówek dotyczących przygotowania domu)

 

I chociaż prawdopodobnie nie znajdziesz żadnych specjalistów oferujących rabaty świąteczne, przekonasz się, że liczne sklepy w tym okresie dają różnorodne zniżki na produkty, których będziesz potrzebował, jeśli sam przeprowadzasz remont.

Kolejną zaletą remontu w okresie ferii zimowych i świąt jest to, że zwykle nikogo wtedy nie gościsz. Jeśli więc jesteś gotowy i zdecydowany na przebudowę kuchni lub pralni, zima może być odpowiednim czasem na działanie.

 

Korzyści czasowe

Jeśli podczas ferii zimowych i świąt wybierasz się w podróż (tygodniowe szaleństwo na nartach za granicą lub dłuższa wycieczka w egzotyczne kraje) lub masz napięty grafik wyjść z przyjaciółmi, przez kilka tygodni możesz się obejść bez kuchni lub łazienki.

 

Kiedy jest najlepszy czas na remont?

Mimo że w chłodniejszych miesiącach możesz skorzystać ze zniżek i dostępności wykonawców, nie ma sensu podejmować się ambitnych lub drogich projektów, jeśli nie jesteś na to gotowy. Ostatecznie najlepszy czas na remont jest wtedy, gdy w pełni określiłeś jego zakres.

Wskazówka: Dzięki jasno określonemu zakresowi prac, który zaprezentujesz generalnym wykonawcom, możesz poprosić o zaproponowanie najlepszej ceny. Podczas gdy niektórzy mogą obniżać ceny, aby utrzymać swoje ekipy w pracy, inni mogą mieć projekty całoroczne. Nie należy liczyć na to, że zawsze dostanie się lepszą cenę tylko dlatego, że remontuje się np. w lutym.

 

Jak wybrać wykonawcę?

Wybór wykonawcy to rodzaj „matchmakingu”. Powinieneś się upewnić, że wykonawca ma te same standardy jakości jak Ty, a jego doświadczenie i ramy czasowe, odpowiadają tym, na jakie jesteś przygotowany.

Hydraulika łazienkowa, elektryka, położenie dachu lub rynien, architektura krajobrazu, malowanie tarasów, naprawa urządzeń AGD i malowanie wnętrz to bardzo różne projekty, a nie wszyscy wykonawcy są specjalistami od wszystkich możliwych prac.

Porównanie wykonawców radzimy zacząć od wyszukania kogoś z doświadczeniem bezpośrednio w Twojej okolicy. Może to pomóc zawęzić pole tysięcy wykonawców na rynku do (mniejszej) grupy doświadczonych profesjonalistów.

Jakie są zalety remontowania domu zimą? (+ kilka wskazówek dotyczących przygotowania domu)

 

Oto pytania, które zgodnie z zaleceniami ekspertów klienci (podczas procesu wyboru wykonawcy) powinni zadać potencjalnym wykonawcom:

-Czy wykonywali już prace w Twojej okolicy?

-Czy wykonywali pracę/projekt podobne do tego, co chcesz teraz robić?

-Czy mogą przedstawić referencje i zdjęcia wcześniejszych prac lub projektów?

-Czy są licencjonowani? (Praca z nielicencjonowanym wykonawcą nie jest warta ryzyka!)

-Nie zawahaj się poprosić o osobiste obejrzenie niektórych z ich wcześniejszych projektów lub o możliwość porozmawiania z ich wcześniejszymi klientami – co najmniej dwoma.

-Przed wizytą na miejscu radzimy sprawdzić wielu wykonawców przez telefon

Upewnij się, że dany wykonawca jest dla ciebie odpowiedni. Z wykonawcą tym będziesz bowiem współpracował przez cały czas trwania projektu, powinieneś go lubić i czuć, że wasze style komunikacji są ze sobą kompatybilne.

 

Jak to się robi?

Po kilku pierwszych rozmowach z wykonawcą musisz się upewnić, że styl komunikacji wykonawcy pasuje do Twojego stylu, że czujesz się swobodnie, omawiając problemy i pomysły oraz że wykonawca odpowiada w rozsądnym czasie.

Jednym z trudniejszych zadań będzie upewnienie się, że wykonawca może naprawdę zrealizować Twoją wizję projektu. Eksperci twierdzą, że jedną z oznak jest to, że dobrzy wykonawcy mają również dobre pomysły. Radzimy więc poświęcić trochę czasu na przejrzenie pomysłów i upewnienie się, że wykonawca rozumie, czego szukasz. Spróbuj stwierdzić, czy wykonawca po prostu mówi to, co chcesz usłyszeć, czy też ma dobry plan remontu, który jest zgodny z twoimi wyobrażeniami.

 

Kilka szybkich porad dotyczących przygotowania domu do zimy

Jakie są zalety remontowania domu zimą? (+ kilka wskazówek dotyczących przygotowania domu)

 

Zebraliśmy 8 najważniejszych wskazówek dotyczących przygotowania domu do zimy. Oto one (w kolejności ważności).

 

1. Zabezpieczenie rur w pomieszczeniach (Najwięcej szkód powoduje nieodpowiednie zabezpieczenie rur, które zimą zamarzają i pękają pod wpływem mrozu; nie należy zapominać także o wyłączeniu i schowaniu zewnętrznych źródeł wody, takich jak węże ogrodowe lub zraszacze.).

2. Izolacja poddasza.

Jakie są zalety remontowania domu zimą? (+ kilka wskazówek dotyczących przygotowania domu)

 

3. Przegląd, oczyszczenie i ewentualny serwis pieców i komina. (Wiele pożarów domów ma miejsce właśnie z powodu zaniedbania pieca lub komina.)

4. Sprawdzenie wszystkich okien i drzwi pod kątem prawidłowego uszczelnienia, kiedy są zamknięte. (Nie można pozwolić, aby przeciągi lub zimne powietrze przedostające się z zewnątrz zwiększały koszty ogrzewania.)

Jakie są zalety remontowania domu zimą? (+ kilka wskazówek dotyczących przygotowania domu)

 

5. Sprawdzenie dachu i wyczyszczenie rynien. (O tym piszemy tutaj.)

6. Sprawdzenie tarasu i kostki brukowej pod kątem pęknięć i szczelin. (W miesiącach zimowych te uszkodzenia tylko się zwiększają.)

7. Jeśli masz wokół domu trochę drzew, radzimy sprawdzić i usunąć suche lub uszkodzone gałęzie. (Kiedy na takich gałęziach pojawi się obfity śnieg, mogą one się odłamać i spowodować uszkodzenie domu, samochodu, a nawet ludzi.)

8. Radzimy oznaczyć podjazd oraz wszystkie ścieżki wokół domu, aby ułatwić poruszanie się, gdy napada dużo śniegu. (Nie wystarczy odśnieżyć tylko podjazdu – wszystkie inne ścieżki wokół domu oraz te prowadzące do ogrodu lub altany muszą być odpowiednio oznakowane, aby nadawały się do spacerów.)