Kompletny przewodnik po hydroizolacji piwnicy

Kompletny przewodnik po hydroizolacji piwnicy

 

Tylko niektóre czynniki są ważniejszedla zdrowia Twojego domus od zdolność do pozostania suchym, nawet w najbardziej wilgotnych warunkach. Jeśli dom jest podpiwniczony, potrzeba ta staje się większa ze względu na położenie piwnicy i bliskość poziomu wody.

Niezawodnie sucha piwnica zwiększa przestrzeń życiową, często ją podwajając. Ukończona (lub nieukończona, ale sucha) piwnica podnosi wartość Twojego domu i zapewnia, że zarówno konstrukcja domu jak i kondygnacje pozostaną w dobrym stanie.

 

Dlaczego piwnica powinna być sucha?

Jeśli chcesz przekształcić piwnicę w przestrzeń życiową, utrzymuj ją w suchości. Nie biorąc pod uwagę większych urządzeń znajdujących się w piwnicy, takich jak pompa ciepła, pralka i suszarka, wykończona piwnica ma zwykle taką powierzchnię, jak kondygnacja znajdująca się nad nią. Dzięki przemyślanemu, dobrze zaplanowanemu projektowi piwnicy dom o powierzchni 1000m2 można przekształcić w niemal 2000 m2 .

Niektóre powierzchnie, które dobrze radzą sobie z wilgocią w gotowej piwnicy to: płyta gipsowo-kartonowa, wykładzina, a nawet twarde podłogi (laminat lub drewno).

Jeśli jednak nie planujesz przekształcenia piwnicy w przestrzeń mieszkalną, z pewnością i tak będziesz chciał, aby piwnica była sucha. Wilgoć może uszkodzić materiały budowlane, w tym elementy utrzymujące integralność struktury domu, a może również rozwinąć się pleśń. Nie wszystkie rodzaje pleśni są toksyczne, jednak niektóre mogą wytwarzać szkodliwe mykotoksyny.

 

Podstawy hydroizolacji piwnicy

Hydroizolacja piwnicy to nie tylko jeden projekt. Zwykłe szybkie rozwiązania, takie jak malowanie wnętrza piwnicy lub czyszczenie rynien, same w sobie nie rozwiążą problemów z wilgotną piwnicą. Hydroizolacja to kilka powiązanych ze sobą projektów, które należy zrealizować, aby doprowadzić piwnicę do jak najbardziej suchego stanu.

Pomyślo o swoim domu jako o trzech koncentrycznych pierścieniach lub strefach — najbardziej zewnętrznej, środkowej i najbardziej wewnętrznej — które współpracują ze sobą, aby utrzymać piwnicę w suchym stanie.

Zewnętrzny pierścień to przestrzeń na zewnątrz domu, ale nie połączona z samym domem. Należy do niej na przykład niewłaściwie rozłożona ziemia, która transportuje wodę w kierunku Twojego domu. Najważniejszym zadaniem w tej strefie jest więc zatrzymanie wody, zanim dotrze do Twojego domu.

Środkowa strefa stanowi zewnętrzną powłokę Twojego domu. To powierzchnia samego domu: ściany nośne, rynny, rury spustowe, okna, wnęki okienne. W tej strefie należy się upewnić, że systemy odprowadzania wody wykonują swoją pracę i zapobiegają przedostawaniu się wody do domu.

Z kolei wewnętrzna strefa to wszystko, co znajduje się w samej piwnicy, w tym powierzchnia ścian, podłoga i pompa do osuszania (jeśli ją posiadasz).

 

Jakie są przyczyny pojawiania się wilgoci w piwnicy?

 • Źle rozłożona ziemia: Jeśli teren dookoła domu jest płaski lub nachylony w kierunku budynku, może samoistnie transportować wodę do fundamentów, skąd może się ona przedostać do domu.
 • Brak rynien i rur spustowych lub nieprawidłowe odprowadzanie wody: Zatkane rynny mogą powodować rozlewanie się wody po bokach i obok fundamentu. W rurach spustowych może brakować części, które mają odprowadzać wodę od domu.
 • Źle zaprojektowane studzienki okienne: Studzienki okienne to kieszenie w ziemi wokół okien piwnicznych. Mogą być one w kontakcie z wodą.
 • Źle zamontowana osłona studzienki okiennej: Osłony okienne mają na celu zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń i wody do okien piwnicznych. Jeśli osłony są luźne lub ich brakuje, woda może dostać się do okien piwnicznych i przedostać się do piwnicy.
 • Niewydajny odpływ: Odpływ liniowy to system drenażowy wkopany w ziemię w pobliżu zewnętrznego obwodu domu. Składa się z sieci rur, które mogą się zatkać lub nawet zostać zmiażdżone.
 • Zatkane tzw. odpływy francuskie: Drenaż francuski to wkopany w ziemię system odwadniający, który może się zatkać, jeśli dostaną się do niego korzenie lub gleba.
 • Źle działająca pompa wodna: Niedziałająca lub źle działająca pompa nie może odprowadzić gromadzącej się w piwnicy wody.
 • Woda przelewa się przez rów: W warunkach powodziowych woda może nawet przedostać się do piwnicy bezpośrednio z rowu.
 • Pęknięcia strukturalne: Pęknięcia w ścianie fundamentowej mogą powodować przedostawanie się wody do piwnicy.

 

Metody zatrzymywania wody na podwórku zewnętrzny

 • Należy odpowiednio ułożyć ziemię wokół domu
  Za pomocą łopat, taczek i grabi możesz uformować spadek zaczynający się przy ścianie budynku. Za wystarczające uważa się nachylenie 5%. Należy upewnić się, że spadek ma minimum 3 metry długości, dzięki czemu woda nie będzie wracać.
 • Opracowanie solidnego systemu odwadniającego
  Zalecamy skonstruowanie systemu drenażowego, który wyłapie deszczówkę i odprowadzi ją daleko od domu za pomocą zakopanych rur kanalizacyjnych (grubość 10 cm). W idealnym przypadku cała woda odpływowa powinna spływać do granicy działki lub jak najbliżej niej.
  Uwaga: Jeśli stworzenie takiego systemu nie jest możliwe lub niewykonalne, należy do końców rur spustowych przymocować przedłużenia.
 • Montaż lub naprawa drenażu francuskiego
  Do zaplanowania drenażu niezbędne jest określenie obszarów podwórka, na których woda się zbiera lub cofa w kierunku domu. Następnie należy wykopać rów i zainstalować drenaż francuski. Jest to perforowana rura pokryta materiałem (który zapobiega zabrudzeniu) i zasypana warstwą żwiru, ziemią i obsadzona trawą.
 • Tworzenie przeszkód
  W przypadku okien lub innych otworów piwnicznych umieszczonych poniżej poziomu gruntu w budynkach stojących na terenach powodziowych, zaleca się zbudowanie wodoszczelnych barier, które będą działać jak rodzaj zapory retencyjnej. Eksperci ds. zarządzania kryzysowego zalecają, aby na terenach zagrożonych powodziami budować murowane zapory lub ziemne wały przeciwpowodziowe.

 

 

Metody hydroizolacji piwnicy od zewnętrznej strony domu
Dodanie lub naprawa osłon studzienek okiennych

Kawałki ocynkowanej stali lub elementy z tworzywa sztucznego, zwane studzienkami okiennymi, są przymocowane do zewnętrznych fundamentów domu. Studzienki okienne mogą być również wyposażone w osłony.

Pomimo, iż studzienki okienne są przeznaczone przede wszystkim do innych celów, mogą również powodować wnikanie wilgoci. Zakrycie studzienek okiennych osłonami zapobiega przedostawaniu się wody (lub śniegu) do okna.

Dzięki studzienkom okiennym do piwnic może dostawać się światło i powietrze. Umożliwiają też wyjście. Podobnie jak w przypadku odpowiedniego nasypu gruntu z dala od fundamentów, także w przypadku studzienek należy upewnić się, czy nie kierują one wody w stronę okna piwnicy.

 

Uszczelnienie ściany fundamentowej przed wodą lub wilgocią

Zabezpieczanie przed wilgocią jest powszechną metodą, polegającą na szczotkowaniu, rozwałkowywaniu lub natryskiwaniu materiału na bazie asfaltu na zewnętrzną ścianę fundamentów.

Hydroizolacja to bardziej wymagający projekt, w którym grube rolki wodoodpornego materiału są przyklejane na zewnątrz fundamentu. Wszystkie połączenia muszą być zakryte, aby zapobiec przenikaniu wody.

Niektóre metody hydroizolacji fundamentów wykorzystują materiał natryskowy o grubości porównywalnej z materiałami stałymi. Wykorzystywany do tego produkt jest elastomerową powłoką z płynnej gumy, którą należy nakładać kilka razy, aby uzyskać odpowiednią grubość.

 

Naprawa lub montaż rynien i rur spustowych

Montaż rynien i rur spustowych może wydawać się jednym z bardziej prozaicznych sposobów na hydroizolację, jest to jednak jedna z najskuteczniejszych metod – zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunek kosztów do korzyści.

Rury spustowe bez przedłużek kierują wodę bezpośrednio do fundamentu, co może mieć katastrofalne skutki.

Ich przedłużenie to minimalny koszt, może jednak zaoszczędzić tysiące euro na uszkodzeniach fundamentów:

 • Podwieszane rynny powinny mieć odpowiedni spadek.
 • Należy naprawić również luźne rury odpływowe i dodać przedłużenia.
 • Uszczelnij także rynny, aby zapobiec wyciekom.
 • Wyczyść zatkane rynny i rury spustowe.

 

Wewnętrzne metody hydroizolacji piwnicy

Najlepszym możliwym scenariuszem jest to, że nie będziesz musiał stosować żadnych wewnętrznych metod hydroizolacji piwnicy, ponieważ sprawdzą się metody zewnętrzne. W rzeczywistość jednak bywa tak, że wnętrze piwnicy również wymaga uwagi.

 • Wewnętrzne powłoki hydroizolacyjne
  Powłokę hydroizolacyjną należy nanosić wałkiem lub pędzlem na wewnętrzną stronę ścian betonowych lub innych murowanych ścian fundamentów. Gotowy produkt jest zwykle biały lub neutralny, ale można go barwić. Nanoszenie powłoki jest łatwe i zwykle dość szybkie, w zależności od zakresu projektu. Większość powłok hydroizolacyjnych wysycha w ciągu około trzech godzin, co umożliwia nałożenie dodatkowych warstw. Powłoki wodoodporne to ostatnia linia obrony przed zawilgoconymi lub przepuszczającymi wodę ścianami. Większość powłok jest odpornych na ciśnienie wody od 0,5 do 1 bara. Powłoki te są skuteczne w zapanowaniu nad wilgotnymi ścianami fundamentowymi piwnicy.
 • Pompy zanurzeniowe
  Pompy są często używane w piwnicach, w których występuje problem z ingerencją wód gruntowych. Pomogą również w przypadku zalania piwnicy. Jeśli w piwnicy występuje problem z wodą, radzimy zastanowić się nad instalacją pompy i odpływu. Jeśli masz pompę, upewnij się, że jest ona w dobrym stanie.
 • Zawory zwrotne zbiornika
  Należy upewnić się, że przewód tłoczny pompy ściekowej jest wyposażony w zawór zwrotny. Zapobiega to przedostawaniu się wody z powrotem do zbiornika, kiedy pompa przestanie pompować.
 • Osuszacze powietrza
  Jeśli wilgotność w piwnicy wynosi więcej niż 50 procent, prawdopodobnie jest za wysoka. Optymalny zakres wilgotności w piwnicy wynosi od 30 do 50 procent. Nadmiar wilgoci w powietrzu można usunąć za pomocą osuszaczy powietrza. Większość osuszaczy może wyciągnąć z powietrza od 30 do 60 litrów wody dziennie. W zimnym klimacie dodatkową zaletą osuszania piwnicy jest to, że suche powietrze jest cieplejsze od wilgotnego.

 

Kompletny przewodnik po hydroizolacji piwnicy

 

Koszt hydroizolacji piwnicy

W zależności od potrzeb koszt hydroizolacji piwnicy może się znacznie wahać. Jeśli Twój dom jest już dobrze wyizolowany i brakuje tylko jednego elementu, takiego jak osuszacz, hydroizolacja wewnętrzna lub przedłużenia rynien, możesz spodziewać się, że wykończenie systemu hydroizolacji będzie kosztować od 50 do 200 euro.

Pozostałe koszty:

 • Samodzielny montaż studzienki okiennej wraz z osłoną kosztuje od 75 do 200 euro.
 • Zatrudnienie profesjonalisty do zainstalowania drenażu francuskiego to koszt od 80 do 120 euro za metr.
 • Materiały na rynny i rury spustowe są niedrogie. Około trzymetrowa rynna z PVC lub metalu będzie kosztować od 10 do 20 euro, a rury spustowe od 10 do 15 euro. Przedłużenie rur spustowych kosztuje od 5 do 20 euro.