Niezbędny przewodnik przy wiosennych pracach domowych

 

Niezależnie od tego, jakie wyposażenie domu potrzebujesz odświeżyć, naprawić lub wymienić w tym sezonie, przygotowaliśmy przydatny przewodnik ze wskazówkami, które pomogą Ci wykonać pracę wydajnie
i niedrogo!

Wiosna przynosi kwitnące kwiaty i pączkujące drzewa, ale przynosi również długą listę domowych prac remontowych, które nagromadziły się przez zimę. Nadszedł czas, aby zająć się projektami czyszczenia, konserwacją zewnętrzną i rutynowymi kontrolami HVAC
w ramach przygotowań do nadchodzących upalnych miesięcy. Ale przy tak wielu zadaniach może być trudno zdecydować, które zadania są niezbędne, a które mogą poczekać. Większość właścicieli domów przyzna, że brakuje im czasu (i siły roboczej) wymaganej do wykonania wszystkiego, co należy zrobić. Co więc zrobić z listą rzeczy do zrobienia, która nigdy się nie kończy? Z pomocą naszych wskazówek możesz po prostu zdobyć narzędzia potrzebne do sporządzenia mapy drogowej na wiosenną podróż do domu. Więc zacznij czytać, a następnie zabierz się do pracy nad zapewnieniem swojemu domowi najlepszego stanu, na jaki zasługuje.

Niezbędny przewodnik przy wiosennych pracach domowych

 

SPRZĄTANIE

Nie uważaj, że wiosenne porządki zostały zakończone i odkurzone, dopóki nie zajmiesz się ciężko pracującymi powierzchniami i wyposażeniem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Głębokie czyszczenie często zaniedbywanych – ale istotnych – elementów domu, takich jak skrzydła okienne, okładziny zewnętrzne i armatura łazienkowa, nie tylko chroni, ale także przedłuża żywotność tych elementów.

 

Umyj Okna: Dokładne umycie okien wymaga czegoś więcej niż polerowania szyb. Raz w roku sprawdzaj parapety, ościeża i skrzydła okienne pod kątem zgnilizny i pleśni, a w razie potrzeby wymieniaj okna lub ościeżnice. Jeśli twoje okna widziały lepsze dni, rozważ wymianę okien, które naprawdę mogą zwiększyć atrakcyjność domu. Ponadto nowa technologia izolacji okien zapewnia bardziej komfortową temperaturę w pomieszczeniach, utrzymując ciepłe powietrze na zewnątrz latem i wewnątrz zimą. I pamiętaj, że nawet nowsze okna trzeba konserwować, a to zadanie wymaga sumiennego wysiłku. Aby zaoszczędzić czas, rozważ zakup okien bezobsługowych lub wymagających niewielkiej konserwacji. Dobrym wyborem są okna winylowe odporne na wilgoć. Ponieważ rama jest wykonana z winylu, a nie z drewna, nie ma potrzeby malowania, a rama nie jest podatna na gnicie. Ponadto łatwo dostępne uchylne skrzydła sprawiają, że czyszczenie zewnętrznych szyb jest dziecinnie proste.

 

– Przemyj fasadę budynku: Świeży dom zaczyna się od czystej fasady. Bez względu na to, jaki rodzaj sidingu posiadasz – drewno, cegła czy winyl – możesz zacząć od szybkiego umycia zewnętrznej części domu. Aby jednak pozbyć się niszczącej pleśni, pleśni
i przebarwień, może być konieczne zastosowanie skutecznego środka czyszczącego. W przypadku fasady drewnianej użyj łagodnego mydła i wody, a następnie wyszoruj delikatną szczotką, aby usunąć wszelkie plamy. Jeśli twój dom ma fasadę z cegły, wypróbuj mieszaninę wybielacza i wody, aby wyeliminować pleśń. A jeśli szukasz materiału sidingowego o najniższych wymaganiach konserwacyjnych, rozważ winyl. Bez względu na to, jaki rodzaj fasady posiadasz, upewnij się, że dobre czyszczenie znalazło się na szczycie listy wiosennych rzeczy do zrobienia. Lśniąca siding zwiększa atrakcyjność fasady i sprawia, że Twoi sąsiedzi są zachwyceni.

 

– Zmień wygląd baterii i zlewozmywaków: W ostatnich latach pojawiło się wiele trendów w projektowaniu zlewozmywaków i baterii, w tym głębokie umywalki i baterie z odłączanymi spryskiwaczami. Ale jeden trend nigdy nie był w modzie — krany i zlewozmywaki pokryte pleśnią. Jeśli zlewozmywaki kuchenne lub łazienkowe są mniej niż świeże, wyczyść je nieszkodliwym roztworem, takim jak ocet, cytryny lub łagodny detergent. Chociaż dobre czyszczenie może rozwiązać wiele problemów ze zlewozmywakiem, niektóre problemy – takie jak odpryski emalii lub uporczywe plamy rdzy – mogą wymagać całkowitej wymiany.

Niezbędny przewodnik przy wiosennych pracach domowych

 

Pięlęgnacja otoczenia domu

Jeśli »Dziadek Mróz« nawiedził twój dom burzami śnieżnymi, głębokimi mrozami
i powalonymi drzewami w zeszłym sezonie, teraz może mieć uszkodzony dach, rynny, drzwi i chodniki, aby to udowodnić. Sprawdź elementy zewnętrzne pod kątem uszkodzeń lub deformacji, wymień je lub odśwież, aby mogły nadal wykonywać pracę, do której zostały zaprojektowane, chroniąc Twój dom przed wiatrem, deszczem i innymi zagrożeniami.

 

– Sprawdź dach i rynny: Jeśli podczas wiosennej inspekcji dachu zauważysz pęknięte, wyboczone lub brakujące gonty, powinieneś naprawić lub wymienić uszkodzone sekcje, aby zapobiec przedostawaniu się wody i szkodników do domu. Podobnie, wymień pęknięte lub zwisające rynny, aby woda odpłynęła od fundamentu, gdzie może doprowadzić do zalania piwnic lub nawet wyżyszych poziomów. Aby rozpocząć naprawę dachu lub rynien, skontaktuj się ze specjalistą.

 

– Zadbaj o kondycję drzwi wejściowych: Zniszczone drzwi wejściowe, które nie noszą innych śladów uszkodzeń, takich jak pęknięcia, wgniecenia lub obwisła rama, mogą po prostu wymagać świeżej warstwy farby. W rzeczywistości farba może być świetnym rozwiązaniem dla zmęczonego wyglądu zewnętrznego. Malowanie elewacji nada Twojemu domowi zupełnie nowy wygląd i jest świetną opcją dla osób dysponujących mniejszym budżetem. Jeśli cały dom mógłby skorzystać na zaktualizowanym malowaniu, zacznij od wybrania koloru farby i przygotowania powierzchni zewnętrznych. Usuń brud, zeskrob łuszczącą się farbę i uszczelnij pęknięcia i szczeliny, zanim zaczniesz, aby nowe malowanie trwało dłużej.

 

– Wymienić wyszczerbione chodniki lub tarasy: Zimowa pogoda jest trudna dla betonowych chodników i tarasów. Wahania temperatury — powtarzające się zamrażanie
i rozmrażanie — mogą powodować pękanie i odpryskiwanie tych twardych powierzchni. Wiosna to idealny czas na naprawę tych szkód. Najpierw kup betonową mieszankę naprawczą w lokalnym centrum budowlanym. Po zebraniu niezbędnych narzędzi
i materiałów użyj dłuta i młotka, aby odłupać luźne kawałki betonu, a następnie spłucz obszar przed nałożeniem szpachli szpachli. Wybierz weekend bez deszczu na poprawkę, aby dać łatce wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie.

Niezbędny przewodnik przy wiosennych pracach domowych

 

SYSTEMY HVAC

Gwałtowny wzrost temperatur nastąpi, zanim się zorientujesz, a wtedy będzie już za późno na wykonanie konserwacji zapobiegawczej systemu HVAC. Nadszedł czas, aby sprawdzić swoje urządzenia HVAC i przygotować je do radzenia sobie z upalnym latem. Dlatego przyjrzyj się klimatyzatorowi, wentylatorowi na poddaszu i kanałom pod kątem oznak problemów i wymień je w razie potrzeby, aby zapewnić cyrkulację świeżego, chłodnego powietrza w całym domu, bez względu na to, jak gorąco jest na zewnątrz.

 

– Sprawdź klimatyzator: Włącz klimatyzator, aby upewnić się, że nadal dostarcza czyste, chłodne powietrze do Twojego domu. Jeśli twój już nie radzi sobie całkiem nieźle — jeśli musisz znosić złą jakość powietrza w pomieszczeniu, nadmierny hałas lub nierówne chłodzenie — czas rozważyć jego naprawę lub wymianę. Zanim zdecydujesz się na naprawę, weź pod uwagę wiek urządzenia; naprawa starszego modelu może się nie opłacać. Jeśli nie masz pewności, czy lepiej będzie naprawić, czy wymienić, rozważ umówienie się na konsultację z ekspertami. Mogą one pomóc ci ocenić sytuację i wybrać sposób działania, który zaowocuje spokojem i chłodnym, wygodnym domem.

 

– Przetestuj wentylator poddasza: Wentylator na poddaszu zapewnia chłód w domu
i niskie rachunki za energię. Wadą wentylatora na cały dom jest jednak to, że silnik wentylatora często się przepala. Przetestuj silnik wentylatora na poddaszu, włączając go. Wymień go, jeśli nie działa — większość nowych silników kosztuje od 300 do 800 PLN, a ich wymiana wymaga niewielkiego wysiłku. Jeśli jednak masz starszy model, rozważ korzyści płynące z wymiany całego wentylatora, a nie tylko silnika. Nowsze wentylatory charakteryzują się większą efektywnością energetyczną, co skutkuje niższymi rachunkami za media, więc modernizacja może być bardziej opłacalna.

 

– Sprawdzić sprawność przewodów: Kanały, które kierują powietrze z systemu HVAC do wewnętrznych przestrzeni twojego domu, są znane z gromadzenia i rozprowadzania substancji drażniących i alergenów. Te uciążliwości unoszące się w powietrzu mogą następnie przedostać się do domu, powodując złą jakość powietrza w pomieszczeniach. Używając odsysaczy montowanych na ciężarówkach i innych specjalistycznych narzędzi, możesz przywrócić dobrą jakość powietrza – i wrócić do przyjemniejszych wiosennych aktywności.

Niezbędny przewodnik przy wiosennych pracach domowych