Wskazówki dotyczące sprzątania po zwierzakach

Wskazówki dotyczące sprzątania po zwierzakach

 

Jeśli masz zwierzęta, możesz wyposażyć swój dom w najnowsze akcesoria dla zwierząt (takie jak stylowy schowek na zabawki wykonany z miękkiej tkaniny), ale to nie znaczy, że możesz zapomnieć o pielęgnacji swoich pupilów. Pomimo wszystkich wspaniałych korzyści płynących z posiadania zwierząt domowych, od przytulania po poprawę zdrowia psychicznego, pielęgnacja zwierząt domowych może być męcząca i trudna.

Egzotyczne ptaki są znane z tego, że stale czyszczą i pielęgnują swoje piórka, ale ich klatki z pewnością nie są już tak sterylne. – Nie wiem, czy [ludzie] zdają sobie sprawę z tego, jak niechlujne są ptaki : jak rzucają rzeczami po klatce, jak bardzo lubią niszczyć, a samym tym są destrukcyjne dla twoich parapetów, ścian, szafek czy mebli – mówi Anna Osofsky, Prezes Stowarzyszenia ptasich weterynarzy i właścicielka 30-letniej kakadu o imieniu Quigley.

Koty i psy nie są dużo lepsze. – Twój kot może od czasu do czasu wymiotować lub być trochę zdenerwowany, ale prawdopodobnie nigdy nie będzie miał tylu wypadków, pcheł, kleszczy – wszystkiego, co pochodzi z zewnątrz (np. błota i brudu) – jak pies – mówi Kate Karam, ekspertka Chewy i redaktor naczelna Be Chewy, strony internetowej z poradami dotyczącymi zwierząt domowych.

Nawet ryby i żółwie mogą być źródłem całej listy obowiązków ze względu na to, że ich akwaria są siedliskami glonów. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na życie z problemami naszych zwierząt. Znajomość sprawdzonych metod sprzątania po swoich wodnych, pierzastych lub futrzastych przyjaciołach pozwoli nam utrzymać dom w czystości, a tym samym dać więcej czasu na zabawę z pupilami.

Codzienne czyszczenie klatki dla ptaków

Nie tolerowałbyś dywanu pełnego okruchów, więc dlaczego ma to znosić twój pierzasty przyjaciel? Najważniejszym i najczęstszym zadaniem – mówi Osofsky – jest wymiana ściółki w klatce. Należy to robić codziennie lub co drugi dzień, ponieważ ptaki robią kupki od 30 do 60 razy dziennie. – Zalecam używanie gazet lub ręczników papierowych zamiast podłoża z kukurydzy czy łupin orzecha, bo tych nie wymieniamy wystarczająco często, dlatego rozwijają się w nich bakterie i pleśń, – mówi, dodając: – Ptaki mają bardzo wrażliwy układ oddechowy, dlatego ich środowisko musi być zupełnie czyste. W celu wyczyszcenia klatki, Osofsky

zabiera je na podjazd i usuwa z nich zarówno zabawki, jak i śmieci, po czym myje je płynem do naczyń i płucze w gorącej wodzie. Niektórzy używają nawet enzymatycznych środków czyszczących, delikatnej mieszanki octu i wody lub czyszczą klatki parą, aby szybko usunąć odchody.

Wskazówki dotyczące sprzątania po zwierzakach

 

Osofsky ostrzega przed stosowaniem silnych chemikaliów na czymkolwiek, na czym mógłby siedzieć egzotyczny ptak, ponieważ – zwierzęta te używają dziobów do wspinania się, dlatego mogą spożyć tego typu środek. Do dezynfekcji po chorobie lub śmierci ptaków można stosować roztwory wybielaczy, ale Osofsky ostrzega, że każdy wybielacz powinien zostać całkowicie zmyty przed powrotem ptaków do środka klatki.

Dezynfekcja zabawek dla zwierząt

Prawdopodobnie nie chcesz brać do ręki pokrytej śliną zabawki, którą twój zwierzak żuje każdego dnia, ale zabawka ta jest pokryta zarazkami. Aby zabawki naszych pupilów nie stały się paskudne, radzimy przeznaczyć dla nich małą wanienkę do cotygodniowego płukania. Naczynie można napełnić ciepłą wodą i bezzapachowym płynem do mycia naczyń, a nawet dodać odrobinę białego octu i moczyć zabawki przez co najmniej 30 minut. Następnie należy spłukać je czystą wodą i wysuszyć na powietrzu. Podczas prania legowisk dla zwierząt, dywaników i innych tkanin można też wrzucić do pralki wszystko, co pluszowe. Należy pamiętać o używaniu wyłącznie bezzapachowego detergentu.

– [Ptasie] zabawki są nieco bardziej skomplikowane – mówi Osofsky. Kiedy zabawki wykonane z materiałów organicznych są mocno zabrudzone, należy je po prostu wyrzucić.

Wskazówki dotyczące sprzątania po zwierzakach

 

Do czyszczenia dekoracji akwariów oraz elementów wykonanych z naturalnych i syntetycznych materiałów można używać wybielacza, należy jednak pamiętać o dokładnym spłukaniu go, a nawet namoczeniu przedmiotu w specjalnym środku usuwającym chlor. – Wybielacz jest bezpieczny, ponieważ wykazuje się skutecznością w usuwaniu glonów, a ponadto bardzo łatwo się go pozbyć, ponieważ rozkłada się na nieszkodliwe substancje – mówi Nate Farnau, kurator ds. ryb i bezkręgowców w Georgia Aquarium w Atlancie, jednym z największych akwariów na świecie. Bez względu na to, jakie masz akwarium i dekoracje, ważne jest, aby używać wyłącznie środków czyszczących oraz akcesoriów zaprojektowanych i przeznaczonych do akwariów.

Mycie pojemników na żywność i wodę (misek)

Miski na jedzenie i wodę należy czyścić codziennie, ponieważ pozostawione same sobie mogą gromadzić warstwę śluzu bakteryjnego. Osofsky zaleca posiadanie dwóch zestawów naczyń, aby wymieniać je, kiedy są w zmywarce. Zauważa jednak, że plastikowe miski czasami zatrzymują pozostałości detergentu ze zmywarki, więc należy je myć ręcznie. Nie dzieje się tak w przypadku misek ceramicznych i metalowych.

Odkurzanie powinno sprawiać Ci przyjemność

Odkurzacz to nasz najlepszy przyjaciel, jeśli chodzi o sprzątanie po zwierzętach. – Pchły lubią się chować w listwach przypodłogowych, w rogach wykładzin, w szwach foteli i gdziekolwiek indziej, gdzie jest ciepło i przytulnie, więc trzeba się naprawdę ciężko napracować, aby je wyciągnąć – mówi Karam.

Wskazówki dotyczące sprzątania po zwierzakach

 

Pranie rzeczy dla ludzi i pranie rzeczy naszych zwierzaków należy robić oddzielnie

Jeśli masz kota lub psa, wiesz, że nieoczekiwane wypadki z udziałem mebli i sprzętów domowych są nieuniknione: kiedy najmniej się tego spodziewasz, nasi pupile sikają, robią kupę lub wymiotują na coś, co kochamy (lub przynajmniej nie chcemy tego wymieniać). Jeśli twój zwierzak ma tendencje do takich wypadków, radzimy przykryć cenne meble i dywany podkładkami, które wyglądają jak ładne koce, ale w rzeczywistości są wodoodporne i można je regularnie prać (oddzielnie od ubrań). Podkładki świetnie sprawdzają się również jako maty pod miski, dzięki czemu ograniczymy rozprzestrzenianie się okruchów.

Wskazówki dotyczące sprzątania po zwierzakach

 

Aby zmniejszyć ilość śliny, smarków i brudu, które twój pies przynosi do swojego legowiska, Karam zaleca podwójne pranie legowisk dwa razy w miesiącu. Przed praniem dobrze jest je odkurzyć, aby zapobiec przedostawaniu się sierści do pralki i suszarki. – Jeśli twój piesek lubi biegać w wysokiej trawie, możesz wyprać legowisko w gorącej wodzie. I nie próbuj wkładać do prania razem z innymi ubraniami. Jeśli jakimś szkodnikom uda się przeżyć, nie da się zapobiec wymieszaniu się wydzielin zwierzaków z rzeczami należącymi do Ciebie – dodaje.

Regularne wyczesywanie zwierząt

Jedną z najlepszych wskazówek związanych z pielęgnacją zwierząt domowych jest myślenie proaktywne i zapobiegawcze. Oznacza to bycie na bieżąco z lekami na pchły i kleszcze dla twoich zwierząt, zapobieganie przedostawaniu się tych szkodników do domu i posiadanie pod ręką enzymatycznych środków czyszczących, aby jak najszybciej pozbyć się wszelkiego brudu.

Wskazówki dotyczące sprzątania po zwierzakach

 

Kolejnym proaktywnym środkiem jest dbanie o Państwa koty i psy. – Nie jest tajemnicą, że im regularniej szczotkujesz swojego psa i kota, tym mniej  znajdziesz ich sierści, ponieważ możesz złapać ją wcześniej, zanim rozniesie się po całym domu – mówi Karam. Dla większości kotów i psów zaleca sztywne metalowe szczotki.

Wyposaż się w odpowiednie narzędzia do pielęgnacji

– Metalowych narzędzi można używać zarówno na zwierzętach domowych, jak i na tkaninach – mówi Karam. Dodaje, że – produkty jednorazowego użytku, takie jak rolki do sierści, prawie wcale nie dają efektu. Przenośne narzędzie do usuwania kłaczków ściągnie zaś sierść zwierząt z mebli i dywanów. Stosowanie metalowego narzędzia do zbierania sierści z sofy czy dywanu świetnie sprawdza się na płaskich powierzchniach – ale, jak dodaje, – jeśli mamy do czynienia z nierówną powierzchnią, korzystanie z niego nie będzie już tak łatwe, jak w przypadku płaskiego dywanu lub krzesła, które są zupełnie płaskie. Przed przystąpieniem do czyszczenia mebli tapicerowanych i dywanów za pomocą metalowych narzędzi należy najpierw odkurzyć powierzchnię, aby usunąć większość sierści.

Jak usunąć glony z akwarium

Gromadzeniu się glonów można zapobiec, czyszcząc akwarium przynajmniej raz w tygodniu. – W większości akwariów glony nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia zwierząt. Przeszkadzają wyłącznie ze względów estetycznych – mówi Farnau. – W niektórych przypadkach ich obecność może wskazywać na brak równowagi składników filtracji, ale najczęściej glony po prostu brzydko wyglądają.

Przed zmianą wody należy wyczyścić i wypłukać kamienie, dekoracje i samo akwarium – około 10–15% na raz. Jedną z najważniejszych zasad czyszczenia akwarium jest używanie wyłącznie  produktów przeznaczonych dla ryb, nawet jeśli chodzi o pozornie proste rzeczy, jak na przykład gąbki. – Wiele osób używa zwykłych gąbek, przeznaczonych do czyszczenia kuchni, które jednak mogą być nasączone substancjami czynnymi lub rozpuszczalnikami, co pomaga przy czyszczeniu zlewu lub kuchenki, ale jest toksyczne dla akwarium – mówi, dodając – Zdecydowanie ważne jest, aby upewnić się, że wkładając do akwarium cokolwiek, co wejdzie w kontakt z wodą, czy z pewnością używasz całkowicie obojętnych narzędzi.

Aby usunąć glony ze szklanego zbiornika akwarium, może być konieczne zeskrobanie ich żyletką. Jeśli twoje akwarium jest wykonane z plastiku, należy użyć plastikowego skrobaka.

Wskazówki dotyczące sprzątania po zwierzakach

 

Jeśli jesteś zwolennikiem pasywnej metody czyszczenia akwarium, może się okazać, że inwestowanie w glonojady, które miałyby wykonać całą brudną robotę, wcale nie będzie tak korzystne, jak mogłoby się wydawać. –Sprzedawcy akwariów i i akcesoriów z pewnością sprzedają te rybki jako "magiczne lekarstwo na algi", co w większości przypadków nie jest prawdą – mówi Farnau. Zauważa również, że w ten sposób często reklamowane są sumiki pancerne.

Farnau dodaje, że – dla spowolnienia wzrostu glonów kluczowe jest utrzymanie dobrej jakości wody, co oznacza częste jej wymienianie, aby ograniczyć gromadzenie się składników odżywczych. Należy także unikać wielogodzinnego naświetlania akwarium, ponieważ naturalne światło słoneczne wspomaga wzrost glonów. Jeśli twoje akwarium jest wykonane z plastiku, należy użyć plastikowego skrobaka.

Istotne jest także, aby podczas czyszczenia filtrów skupić się wyłącznie na częściach mechanicznych, a nie na elementach filtracji biologicznej. – Najlepiej jest zostawić te elementy w spokoju. Wbrew powszechnemu przekonaniu najważniejsza część filtra akwariowego nie powinna być czyszczona, ponieważ nie chcemy aktywować tego siedliska bakterii– mówi Farnau.

Zakończenie

Zarówno ludzie, jak i zwierzęta pragną czystej, bezpiecznej i uporządkowanej przestrzeni życiowej. Oczywiście samo posiadanie zwierząt nie wystarczy. Musimy pamiętać o ich pielęgnacji i sprzątaniu po nich. Dlatego jeśli już je mamy, dbajmy o nie i zapewnijmy im godne życie. Oprócz czystej przestrzeni życiowej zapewniajmy im świeżą i zdrową żywność oraz wodę.

I najważniejsze – kochajmy je, bo są członkami rodziny, prawda? :)