10 sposobów na przywołanie atmosfery Świąt Bożego Narodzenia

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jeżeli chcesz poczuć radosny, pełen lekkości klimat tego wyjątkowego czasu, możesz skorzystać z 10 sposobów, które Ci w tym pomogą!

10 sposobów na przywołanie atmosfery Świąt Bożego Narodzenia

 

Czy udało Ci się już wczuć w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia? Uwielbiam Boże Narodzenie! Oto nasza nowa, zaktualizowana lista rzeczy, które możesz zrobić, aby poczuć klimat Świąt Bożego Narodzenia i nadać im w tym roku naprawdę wyjątkowy charakter.

Czasami jesteśmy tak pochłonięci przygotowaniami do Świąt, że zapominamy o tym, by w pełni cieszyć się ich wyjątkowym klimatem! Święta Bożego Narodzenia bywają niekiedy bardzo stresujące, a tak być nie powinno.

Oto 10 sposobów, które pomogą Ci zapomnieć o niepotrzebnym stresie i poczuć w sercu prawdziwą radość z nadchodzących Świąt. A jeżeli jesteś jedną z tych osób, których Święta ani trochę nie stresują i które świąteczny nastrój już teraz wypełnia od stóp do głów, możesz wykorzystać te pomysły, aby jeszcze milej spędzić ich wyjątkowy czas.

Pozycje z poniższej listy na pewno w mgnieniu oka sprawią, że melodie bożonarodzeniowych kolęd nie będą Cię odstępować ani na krok!

 

1.) Słuchanie bożonarodzeniowej muzyki

Słuchanie bożonarodzeniowej muzyki

 

Posłuchaj swoich ulubionych bożonarodzeniowych utworów muzycznych. Podczas przedświątecznych porządków lub przystrajania pomieszczeń i choinki włącz swoją ulubioną, radosną muzykę bożonarodzeniową. Przygotowując świąteczne potrawy, słuchaj utworów Michaela Buble lub innych, energetyzujących bożonarodzeniowych standardów, a w czasie pracy, która wymaga od Ciebie większej koncentracji, postaw na utwory bardziej spokojne.

Bożonarodzeniowe utwory muzyczne są naprawdę wyjątkowe i większość z nas słucha ich tylko w czasie Świąt. Słuchaj tak dużo bożonarodzeniowej muzyki, jak to tylko możliwe! Ma niesamowitą moc poprawiania humoru!

 

2.) Wypełnij swój dom zapachami Świąt Bożego Narodzenia

Wypełnij swój dom zapachami Świąt Bożego Narodzenia

 

Idą Święta! Zapachy, które się z nimi kojarzą, przywołują pozytywne emocje i miłe wspomnienia. Wypełnij swój dom zapachem mięty pieprzowej, cynamonu, goździków, drzew iglastych, wanilii itp.

Możesz użyć w tym celu na przykład dyfuzora do olejków eterycznych.

Innym skutecznym sposobem na wypełnienie pomieszczeń świątecznymi zapachami jest własnoręczne przygotowanie zapachowych szyszek. Ich wykonanie jest bardzo łatwe, a dzięki odpowiedniemu przechowywaniu mogą posłużyć przez wiele lat. Przed kolejnym sezonem wystarczy je tylko odświeżyć.

 

3.) Skróć swoją listę zadań do wykonania

Skróć swoją listę zadań do wykonania

 

Zrób to i tyle! Przecież wiesz, że tak będzie najlepiej! Zadbaj o siebie i pozwól sobie na trochę odpoczynku.

Większość z nas napina przed Świętami swój grafik do granic możliwości.

Jesteś jedną z tych osób, które realizują w tym czasie zbyt dużo zadań i zobowiązań? Skończ z tym.

Najważniejsze jest to, by przygotować do Świąt swoje serce, a nie cały wszechświat.

Nadmierna liczba obowiązków odbiera nam pozytywne nastawienie i energię fizyczną. Przemęczenie i niewyspanie sprawiają, że nie potrafimy się cieszyć Świętami tak, jak powinniśmy.

Kilka lat temu dokładnie przeanalizowałam swój świąteczny grafik i sporo z niego wykreśliłam, co okazało się bardzo dobrą decyzją.

Czy naprawdę musisz przygotowywać 15 różnych rodzajów ciasteczek? NIE! A zatem zrób tylko te ciasteczka, które lubisz najbardziej. Zmiana podejścia naprawdę pomaga.

Czy aby naprawdę poczuć klimat Świąt, musimy mieć aż trzy choinki?

O wiele lepiej jest zdecydować się na jedną i włożyć w jej ubieranie całe swoje serce! Posłuchaj mnie, proszę, i zrób dla siebie i swojej rodziny to, co jest w tym czasie najważniejsze. Dobrze wiesz, co to takiego! Dzięki temu zarówno Ty, jak i członkowie Twojej rodziny będziecie dużo szczęśliwsi.

Aby czas Bożego Narodzenia stał się wyjątkowy, wcale nie musi być od świtu do nocy wypełniony fajerwerkami. Charlie Brown miał rację!

 

4.) Przywołaj atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, prosząc innych o pomoc

Przywołaj atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, prosząc innych o pomoc

 

To bardzo ważny punkt.

Siła współpracy i wzajemnego wsparcia to coś magicznego. Nieważne, czy jesteśmy rodziną, czy sąsiadami – zawsze warto sobie pomagać. Szczególnie w wyjątkowym czasie Świąt! „Wiele rąk sprawia, że praca jest lekka”.  To stare powiedzenie jest zawsze aktualne.

Wiele o duchu współpracy możemy się nauczyć od naszych babć.

Może warto postawić na Świąteczny barter? Twoje ulubione ciasto w zamian za pomoc w domowych porządkach! Jeżeli masz talent do dekorowania, ale niekoniecznie do sprzątania, możesz dać innym znać, że chętnie zamienisz się świątecznymi pracami.

Mnogość obowiązków sprawia, że pomoc przyda się jeszcze bardziej. W tym roku w dekorowaniu domu na Święta pomoże nam nasz przyjaciel. Wsparcie przyjaciół potrafi zdjąć z naszych barków obciążenie porównywalne z ciężarem kilkunastometrowej choinki.

Z reguły rozpoczynamy nasze styczniowe blogowanie dzień po Bożym Narodzeniu, co oznacza, że czas na zmianę dekoracji mamy jedynie między godz. 1:00 a 3:00 nad ranem w tygodniu rozpoczynającym się po Nowym Roku. Pozostały czas możemy przeznaczyć na zasłużony sen! Wsparcie prawdziwych przyjaciół może odmienić nasze życie.

Dlatego warto nie bać się delegowania obowiązków. W Święta nie musimy robić wszystkiego sami. Przygotowywanie Świąt wraz z naszymi domownikami to świetna okazja do wspólnej zabawy.

Pełnienie roli mistrzyni ceremonii podczas świątecznego lunchu nie znaczy, że nie mogą Ci w tym pomóc Twoje dzieci i krewni. Przekazuj zadania innym – dotyczy to również mycia naczyń. Współpraca z innymi potrafi przynosić wielką radość.

Rób to, co sprawi, że czas Świąt Bożego Narodzenia będzie dla Ciebie łatwiejszy i przyjemniejszy! Nie zastanawiaj się, czy warto poprosić innych o pomoc.

Po prostu to zrób!

 

5.) Poświęć na przygotowywanie świątecznych dekoracji nie więcej niż 20 minut

Poświęć na przygotowywanie świątecznych dekoracji nie więcej niż 20 minut

 

Dekorowanie domu przed Świętami Bożego Narodzenia niekiedy bywa męczące.

A gdyby tak przygotować świąteczne ozdoby w jedyne 20 minut?

Większość z nas jest w stanie bez większego problemu wygospodarować 20 minut na przygotowanie pięknych świątecznych ozdób. Skoncentrowanie się na tym procesie przez tak krótki czas pozwoli nam jednocześnie odpocząć i poczuć świąteczną atmosferę.

Na moim blogu znajdziecie wiele pomysłów na wyjątkowe, świąteczne dekoracje, które można wykonać w zaledwie 20 minut. Wystarczy odrobina kreatywności oraz odrobina wolnego czasu, a w Waszym domu wręcz zaroi się od unikatowych, własnoręcznie zrobionych ozdób.

 

6.) Poczytaj o bożonarodzeniowej tradycji

Poczytaj o bożonarodzeniowej tradycji

 

Jeżeli jeszcze nie czujesz klimatu Świąt, daj sobie czas! Nie rób niczego na siłę.

Prawdę mówiąc, sposób, w jaki obchodzimy obecnie Święta Bożego Narodzenia, bardzo różni się od najdawniejszej bożonarodzeniowej tradycji. Jeżeli chcesz sięgnąć do źródeł wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia, znajdziesz je w Biblii… Łk 2:1-20.

Pomyśl o Świętach Bożego Narodzenia, pozbawiając je kolorowej otoczki: błyskotek, elfów oraz ozdobnej scenografii, zapachów i emocji, które się z nimi kojarzą.

W Świętach Bożego Narodzenia nie chodzi o ozdoby i świecidełka. Chodzi o boski plan zbawienia. To jest prawdziwy powód do świętowania.

Nawet najweselsi miłośnicy Świąt albo ich najwięksi krytycy powinni znaleźć odrobinę czasu na zapoznanie się z prawdziwą historią Świąt Bożego Narodzenia. Ta wiedza to prawdziwy pokarm dla duszy.

Świąteczny duch jest żywy zasługuje na to, by go pielęgnować.

 

7.) Zapoznaj się z bożonarodzeniową literaturą

Zapoznaj się z bożonarodzeniową literaturą

 

W Święta warto znaleźć czas, aby poczytać książki, które podnoszą temat Bożego Narodzenia. Ich treść, mimo że prosta, może być jednocześnie bardzo przejmująca.

Zobaczysz, że już sam dźwięk tytułu Najlepszy korowód bożonarodzeniowy w historii sprawi, że poprawi Ci się humor!

 

8.) Obejrzyj film o tematyce bożonarodzeniowej

Obejrzyj film o tematyce bożonarodzeniowej

 

Przygotuj miskę popcornu (i ewentualnie miskę czipsów) i razem z rodziną obejrzyj świąteczny film.

W wielu rodzinach obecna jest tradycja piątkowych wieczorów filmowych, którą od pokoleń pielęgnuje każde kolejne dziecko zakładające własną rodzinę.

 

9.) Przejażdżka autem i podziwianie bożonarodzeniowych iluminacji w okolicy

Przejażdżka autem i podziwianie bożonarodzeniowych iluminacji w okolicy

 

To jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by wczuć się w klimat Świąt!

Razem z rodziną uwielbiamy obserwować, jak domy w naszej dzielnicy nabierają wyjątkowego, świątecznego charakteru. Dekoracje są bardzo różne, mniej lub bardziej udane, ale niektóre wprost zapierają dech w piersiach. Do wyboru, do koloru! Każdego porusza nieco inny aspekt świątecznego wystroju.

Ale chyba wszyscy zgodzimy się ze stwierdzeniem, że w blasku bożonarodzeniowych lampek jest coś magicznego. Dlatego zachęcamy do ich podziwiania podczas samochodowej przejażdżki. A jeżeli do wrażeń wizualnych dodamy kilka świątecznych utworów muzycznych, gorącą czekoladę z termosu oraz kilka domowych ciasteczek,

możemy mieć pewność, że będzie to naprawdę niezapomniany czas dla wszystkich naszych bliskich! 

 

10.) Wybierz się na świąteczny spacer

Wybierz się na świąteczny spacer

 

W Święta nie zapomnij o aktywności fizycznej. Kiedy jesteśmy zajęci przygotowaniami do Świąt, często łatwo nam zaniedbać regularne treningi. Ale nie powinniśmy zapominać, że ćwiczenia fizyczne poprawiają nasze nie tylko nasze samopoczucie, ale i wygląd!

Spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Wychodź z domu! Nawet, kiedy na dworze jest mroźno!

Na koniec zdradzę wam jeszcze kilka pomysłów na to, jak wprawić się w świąteczny nastrój!

 • Trzymaj się z dala od galerii handlowych (wybierz się tam wyłącznie na spotkanie ze Świętym Mikołajem. A jeżeli zdecydujesz się złamać to postanowienie, przygotuj się na spadek energii życiowej).
 • Zamawiaj prezenty online.
 • Odwiedzaj okoliczne sklepy.
 • Kup niewielkie, żywe drzewko iglaste (jeżeli masz w domu dużą, sztuczną choinkę, przed samymi Świętami zaopatrz się w przynajmniej kilka gałęzi drzew lub krzewów iglastych).
 • Wysyłaj ręcznie napisane kartki świąteczne.
 • Pij gorącą czekoladę.
 • Przekaż datek na wybrany cel charytatywny - Święta Bożego Narodzenia to czas radości, nadziei, miłości i pokoju.
 • Idź do kościoła.
 • Jeżeli możesz, zaangażuj się w wolontariat.
 • Znajdź świąteczne wydarzenia odbywające się w Twojej okolicy i weź w nich udział.
 • Zapakuj prezenty.
 • Jedz dużo ciasteczek (ale nie zapominaj o ostatniej wskazówce dotyczącej aktywności fizycznej!)
 • Przygotuj prezenty/ciasteczka dla przyjaciół i pozostaw je pod ich drzwiami.
 • Powieś na drzwiach wieniec świąteczny z dużą kokardą.

 

Źródło artykułu:
www.stonegableblog.com