Czy gotowanie indukcyjne jest lepsze od gazowego lub elektrycznego?

Czy gotowanie indukcyjne jest lepsze od gazowego lub elektrycznego?

 

Czy wiesz, jak działa gotowanie indukcyjne i czy jest lepsze od gotowania na kuchence gazowej lub elektrycznej?

Mimo, iż płyty kuchenne zasilane indukcyjnie są popularne w całej Europie od dziesięcioleci, dopiero teraz zyskują na popularności w innych częściach świata.

 

Gazowe, elektryczne czy indukcyjne?

Istnieją trzy główne rodzaje kuchenek: gazowe, elektryczne i indukcyjne.

Jeśli płyta jest zasilana gazem lub elektrycznie, jej działanie opiera się na przewodzeniu ciepła przez płomień gazowy lub cewkę elektryczną. Źródło ciepła przewodzi ciepło do samego palnika, a następnie do garnka lub patelni na nim stojących. Niezależnie od tego, czy palnik znajduje się pod okrągłym elementem grzejnym, czy pod taflą szklaną lub ceramiczną, wymaga przewodzenia ciepła.

 

Czy gotowanie indukcyjne jest lepsze od gazowego lub elektrycznego?

 

Płyta indukcyjna eliminuje tę potrzebę. Nie ma w niej wężownicy grzejnej ani płomieni gazowych. Płyta indukcyjna wysyła ciepło bezpośrednio ze źródła do obiektu, który zamierzają Państwo ogrzać, eliminując potrzebę przewodzenia. Ten bezpośredni transfer ciepła staje się ulubioną metodą zarówno wśród domowych kucharzy, jak i szefów kuchni.

 

Jak działa gotowanie indukcyjne?

Płyta indukcyjna ma żaroodporną powierzchnię szklaną lub ceramiczną, która może wyglądać jak zwykła płyta elektryczna, ale na tym kończą się podobieństwa. Pod tą gładką powierzchnią znajduje się miedziana cewka elektromagnetyczna, przez którą, gdy powierzchnia grzewcza jest włączona, przepływa prąd elektryczny. Powoduje to wytworzenie pola magnetycznego, które promieniuje na zewnątrz cewki we wszystkich kierunkach, ale nie wytwarza ciepła.

A teraz najlepsza część: płyta indukcyjna nie wytwarza ciepła przez dolną cewkę elektromagnetyczną, dopóki naczynie do gotowania nie zostanie umieszczone na palniku.

Kiedy patelnia lub garnek zostają umieszczone na płycie indukcyjnej, oscylujące pole magnetyczne oddziałuje z dnem patelni, powodując przepływ prądu elektrycznego. Zmienne pole magnetyczne jest znane jako prąd wirowy lub prąd Foucaulta, ten ostatni nazwany na cześć francuskiego fizyka Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który odkrył go w 1851 roku. Płyta indukcyjna wytwarza pole magnetyczne między naczyniem a cewką indukcyjną pod powierzchnią do gotowania, które następnie uwalnia część swojej energii w postaci ciepła i podgrzewa zawartość garnka.

 

Czy gotowanie indukcyjne jest lepsze od gazowego lub elektrycznego?

 

Płyta indukcyjna wygląda jak typowa kuchenka elektryczna, ale nie wykorzystuje przewodnictwa cieplnego do przekazywania ciepła do garnków i patelni, przez co traci znacznie mniej energii cieplnej.

 

Zalety gotowania indukcyjnego

Płyty indukcyjne są bardziej energooszczędne niż inne opcje gotowania, głównie dlatego, że pobierają mniej energii do wytwarzania ciepła. Podczas gotowania indukcyjnego straty ciepła są niewielkie, ponieważ do 90 procent wytworzonej energii cieplnej jest wykorzystywane do podgrzewania zawartości naczynia, a nie otaczającej go atmosfery. Dla porównania, kuchenka gazowa lub elektryczna traci do 35 procent ciepła wytwarzanego podczas gotowania.

Płyta indukcyjna nagrzewa się szybciej i osiąga dokładniejszą temperaturę niż kuchenka gazowa lub elektryczna, co powoduje, że kuchenki indukcyjne stają się oczywistym wyborem dla profesjonalnych kucharzy.

Płyty indukcyjne umożliwiają dużo dokładniejsze utrzymanie temperatury niż ma to miejsce w przypadku płyt gazowych, co pozwala na znacznie lepszą ogólną kontrolę nad temperaturą gotowanej żywności.

 

Czy gotowanie indukcyjne jest lepsze od gazowego lub elektrycznego?

 

Płyty indukcyjne mogą również zmniejszyć liczbę poparzeń i innych obrażeń. Dzieje się tak dlatego, że powierzchnia kuchenki indukcyjnej pozostaje chłodna w dotyku, nawet gdy element grzejny jest włączony.

Według National Fire Protection Association gotowanie jest główną przyczyną zgłaszanych urazów ciała i pożarów mieszkań oraz jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w wyniku pożaru w Stanach Zjednoczonych. Oparzenia powstałe w wyniku gotowania bez ognia powstają poprzez kontakt z gorącymi sprzętami domowymi, płynami lub potrawami. Spośród tych urazów kontakt z gorącą płytą kuchenną był najczęstszym źródłem oparzeń leczonych na oddziałach ratunkowych w latach 2015-2019.

Gaz jest wysoce łatwopalny, a nawet niewielka usterka palnika może spowodować sytuację, w której płomień zgaśnie i gaz „wypełni” kuchnię lub dom. Płyty gazowe i elektryczne stają się bardzo gorące po uruchomieniu i mają tendencję do zatrzymywania ciepła długo po zakończeniu gotowania, podczas gdy płyty indukcyjne nagrzewają się tylko wtedy, gdy garnek lub patelnia znajdują się bezpośrednio w strefie indukcyjnej. Ponadto schładzają się znacznie szybciej.

 

Wady gotowania indukcyjnego

Jedną z głównych wad gotowania indukcyjnego, zwłaszcza w przypadku doowego gotowania, jest koszt zakupu kuchenki. Ceny płyt indukcyjnych wahają się od 2000 do 4000 euro, czyli kilkukrotnie więcej niż w przypadku przeciętnej kuchenki elektrycznej, która kosztuje około 500 euro.

Może być konieczne zakupienie innego zestawu garnków i patelni wykonanych specjalnie do płyty indukcyjnej. Indukcja działa tylko wtedy, gdy garnek lub patelnia są wykonane z metali ferromagnetycznych, takich jak żeliwo, żeliwo emaliowane oraz niektóre garnki i patelnie ze stali nierdzewnej. Niektóre stale nierdzewne nie będą działać na płytach indukcyjnych. Wysoka zawartość niklu może blokować pole magnetyczne potrzebne do podgrzania zawartości przez indukcję. Ponadto starsze typy naczyń aluminiowych, miedzianych lub szklanych nie są kompatybilne z płytami indukcyjnymi, chociaż niektórzy producenci dodają teraz warstwę magnetyczną na ich spodzie.

 

Czy gotowanie indukcyjne jest lepsze od gazowego lub elektrycznego?

 

Naczynia indukcyjne są również dobrze znane z tego, że przyspieszają osiąganie temperatury, skracając czas gotowania nawet o połowę w przypadku prostych czynności grzewczych, takich jak gotowanie wody. Gotowanie indukcyjne jest również bardzo wygodne dla tych konsumentów, którzy zachowują ostrożność podczas korzystania z energii elektrycznej.

Jeśli nie jesteś pewien, czy dane naczynie nadaje się do gotowania na płycie indukcyjnej, można to sprawdzić, przytrzymując magnes przy dnie naczynia. Jeśli magnes przylgnie do naczynia, oznacza to, że dno patelni jest magnetyczne i – o ile jest również płaskie – będzie dobrze współpracować z płytą indukcyjną.

Płyta indukcyjna to płyta przyszłości. Płyty indukcyjne od dawna są używane w profesjonalnych kuchniach w całej Europie i zyskują coraz większą popularność wśród profesjonalistów i entuzjastów na całym świecie. Innym czynnikiem wpływającym na zmianę sposobu gotowania jest także troska o środowisko naturalne.

Ciekawostka

W porównaniu z kuchenkami gazowymi płyty indukcyjne mogą pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda wykazało, że metan – produkt uboczny piecyków na gaz ziemny, używanych w amerykańskich domach – ma taki sam wpływ na klimat, jak emisja dwutlenku węgla z około 500 000 samochodów napędzanych gazem.