Jak efektywnie oszczędzać energię w domu?

Martwisz się gwałtownym wzrostem cen energii? Dowiedz się, jak oszczędzać energię w domu i obniżyć rachunki za gaz, prąd i wodę. Wraz z rosnącymi cenami energii oszczędzanie energii w domu nigdy nie było ważniejsze.

Jak efektywnie oszczędzać energię w domu?

 

Według ankiety przeprowadzonej przez Citizens Advice i Energy Saving Trust jedna trzecia gospodarstw domowych nie próbowała zmniejszyć zużycia energii w ostatnich latach.

Jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek dotyczących oszczędzania energii, Twój dom będzie nie tylko ciepły zimą, ale uda Ci się również zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Gdyby każde gospodarstwo domowe wprowadziło tylko kilka zmian w celu oszczędzania energii, mogłoby to mieć ogromny wpływ na finanse, a także na nasze środowisko.

Jeśli martwisz się, jak oszczędzać energię w domu, te małe zmiany mogą mieć duże znaczenie, ponieważ pomogą ograniczyć niepotrzebne marnowanie ciężko zarobionych pieniędzy.

 

1.) Obniż termostat o jeden stopień

Samo przekręcenie pokrętła termostatu z 25 stopni na 24 stopnie może pomóc gospodarstwom domowym zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Według kolejnego obalonego mitu taniej jest mieć ustawione niskie ogrzewanie przez cały czas. Najwyraźniej 46% z nas wierzy, że to prawda, ale tak nie jest. Według Energy Saving Trust można zaoszczędzić trochę pieniędzy rocznie, używając (inteligentnego) termostatu do regulacji temperatury.

Jak efektywnie oszczędzać energię w domu?

 

Obniżenie termostatu o dodatkowy stopień w sypialniach również może być opłacalnym i energooszczędnym rozwiązaniem, a w łóżku lepiej przykryć się dodatkowym kocem (co wiesz o kocach elektrycznych?).

 

2.) Wymień stare żarówki na nowe żarówki LED

Prawdopodobnie wiesz, że wymiana starych żarówek na wydajne żarówki LED – lub jeszcze lepiej na inteligentne oświetlenie i żarówki łatwe do włączania i wyłączania (nawet za pomocą telefonu/aplikacji) – może poważnie wpłynąć na Twój portfel. Ale czy wiesz, ile możesz zaoszczędzić?

Według Energy Saving Trust wymiana 100-watowej żarówki na żarówkę LED pozwoli zaoszczędzić energię, a tym samym około 20 euro na żarówce rocznie (na podstawie średniego pułapu cen energii).

Żarówki LED zużywają ułamek energii elektrycznej w porównaniu z konwencjonalnymi żarówkami. Większość żarówek LED zużywa co najmniej 75% mniej energii, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 

3.) Wyłącz światła

Włączanie świateł w pomieszczeniu, gdy jesteś poza nim, może się wydawać trywialne, ale tak łatwo jest zapomnieć, że ostatnim razem zostały wyłączone. Według Energy Saving Trust przeciętne czteroosobowe gospodarstwo domowe może zaoszczędzić około 35 euro, wyłączając światła w pomieszczeniach, w których nie przebywają ludzie lub które nie są używane.

Jak efektywnie oszczędzać energię w domu?

 

 

4.) Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania

Jednym ze sposobów, w jaki wszyscy (zarówno właściciele, jak i najemcy) mogą oszczędzać energię i pieniądze, jest zrobienie jednej prostej rzeczy z naszymi urządzeniami – niektórzy z nas mogą zaoszczędzić setki euro. Tą prostą rzeczą jest wyłączanie nieużywanych urządzeń w naszych domach.

Energy Saving Trust ujawniło, że właściciele domów mogliby zaoszczędzić około 80 euro rocznie, gdyby wyłączali urządzenia z trybu czuwania.

Najwyraźniej nie da się nic na to poradzić, ale niektóre urządzenia, takie jak lodówka czy zamrażarka, muszą być włączone przez cały czas. W naszych domach mamy jednak wiele innych urządzeń, które nie muszą być włączone, a których odłączenie od sieci elektrycznej miałoby sens.

Przedmioty takie jak telewizory lub inteligentne głośniki zużywają energię, która jest znana jako „obciążenie fantomowe”. To sposób, w jaki energia jest pobierana w sposób niewidoczny, a użytkownicy niekoniecznie o tym wiedzą.

Podczas gdy przeciętne gospodarstwo domowe może wydawać około 180 euro rocznie na swoje obciążenie fantomowe, można by zaoszczędzić ponad 4 miliardy euro w przeciętnym kraju, gdyby wszyscy jego mieszkańcy wyłączyli urządzenia, które nie muszą być stale włączone.

Jak efektywnie oszczędzać energię w domu?

 

 

5.) Poczekaj, aż pralka całkowicie się zapełni

Badanie przeprowadzone przez Thames Water i Gov.uk wykazało nawet, że 68% gospodarstw domowych włącza zmywarkę i pralkę tylko wówczas, gdy są one w pełni zapełnione, aby oszczędzać energię. Mądrym posunięciem jest poczekanie, aż pralka lub zmywarka będzie pełna, ponieważ urządzenia te zużywają tyle samo energii, co przy mniejszej ilości wsadu.

Dlatego rozsądniej jest poczekać na mniejszą liczbę prań z większą ilością prania, niż marnować energię na większą liczbę prań z urządzeniem zapełnionym do połowy.

 

6.) Unikaj suszarki

Suszarki zużywają szokujące ilości energii, a ich eksploatacja może kosztować ponad 200 euro rocznie (przy korzystaniu z nich dwa razy w tygodniu). Znając liczbę kWh, można łatwo obliczyć, ile kosztuje uruchomienie konkretnego modelu suszarki.

Bardziej opłacalną alternatywą jest suszenie ubrań na zewnątrz na sznurze lub stojaku do suszenia ubrań.

 

7.) Wymień słuchawkę prysznicową

Według npower więcej niż czterech na pięciu z nas (81%) uważa, że prysznic zużywa mniej wody niż sama kąpiel. Mimo to mocny prysznic może zużyć 50 litrów wody więcej niż kąpiel w wannie.

Jak efektywnie oszczędzać energię w domu?

 

Energy Saving Trust przewiduje, że wodooszczędna słuchawka prysznicowa pozwoliłaby gospodarstwom domowym zaoszczędzić do mniej więcej 100 euro rocznie. Jedna minuta mniej pod prysznicem może przynieść oszczędności rzędu 130 euro rocznie.

Nowoczesne słuchawki prysznicowe wykorzystują technologię ograniczania przepływu, aby zaoszczędzić do 40% zużycia wody podczas kąpieli pod normalnym ciśnieniem. Jeśli więc męczy Cię kapanie, kapanie, kapanie ze starej słuchawki prysznicowej (która, nawiasem mówiąc, najczęściej ciągle jest pokryta kamieniem), teraz jest właściwy czas, aby z niej zrezygnować. Będzie to kosztować około 20–50 euro, ale w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić.

 

8.) Regularnie serwisuj pompę ciepła i system grzewczy

Kluczem do niższych rachunków za energię zdecydowanie jest energooszczędny dom, który zaczyna się od pompy ciepła i systemu grzewczego. Kocioł pompy musi być serwisowany raz w roku, aby zapewnić jego dobrą wydajność.

Posiadanie niesprawnej lub wadliwej pompy i systemu grzewczego z pewnością może powodować marnowanie energii i zwiększać rachunki za energię, więc inspekcja wykaże problemy, które mogą to powodować. Dlatego jest to niezbędne, jeśli chcesz zapewnić energooszczędne ogrzewanie w domu. Mniej marnotrawstwa oznacza mniejsze wydatki i niższe rachunki.

 

9.) Dbaj o swoje grzejniki (konserwacja, odpowietrzanie i czyszczenie)

Odczuwasz już korzyści płynące z centralnego ogrzewania? Sprawdź, czy grzejniki działają poprawnie. Jeśli górna część grzejnika jest chłodniejsza niż jego dolna część, prawdopodobnie należy go odpowietrzyć, aby się pozbyć powietrza, które w międzyczasie się w nim nagromadziło.

Nauka odpowietrzania grzejnika jest zaskakująco łatwa, a cały proces zajmuje zaledwie 10 minut.

Gdy salon przypomina rozciągniętą przestrzeń, kuszące może być przyciśnięcie sofy lub fotela do kaloryfera. Po prostu oprzyj się temu pragnieniu lub pokusie, mówią eksperci.

Wszystko, co jest umieszczone nad grzejnikiem lub obok niego, zablokuje przepływ powietrza, powodując, że będzie on emitował mniej ciepła, a kocioł (lub pompa ciepła) będzie pracować ciężej – co oczywiście da jeszcze większe koszty.

Jak efektywnie oszczędzać energię w domu?

 

Jeśli przesuniesz sofę o zaledwie sześć centymetrów od grzejnika, cyrkulacja ciepła w pomieszczeniu będzie znacznie bardziej efektywna. Im więcej miejsca między meblami a grzejnikami, tym lepiej.

Jeśli w dolnej części grzejnika pojawią się ciemne plamy, gdy ogrzewanie działa z pełną mocą, to znak, że grzejniki muszą zostać dobrze wyczyszczone, aby ciepła woda ponownie krążyła poprawnie.

 

10.) Pozostawiaj żaluzje lub zasłony odsłonięte na dłużej

Wykorzystaj w pełni ciepło słoneczne i naturalne światło latem. Szczególnie w ciepłych miesiącach letnich staraj się utrzymywać je otwarte aż do zachodu słońca.

Naturalne światło i ciepło mogą pomóc zaoszczędzić około 60% na rachunkach w porównaniu do stale włączonych świateł.

Zimą oczywiście obowiązuje odwrotna zasada. Wiele ciepła może być tracone przez okna i ściany. Zatrzymaj wyciek ciepła, zasuwając zasłony i umieszczając je wieczorem za kaloryferem.

 

11.) Sprawdź izolację poddasza

Jedna czwarta ciepła w domu jest tracona przez źle izolowane przestrzenie dachowe. Sprawdź, czy izolacja dachu ma grubość od 250 do 270 mm, aby się upewnić, że nie tracisz całego cennego ciepła przez dach.

Może się powtarzamy, ale jest to nasza główna rada i najskuteczniejszy sposób zaoszczędzenia na rachunkach za energię. Upewnij się, że poniższe elementy są odpowiednio izolowane, aby zminimalizować straty ciepła i zaoszczędzić na rachunkach za energię: poddasze, dach, ochrona przed przeciągami, okna, drzwi, rurociągi, zbiorniki, grzejniki…

Dobrze zaizolowany dom oznacza, że nie musisz polegać na kotłach lub klimatyzatorach, aby dostosować temperaturę w domu. Eksperci szacują, że dobra izolacja pozwala zaoszczędzić do 600 euro rocznie na rachunkach za energię.

 

12.) Odsuń meble od ścian zewnętrznych

Rozmieszczenie mebli może w znacznym stopniu wpłynąć na odczucie ciepła lub zimna w pomieszczeniu. Jeśli jesteś w sytuacji, w której często zwiększasz ogrzewanie, a Twoja sofa przylega do ściany zewnętrznej, spróbuj przesunąć ją do ściany wewnętrznej.

Jak efektywnie oszczędzać energię w domu?

 

Jeśli uda Ci się urządzić dom tak, aby większość mebli stała wzdłuż wewnętrznych ścian, powinno być Ci cieplej. Poczujesz ciepło z całego domu, zamiast zimna przenikającego z zewnątrz. Powinno to pozwolić na włączanie ogrzewania na krócej i obniżenie rachunków o 5–10%.

 

13.) Połóż dywan

Badania wykazują, że dywany i inne wykładziny podłogowe mogą obniżyć rachunki za energię o ponad 100 euro w ciągu 10 lat. W rzeczywistości początkowy koszt wysokiej jakości wykładziny dywanowej w okresie jej użytkowania może się zwrócić dzięki znacznym oszczędnościom energii.

Według National Energy Foundation przeciętny dom traci 10% ciepła z powodu nieizolowanych podłóg. Wysokiej jakości wykładzina w połączeniu z podkładem może zapewnić wystarczającą izolację, aby zapobiec 15-krotnie większemu wyciekowi ciepła niż ta sama grubość standardowej izolacji podłogowej z włókna szklanego.

Jak efektywnie oszczędzać energię w domu?

 

Sztuczka dotycząca zmaksymalizowania izolacji polega na połączeniu wykładziny z odpowiednim podkładem. Zwiększa to ogólną wartość R (tak zwaną miarę odporności na przepływ ciepła przez materiał) wykładziny podłogowej i pomaga przedłużyć żywotność samej wykładziny.

 

 

Źródło artykułu:
www.idealhome.co.uk