Podcinanie roślin, aby wiosna była udana

Podcinanie roślin, aby wiosna była udana

 

Po długiej, mroźnej zimie większość z nas korzysta z okazji, by wyjść na zewnątrz i cieszyć się świeżym wiosennym powietrzem. Wczesna wiosna jest okresem przejściowym, kiedy zimno może uniemożliwiać pełne cieszenie się świeżym powietrzem. Nie jest to jednak problemem, bo wciąż mamy mnóstwo rzeczy do zrobienia w domu lub w ogrodzie!

Jedną z takich czynności jest przycinanie roślin w celu pobudzenia nowego wzrostu. Jest to szczególnie ważne wczesną wiosną, ponieważ przygotowuje rośliny kwitnące latem do zdrowego sezonu. Niektórzy z zapalonych ogrodników nadal denerwują się przycinaniem swoich roślin, ale bez obaw. Przycinanie to prosty proces, który wymaga pewnego przygotowania. W końcu nie chcemy wycinać przypadkowych łodyg i gałęzi!

Po pierwsze, najważniejszym czynnikiem podczas całego procesu jest czas, w którym należy przycinać daną roślinę. Optymalny moment na przycinanie różni się w zależności od gatunku rośliny, lokalizacji i warunków pogodowych, ogólna zasada jest jednak taka:

drzewo lub krzew, który kwitnie przed 15 czerwca, należy przycinać, gdy tylko zakończy kwitnienie. Jeśli drzewo lub krzew kwitnie po 15 czerwca, należy je przycinać, gdy jest w stanie spoczynku (zimą) lub wczesną wiosną, zanim zacznie pączkować.

Podcinanie roślin, aby wiosna była udana

 

PORADY DOTYCZĄCE PODCINANIA. JAKIE SĄ JEGO CELE?

 

Teraz, gdy wiemy już, kiedy przycinać, warto zrozumieć, dlaczego to jest tak ważne. A w zależności od celu podcinanie może mieć różne korzyści. Oto kilka szybkich wskazówek, o których należy pamiętać podczas przycinania roślin:

 • Należy sprawdzić, czy zostały usunięte wszystkie martwe, chore, uszkodzone przez owady lub połamane gałęzie (na przykład późną zimą lub po burzy).
 • Radzimy, aby martwe lub uszkodzone części roślin usuwać jak najszybciej po wystąpieniu uszkodzenia, aby nie rozprzestrzeniły się na resztę rośliny.
 • Przycinanie jest konieczne, gdy występuje nadmierny wzrost, chodzi więc o to, aby roślina nie stała się zbyt „gęsta”. Obejmuje to usuwanie wybranych gałęzi i gałązek w celu przerzedzenia tych, które zachodzą na siebie i rosną do wewnątrz.
 • Wiele roślin można "odzyskać" poprzez kontrolę intensywnego wzrostu i upiększanie. Robi się to, usuwając końcówki. "Odmładzanie" roślin, które za szybko się rozrastają, polega na całkowitym usunięciu wierzchniej warstwy na poziomie gruntu lub blisko niego.
 • W przypadku rozrośniętych drzew i krzewów, które nie kwitną za dobrze z powodu braku przycinania, procedura ta tchnie nowe życie i pobudzi rośliny do kwitnienia. Roślinę można odmłodzić, przycinając ją z do poziomu gruntu, robiąc miejsce na zupełnie nową roślinę. Czasami pnie po prostu się starzeją, męczą i do dalszego wzrostu wymagają odbudowy pnia.
Podcinanie roślin, aby wiosna była udana

 

CO NALEŻY, A CZEGO NIE WOLNO PRZYCINAĆ?

 

Dodatkowa wskazówka, którą należy wziąć pod uwagę, dotyczy samego procesu cięcia. Podczas usuwania większych gałęzi należy ciąć w 2 lub 3 krokach, czyli tak, aby wybrana gałąź nie zerwała kory podczas upadku. Najpierw należy ciąć w kierunku zewnętrznej części gałęzi, w razie potrzeby wykonać kolejne cięcie środkowe, a na koniec przeciąć w kierunku podstawy gałęzi. Skracanie gałęzi to łatwy proces. Wystarczy przyciąć tuż nad gałęzią lub pąkiem w kierunku, w którym ma rosnąć dana gałąź.

Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik z dalszymi wskazówkami dotyczącymi przycinania:

 

PRAWIDŁOWE PRZYCINANIE ROŚLIN

 • Zostaw gałęzie korony. Roślinę można uszkodzić, jeśli przycina się ją zbyt głęboko.
 • Żywopłoty przycina się tak, aby były szersze u dołu niż u góry. Radzimy, aby za każdym razem, gdy przycinasz żywopłot, zostaw około cala poprzedniego wzrostu. Krzew potrzebuje go, aby zachować zdrowie i móc stymulować odrastanie.
 • Spróbuj przyciąć rośliny tak, aby około połowa całkowitego wzrostu znajdowała się w dolnych dwóch trzecich rośliny.
 • Należy zawsze używać właściwych narzędzi! Jeśli spróbujesz przyciąć duże gałęzie małym sekatorem, możesz zranić siebie lub roślinę! Ostrza powinny być ostre, jednak należy uważać. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!
 • Radzimy cofnąć się o krok i przeanalizować cały proces przycinania. Czy odcięliśmy za dużo lub za mało?
 • Najlepiej przycinać w chłodne dni, ponieważ niższa temperatura powoduje mniejszy stres u roślin, które próbujemy wyleczyć.

 

NIEPRAWIDŁOWE LUB „ZABRONIONE” PRZYCINANIE ROŚLIN

 • Nigdy nie przycinamy więcej niż 25% wzrostu rośliny w ciągu jednego roku.
 • Nie należy nakładać szkodliwych substancji, farby ani żadnego innego opatrunku na rany roślin po przycinaniu, ponieważ może to sprzyjać gniciu i chorobom.
 • Podczas przycinania nie należy wspinać się na drzewa (powód jest prawdopodobnie oczywisty).
 • Należy unikać przycinania żywopłotów prosto w dół, ponieważ liście będą stopniowo opadać i odsłonią się nieestetyczne dolne gałęzie.
 • Duże rany goją się dłużej niż mniejsze. Dlatego rośliny lepiej przycinać często, niż obcinać duże ich części.
Podcinanie roślin, aby wiosna była udana

 

ZALETY PRZYCINANIA ROŚLIN DOMOWYCH

 

 • Rośliny pozostają wolne od chorób i zostają usunięte wszystkie martwe lub uszkodzone części.
 • Poprawia się również przepływ powietrza, co otwiera za gęsty wzrost, zmniejszając ryzyko chorób i gnicia.
 • Stare rośliny świetnie się poczują dzięki takiemu odmłodzeniu. Dzięki temu w kolejnym sezonie będą lepiej kwitnąć.
 • Ponadto przycinanie upiększa krajobraz, nadając roślinom bardziej „kontrolowany” wygląd. Przycięte rośliny wniosą dostarczą więcej kwitnącej świeżości i piękna do Twojego ogrodu.
 • Dzięki regularnemu przycinaniu unikniesz potencjalnych problemów, włączając w to choroby, przerost i niekontrolowane uszkodzenia.
 • Przycinanie późną zimą /w okresie spoczynku/ pozwala lepiej zobaczyć strukturę rośliny.
 • Przycinając przed rozpoczęciem wzrostu, dajemy roślinie wystarczająco dużo czasu na wyleczenie ran, aby mogła rozpocząć nowy wzrost.
 • Przycinanie późną zimą lub wczesną wiosną daje też możliwość wyjścia na świeże powietrze.

 

KIEDY PRZYCINAĆ ROŚLINY?

Wielu mniej doświadczonych ogrodników może mieć problem z określeniem, kiedy jest najlepszy czas na przycinanie roślin. Najlepiej postępować zgodnie z wyżej przedstawionymi zasadami dotyczącymi roślin kwitnących wiosną i latem. Aby wszystko było trochę jaśniejsze, poniżej znajdują się dwie listy roślin, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

 

KRZEWY DO PRZYCINANIA WCZESNĄ WIOSNĄ, W TRAKCIE SPOCZYNKU

Rośliny zimozielone, jałowiec, bukszpan (zielony), powojnik, trzmielina, drzewa owocowe, wrzos, hibiskus, hortensja, dyptam, ostrokrzew, berberys, aronia, budleja, borówka amerykańska, złotlin japoński, turzyca palczasta, lagestroemia, kalina pospolita, perukowiec, róże, niepokalanek...

 

ROŚLINY DO PRZYCINANIA PO KWITNIĘCIU

Azalia liściasta, forsycja, magnolia, mahoń, lippia słodka, pigwa kwitnąca, dabecja szkocka, wawrzyn górski, migdałowiec kwitnący, rododendron, świdośliwa, pęcherznica, krzewuszka, wawrzynek, żylistek, jaśminowiec, pieris, tawuła van Houtte’a, kalina koralowa, wiśnia piaskowa, fotergilla...

 

ZAKOŃCZENIE

Prosimy pamiętać, że podcinanie nie jest ani trudne, ani stresujące. Podejdź do tego jak do interesującego i bardzo ważnego sposobu na odświeżenie ogrodu.