11 wskazówek dotyczących elegancji przestrzeni zewnętrznych domu

11 wskazówek dotyczących elegancji przestrzeni zewnętrznych domu

 

Stworzenie relaksującej, eleganckiej przestrzeni na świeżym powietrzu może poprawić Twoją przestrzeń życiową, zapewniając jednocześnie prywatną oazę dla przyjaciół i rodziny, w której można się trochę "zresetować".

Oto kilka wskazówek, jak stworzyć idealną przestrzeń życiową na zewnątrz domu.

 

1. Zastanów się, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń

Przestrzeń na zewnątrz sprawdza się najlepiej, gdy nie musi być miejscem na wszystko. Podobnie jak w przypadku planowania układu wnętrza domu, należy dobrze przemyśleć funkcję przestrzeni zewnętrznej.

 • Ilu gości zazwyczaj przyjmujesz?
 • Jak dużo miejsc siedzących jest potrzebnych?
 • Czy potrzebujesz miejsca do grillowania lub kuchni na zewnątrz?
 • A może po prostu szukasz spokojnego miejsca, w którym można się zrelaksować i odpocząć?
 • Czy potrzebujesz prysznica na zewnątrz lub przestrzeni do spryskiwania?
 • Czy potrzebujesz miejsca do przechowywania leżaków, kajaków, namiotów itp.
 • Potrzebujesz miejsca dla swojego psa?

 

2. Pamiętaj o stopach

Decydując o tym, jak będzie wykorzystywana przestrzeń zewnętrzna, należy rozważyć, gdzie się będzie chodzić i czy się będzie (prawdopodobnie) chodzić boso. Chodniki zewnętrzne można łączyć i dopasowywać, aby stworzyć oazę, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i wygodna. Opcje:

 • kostka brukowa lub łupek
 • taras betonowy
 • płyty kompozytowe lub drewniane
 • skały, tłuczeń kamienny (piasek)
 • trawa lub alternatywne wykładziny podłogowe, takie jak np. koniczyna
 • odeskowanie

W przypadku wielu domów najlepsze będzie połączenie materiałów. Na przykład rustykalny taras z kamiennymi płytami i mchem szkockim posadzonym między kamieniami lub nawet dywan do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Eksperci w dziedzinie wzornictwa sugerują, aby łączyć powierzchnie, które są miękkie i zachęcające, z twardymi powierzchniami na komplety wypoczynkowe i inne meble.

 

11 wskazówek dotyczących elegancji przestrzeni zewnętrznych domu

 

3. Wykorzystaj to, co masz do dyspozycji

Wykorzystaj w pełni widoki, jakie oferuje Twoja nieruchomość. Stwórz miejsce do siedzenia od strony wschodniej, gdzie możesz wypić filiżankę kawy o wschodzie słońca, lub ustaw od strony zachodniej leżak, na którym będziesz podjadać przekąski i popijać koktajle o zachodzie słońca. Widok i dźwięk płynącej wody mogą zmniejszyć stres i obniżyć ciśnienie krwi.

Jeśli masz widok na wodę, nie zapomnij go zaakcentować. Czy masz basen lub jacuzzi? Zaprojektuj przestrzeń wokół tych „gorących” punktów, aby zmaksymalizować efekt. Użyj żywopłotów lub parawanów, aby ukryć elementy, których nie chcesz podkreślać, takie jak kosze na śmieci lub sąsiednie nieruchomości.

 

4. Weź również pod uwagę słońce

Kierunek, w którym zwrócone jest Twoje podwórko, może decydować o jego funkcjonalności. Jeśli twoje podwórko jest skierowane na zachód, rano może być zimno, a po południu gorąco. W przypadku pokoi wychodzących na wschód może być odwrotnie. Upewnij się, że masz miejsce do opalania - i chroń się przed promieniami słonecznymi. Jeśli nie ma dachu lub zadaszenia nad przestrzenią zewnętrzną, stworzenie wrażenie „sufitu”, może zapewnić prywatność, cień i ochronę (nawet przed deszczem). Można wypróbować:

 • pergole
 • zapewniające cień (wyższe) drzewa lub krzewy
 • płócienne ozdobne zadaszenia
 • markizy
 • duże parasole

 

5. Określ swoją przestrzeń

Kontynuuj dodawanie prywatności, określając granice swojego „pokoju na zewnątrz”. Większość ludzi uważa, że rośliny są bardziej relaksujące, jeśli są naturalne, dlatego warto rozważyć zasadzenie żywopłotu, który wyznaczy obszar Twojej „oazy”. Jeśli nie chcesz czekać, aż żywopłot urośnie, możesz zastosować ogrodzenie siatkowe. Można wzdłuż niego posadzić rośliny, takie jak winorośl, hortensje pnące, bambusy (można też posadzić bananowce) itp., aby wspinały się po tej siatce lub wzdłuż niej.

 

11 wskazówek dotyczących elegancji przestrzeni zewnętrznych domu

 

 

6. Należy również wziąć pod uwagę wiatr.

Zanotuj przeważający kierunek wiatru i porę dnia, zwłaszcza jeśli znajdujesz się w pobliżu wody lub w wietrznym miejscu. Na niektórych obszarach rano może być spokojnie, ale wieczorem regularnie wieje. Planując budowę kominka lub ustawiając stół, należy wziąć pod uwagę rozkład wiatrów w danym miejscu.

 

7. Jeśli masz basen, bezpieczeństwo powinno być priorytetem.

Zagospodarowanie terenu przy basenie stanowi szczególne wyzwanie. Nie chcesz zapewne, aby ludzie ślizgali się na terenie wokół basenu, a zwłaszcza chcesz chronić swoją rodzinę i gości przed wścibskimi sąsiadami. Podłoga basenu powinna być antypoślizgowa, na przykład z fakturowanego betonu. Dobrze zbudowane ogrodzenie zapewni prywatność, a ponieważ nie ma ono liści ani igieł, nie ma się na czym poślizgnąć.

 

11 wskazówek dotyczących elegancji przestrzeni zewnętrznych domu

 

 

8. Utrzymanie przestrzeni nie powinno być zbyt kosztowne

Dom jest miejscem relaksu, dlatego należy wybierać rośliny, które są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają kosztownych nakładów.  Rośliny rodzime mają naturalne mechanizmy obronne przed chorobami roślin, szkodliwymi owadami i innymi szkodnikami. Ponieważ są one dobrze przystosowane do lokalnych warunków, potrzebują mniej wody i nawozów niż rośliny nierodzime, a także rzadziej wymagają stosowania pestycydów.

 

9. Wyposażenie pomieszczenia w odpowiednie meble lub sprzęt

Najlepsze meble do danego pomieszczenia będą zależały od jego przeznaczenia - do spożywania posiłków, odpoczynku, rozrywki - lub najprawdopodobniej kombinacji wszystkich trzech aspektów. Weź pod uwagę maksymalną liczbą gości, których zamierzasz przyjąć, i upewnij się, że dysponujesz stołem odpowiedniej wielkości i wystarczającą liczbą krzeseł. Wybierz meble, które są wygodne, praktyczne, odporne na warunki atmosferyczne i które można łatwo czyścić lub prać. Rozważ małe, ruchome stoliki na koktajle i przekąski. Jeśli taras będzie pełnił funkcję jadalni na świeżym powietrzu, potrzebne będą krzesła umożliwiające siedzenie w pozycji wyprostowanej oraz wyższy stół na naczynia. Różni się to od przestrzeni typowo wypoczynkowych, dla których bardziej odpowiednie są sofy i niskie stoliki. W takich miejscach należy dodać poduszki zewnętrzne i miękkie koce dla zapewnienia całkowitego komfortu.

 

11 wskazówek dotyczących elegancji przestrzeni zewnętrznych domu

 

 

10. Miejsce na grill lub kominek

Gdy wieczorem robi się chłodno, nie trzeba przenosić przyjęcia. Przedłuż czas spędzany na świeżym powietrzu, tworząc palenisko lub kominek z wygodnymi miejscami do siedzenia. Dostępne są również grzejniki elektryczne lub gazowe, które zapewnią dodatkowe ogrzewanie do końca jesieni.

 

 

11 wskazówek dotyczących elegancji przestrzeni zewnętrznych domu

 

 

11. Zapewnij nastrój dzięki magicznemu oświetleniu

Podobnie jak w przypadku projektowania systemu oświetlenia wewnętrznego, oświetlenie zewnętrzne będzie spełniać kilka funkcji. Ze względów bezpieczeństwa należy oświetlić zewnętrzne powierzchnie kuchenne i chodniki. Dobrze jest dodać oświetlenie dekoracyjne, aby oświetlić schody i ścieżki. Lampiony, tradycyjne lub LED-owe świece i migające światełka pomogą stworzyć magiczną atmosferę. Aby uzyskać bardziej dramatyczny wygląd, użyj niskonapięciowego oświetlenia krajobrazowego, ledwo widocznego w ciągu dnia - na przykład małych lampek ukrytych w koronach drzew, wkomponowanych w rośliny dekoracyjne, owiniętych w pergole lub altanki ogrodowe.

 

11 wskazówek dotyczących elegancji przestrzeni zewnętrznych domu