4 sposoby na wybór odpowiedniego koloru

4 sposoby na wybór odpowiedniego koloru

Instalacja nowego dachu to z pewnością ekscytujący moment. Nawet jeśli głównym celem jest ochrona domu, to nowy dach może diametralnie zmienić wygląd budynku, szczególnie jeśli jest to dach GERARD. Jest kilka czynników, które należy rozważyć podczas wyboru koloru oraz stylu najlepiej pasujących do Twojego domu.

1. Kolory powinny odpowiadać stylowi budynku

Jeśli Twój dom został zbudowany według określonego architektonicznego stylu, to wybór tradycyjnej palety kolorów powiązanej z nim, będzie z reguły najlepszym wyborem oraz zapewni jednolity i harmonijny wygląd całego budynku. Bardziej nowoczesny wygląd wymaga nieco innego wyboru niż tradycyjny lub śródziemnomorski budynek. Możesz pomóc lub zaszkodzić stylowi swojego domu poprzez wybór koloru dachu. Jakie kolory są odpowiednie dla współczesnych domów? Grafitowy, czarny lub ciemnoszary najlepiej pasują do domów we współczesnym stylu, w zależności oczywiście od koloru okien, drzwi oraz ścian. Czerwone dachy świetnie pasują do tradycyjnych i śródziemnomorskich budynków. Nie mieszaj tych stylów, ponieważ efektem może być nieharmonijnie wyglądający dom.

2. Kolory muszą być trwałe

Wszystkie nowe produkty wyglądają pięknie. Może większość z nich. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że większość dachówek w przyjemnym dla oka odcieniu i ekscytującym kolorze, wygląda świetnie niezależnie od producenta. Często zapomina się jednak o tym, jak długo kolory te utrzymają się na dachu. Należy zwrócić uwagę na gwarancję produktu oraz trwałość koloru. Niektóre produkty dachowe nie radzą sobie z ekstremalnie wysokimi temperaturami w lecie, promieniowaniem UV, zimowym mrozem, lodem oraz gradem. Tylko po 10-15 latach piękno kolorów przemija i dach nadaje się do wymiany. GERARD oferuje długotrwałe piękno. Nasze naturalne, pokrycia kamienne zostały wybrane z powodu ich odporności na wodę, promieniowanie UV oraz kwaśne deszcze. Nawet po kilku dekadach dachy GERARD z kamiennym pokryciem wyglądają jak nowe!

3. Pozwolenie lokalnych władz

Niestety nie zawsze mamy swobodny wybór koloru dla naszego dachu. Uważnie sprawdź pozwolenie na budowę i wybierz kolor zgodny z lokalnym ustawodawstwem. Zapobiegniesz tym samym ewentualnym grzywnom lub innym negatywnym konsekwencjom. Dla bezpieczeństwa zadbaj o dobrą komunikację między architektem a lokalnymi władzami podczas wyboru koloru.

4. Wydajność energetyczna

Z powodu globalnego ocieplenia element ten odgrywa większą rolę, jednak nadal jest często pomijany na rzecz zachowania stylu. Należy rozważyć wydajność energetyczną dachu, zwłaszcza jeśli planujesz pomieszczenia mieszkalne z sypialniami na poddaszu. Jaśniejsze kolory będą odbijały promieniowanie, poprawiając warunki do życia na poddaszu. Ciemniejsze kolory będą bardziej się nagrzewały, zwiększając temperaturę na poddaszu podczas długich i gorących okresów letnich. Czarne dachówki są o 10 stopni cieplejsze niż białe, jednak między odcieniami szarego oraz brązowego odnotowano niewielką różnicę.