5 ekologicznych porad jak należy prać

5 ekologicznych porad jak należy prać

 

Pranie jest doskonałym przykładem czynności, która może być zarówno zasobochłonna, jak i poważnie zanieczyszczać środowisko. Pranie może zużywać znaczne ilości wody i energii oraz uwalniać do środowiska całą masę szkodliwych substancji.

Możesz sprawić, aby Twoje pranie stało się bardziej przyjazne dla środowiska. Dzięki kilku zmianom lub nowemu urządzeniu możesz sprawić, że Twoje pranie stanie się o wiele bardziej przyjazne dla środowiska – i na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze.

Rzućmy okiem na pięć „zielonych” wskazówek dotyczących prania, dzięki którym Twoi bliscy będą nazywać Cię „zieloną boginią lub bogiem”. :)

 

Klasycznie - sznury do wieszania bielizny

W dawnych czasach, zanim domy miały garaże na dwa samochody i centralną klimatyzację, sznury na bieliznę na zewnątrz były tak powszechne, jak dzisiaj pojemniki na deszcz lub ogródki warzywne. We współczesnym społeczeństwie, które jest świadome znaczenia zrównoważonego rozwoju, wszystko to powraca w wielkim stylu. W przypadku sznurów do bielizny oznacza to, że możesz znów suszyć pranie na świeżym powietrzu, a sąsiadom nawet nie przyjdzie do głowy, że znalazłeś się w (finansowo) ciężkiej sytuacji.

 

5 ekologicznych porad jak należy prać

Zapomnij o suszarce, wieszaj ubrania na sznurach, aby zaoszczędzić energię i pieniądze.

 

Obecnie sznury do wieszania prania występują w uproszczonych formach, które ułatwiają suszenie na powietrzu większych elementów bielizny, takich jak: koce, ręczniki i inne ubrania. Mogą to być również sznury składane, które można przedłużyć, gdy ich potrzebujesz, i ukryć przed wzrokiem ciekawskich, gdy nie są potrzebne.

Rezygnacja z suszarki, przynajmniej częściowo, ma kilka innych zalet oprócz zmniejszenia śladu węglowego. Twoje ubrania wytrzymają dłużej, ponieważ stracą mniej włókien w wyniku uderzeń podczas procesu suszenia w suszarce. Będą też świeżo pachnieć.

 

Zmiękcz ubrania w suszarce (przez 10 minut)

Jeśli podoba Ci się pomysł suszenia na sznurku, ale nienawidzisz twardych lub drapiących rezultatów takiego suszenia, spróbuj umieścić te wysuszone na sznurku ubrania w suszarce na 10 minut po przyniesieniu ich z powrotem do domu. Zmiękną i będą wspaniale pachnieć. W ten sposób uzyskasz to, co najlepsze z obu sposobów.

 

Kup nową pralkę o wysokiej efektywności

Standardowa pralka z największym obciążeniem zużywa około 40 do 45 litrów wody na jedną ilość prania. Ponieważ przeciętna rodzina wykonuje około 400 prań rocznie, daje to znaczną ilość wody (od 16 000 do 18 000 litrów).

Jeśli korzystasz z pralki o wysokiej efektywności, zmniejszysz to zużycie wody o połowę lub więcej, w zależności od rodzaju pralki. To jeszcze nie wszystko.

Większość energii zużywanej do prania ubrań jest w zasadzie wykorzystywana do podgrzewania wody. Gdy Twoja pralka zużywa mniej wody, zużywasz również mniej energii.

 

5 ekologicznych porad jak należy prać

Niezależnie od tego, którą pralkę kupisz, pamiętaj o porównaniu zużycia energii.

 

Wysokoefektywne pralki są zatem właściwym wyborem.

Myśl ekologicznie, myśl mądrze

 

5 ekologicznych porad jak należy prać

 

Z czasem niewielkie zmiany mogą się sumować. Podczas prania ubrań bądź energetycznie „zielony” dzięki poniższym wskazówkom:

  • Pierz zawsze pełną pojemność pralki. Oszczędza to wodę, energię i czas.
  • Zwróć uwagę na ilość używanego detergentu. Zbyt duża ilość detergentu zmniejsza wydajność pralki i powoduje większe zanieczyszczenie lokalnych ekosystemów. Zawsze czytaj i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu detergentu lub proszku do prania.
  • Pranie „taśmowe”. Oszczędzaj energię, wykorzystując ciepło pozostałe w suszarce z poprzedniego suszenia, aby wspomóc nowy załadunek. Przyzwyczaj się więc do kilku prań pod rząd. Wyciągnij jeden ładunek prania z suszarki (aby złożyć je gdzie indziej) i natychmiast ponownie załaduj suszarkę, wkładając następne – mokre pranie)
  • Stosuj suszenie czasowe. Ustawienia czasowe suszarek są wygodne i przyjazne dla środowiska, więc zapewnij, że czas suszenia jest dopasowany do ilości prania za każdym razem, gdy suszysz swoje ubrania. Na przykład nylonowa bielizna schnie dużo szybciej niż stos dżinsów.
  • Noś ubrania więcej niż raz. Możesz zmieniać ubrania codziennie, ale to nie znaczy, że po jednorazowym założeniu musisz wyprać wszystkie ubrania. Uwierz, że wiele ubrań (wierzchnich), które z przyzwyczajenia wrzucasz do kosza na brudną bieliznę, wcale nie jest brudnych. Może po prostu potrzebują kilku minut w suszarce, aby znów wyglądać „świeżo”.

 

Trend - pranie w zimnej wodzie

Dowody są niepodważalne: większość energii, którą zużywasz do prania, idzie na podgrzewanie wody do prania. Przejście na pranie w zimnej wodzie to najlepszy sposób na oszczędzanie energii podczas prania. To prawda, że może to być duża zmiana dla Ciebie, ale są sposoby, jak się do tego zabrać i nadal mieć czyste ubrania.

 

5 ekologicznych porad jak należy prać

 

Obecnie na rynku jest znacznie więcej opcji prania w zimnej wodzie niż kilka lat temu. Producenci pralek również dostosowują swoje produkty, aby lepiej działały z detergentami podczas prania w zimnej wodzie.

Nie zawsze też potrzebny jest specjalny detergent do prania ubrań w zimnej wodzie. Twój normalny detergent do prania w gorącej wodzie będzie dobrze działał w niektórych przypadkach przy praniu w zimnej wodzie, szczególnie jeżeli ubrania nie są białe i nie mają tłustych plam. Wypróbuj pranie zimną wodą przynajmniej raz lub dwa razy. Zaoszczędzisz energię.

 

Produkty ekologiczne pomocne w praniu

Środki piorące, takie jak detergenty, zmiękczacze, wybielacze i odplamiacze zawierają „cały alfabet” składników chemicznych, które są spłukiwane do odpływu i do wody. Kilkadziesiąt lat temu łatwo było pomyśleć, że wszystkie te substancje chemiczne, takie jak proszki do prania, detergenty i środki do czyszczenia muszli klozetowych, giną na zawsze w kanalizacji.

Teraz wiemy, że woda pitna może zawierać ślady setek, jeśli nie tysięcy, sztucznie wprowadzonych chemikaliów – wszystko, począwszy od leków na raka po rozpuszczalniki do farb. Może potrzebna będzie pomoc legislacyjna, aby uregulować niektóre odpady w naszej wodzie, ale to –my wybieramy chemikalia, które stosujemy, a potem wylewamy do kanalizacji naszych domów.

 

5 ekologicznych porad jak należy prać

Myśl ekologicznie, jeśli chodzi o Twój proszek do prania!

 

Wybieraj produkty do prania, które są promowane jako biodegradowalne, zielone lub przyjazne dla środowiska. Ale nie zatrzymuj się na tym. Szukaj produktów, które są wykonane ze składników pochodzenia roślinnego i unikaj produktów zawierających wybielacze chlorowe lub sztuczne substancje zapachowe. Jeśli to możliwe, szukaj atestów produktów od zaufanych organizacji ekologicznych.

Możesz również rozważyć użycie niektórych prostych opcji prania domowego: biały ocet jest skutecznym środkiem zmiękczającym wodę. Sok z cytryny jest łagodnym wybielaczem tkanin, natomiast z sody oczyszczonej, boraksu i niektórych innych pospolitych składników można zrobić prosty i skuteczny proszek do prania.

Życzymy Ci dużo ekologicznego prania! :)