7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

Balkon i taras to idealne miejsca do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak ze względu na palące słońce (głównie latem) użytkowanie i pobyt w tych miejscach staje się nieprzyjemne.

 

ZACZNIJMY NAJPIERW OD ZALET I WAD ZACIENIANIA

 

Ochrona przed słońcem poprzez zacienienie balkonu (lub tarasu) to nie jedyny efekt, jaki chcemy dzięki temu osiągnąć. Kiedy myślimy o przestrzeniach domowych, szczególnie tych na zewnątrz, chcemy stworzyć atmosferę wypełnioną światłem, ale jednocześnie szukać tego odświeżającego cienia (i prywatności), który tak bardzo lubimy.

 

Zacienione balkony i tarasy oferują liczne udogodnienia, m.in: 

 

  • Jeśli twój dom znajduje się gdzieś w „gorącej” części świata (na przykład w pasie równikowym lub nad morzem), wszystko się mocniej nagrzewa - w tym przypadku cień jest jeszcze bardziej pożądany.
  • Jeśli organizujesz imprezy domowe w ciągu dnia, Twoich gości ucieszy, że nie są narażeni na szkodliwe promienie słoneczne.
  • Twoje meble ogrodowe dłużej zachowają formę, ponieważ nie będą codziennie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Niektóre rośliny i zioła bytują w częściowo zacienionym środowisku, co dobrze wpływa na ich rozwój.
  • Klimatyzator nie będzie musiał często pracować by ochłodzić dom, ponieważ każde pomieszczenie wychodzące na balkon (lub taras) będzie dobrze zacienione.

  

Oczywiście, zacienianie ma też swoje wady: 

  • Uprawa ziół, warzyw i innych roślin »kochających« słońce będzie trudniejsza.
  • W przypadku imprez dziennych ta przestrzeń może być nieco chłodniejsza niż ta, w której goście uwielbiają w słoneczne dni spędzać czas na świeżym powietrzu.
  • Twoje wnętrza z powodu zacienienia mogą być zubożone o naturalne światło, które bez zacienienia mogłoby dotrzeć do bardziej odległych zakątków.
  • Jeśli masz basen i leżaki na tarasie, zacienienie przeszkodzi ci w kąpielach słonecznych, a leżaki w chłodniejszych miesiącach staną się bezużyteczne.

Kilka metod zacieniania, które można zastosować na zewnętrznych przestrzeniach i zapewnić sobie przyjemne miejsce.

 

1. WSPÓŁCZESNA PERGOLA

 

Pergola to otwarty system dachowy, złożony z drewnianych lub metalowych listew,  które są od siebie równomiernie oddalone i po których zazwyczaj pną się rośliny. Jest to skuteczny sposób na zapewnienie cienia bez blokowania światła i ciepła słonecznego. Pergola stanowi też modny trend, który całkowicie odmienia wygląd balkonu.

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

Spojrzenie na współczesną pergolę, z wbudowaną stalową konstrukcją kratkową, która częściowo pokrywa fragment balkonu. Metalowa kratka kontroluje natężenie promieni słonecznych i tworzy zacienioną powierzchnię.

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

W tym przypadku, dach balkonu jest podzielony na prostokątną siatkę z ułożonymi naprzemiennie listwami i na kompaktowy dach. Takie nowoczesne rozwiązanie tnie promienie słoneczne pod kątem i na posadzce balkonu tworzy ciekawe kształty cienia.

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

Spójrzcie na ten balkon. Masywny betonowy dach w kombinacji z pergolą tworzy dwie oddzielne części balkonu i tym samym otrzymuje się komfortową przestrzeń zewnętrzną, gdzie z chęcią spędza się czas wolny.

 

2. MOŻE JEDNAK LEPIEJ SPÓBOWAĆ Z MARKIZĄ…

 

Zainstalujcie markizę, która służy do sezonowego zacieniania. Markizy dostępne są w różnych kolorach, wzorach i materiale, które można dopasować do mebli ogrodowych i dekoracji, jak to widać na zdjęciu. Zalecane jest, by kupować markizy, które są odporne na promienie UV i można je zdemontować, gdy się ich nie używa. Trzeba mieć na uwadze, że można kupić markizy otwierane ręcznie, lub zainwestować w otwierane automatycznie.

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

...ALBO KUPIĆ PARASOL OGRODOWY.

Po prostu postawcie parasol na wolnej przestrzeni, to jeden z najbardziej dostępnych sposobów tworzenia cienia bez zagrożenia ograniczenia przestrzeni balkonu czy tarasu. Sprawdźcie, czy parasol jest stabilny i że wytrzyma przeciętną siłę wiatru.  W sytuacji, gdy zbliża się mocna burza, należy go oczywiście złożyć i schować.

 

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

4. MOŻNA TEŻ ZAINSTALOWAĆ FOLIĘ AKRYLOWĄ...

 

Innym sposobem zacienienia balkonu jest wykonanie półtrwałej konstrukcji dachowej z metalu i okładziny z blachy akrylowej lub poliwęglanowej. Wskazane jest stosowanie powłok półprzezroczystych, które nie tylko przepuszczają światło, ale także zapewniają dobrą ochronę przed upałem i deszczem.

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

Inną opcją jest rozważenie dachu ze szkła hartowanego, ponieważ ładnie wygląda i wpuszcza światło na balkon, dając jednocześnie cień. Jednak jedną z głównych wad stosowania szkła jako pokrycia dachowego jest trudność w dostępie do konserwacji. 

 

5. ...LUB PO PROSTU POWIESIĆ ROLETY.

 

Ponieważ promienie słoneczne w ciągu dnia padają pod różnym kątem, zabezpieczenie przed słońcem nad głową nie wystarczy, słonce może nas dosięgnąć wpadając również przez balkon. Na tym zdjęciu rolety przeciwsłoneczne tworzą przyjemną wewnętrzno-zewnętrzną przestrzeń i zapewniają prywatność również przed sąsiadami. Rolety przeciwsłoneczne są wykonane z różnych materiałów, które są solidne i długotrwałe.

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

Inną opcją może być też balkon, na którym można powiesić przeźroczyste żaluzje z PCV, które umożliwią dojście światła i ochronią przestrzeń przed upałem czy mocnym deszczem.

 

6. POMYŚLCIE O DEKORACYJNYCH METALOWYCH KRATKACH...

 

 A co powiecie na stworzenie zewnętrznej obudowy z ozdobnymi metalowymi kratkami, która na balkonie zapewni cień i prywatność? W takim przypadku ozdobne kratki na ogrodzeniu, suficie, a nawet na podłodze stanowią dominujący element balkonu i przyczyniają się do bezpieczeństwa domu. Jednak wadą tworzenia ogrodzenia za pomocą kratek wycinanych laserowo jest to, że można poczuć się klaustrofobicznie.

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

  

7. ...ALB ZACIENIAJCIE POWIERZCHNIE ZA POMOCĄ WYSOKICH LUB WISZĄCYCH ROŚLIN.

 

Wiszące rośliny i liście to kolejny opłacalny sposób ochrony przed słońcem. W tym przypadku takie rośliny zwiększają prywatność balkonu lub tarasu, zapewniają naturalny cień, a także upiększają przestrzeń „łagodząc” wygląd domu.

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

A CO Z KLASYCZNYMI POKRYCIAMI DACHOWYMI?

 

Oczywiście obok tych wszystkich nowoczesnych metod cieniowania możemy zastosować również klasyczne pokrycie dachowe. Jeżeli te wszystkie ciężkie gliniane czy betonowe panele i kosztowna, masywna konstrukcja dachu pod nimi nie wchodzi w rachubę, to dachy GERARD będą idealnym rozwiązaniem. Dach jest lekki i odporny na wszelkie warunki atmosferyczne (wiatr, grad, burza, śnieg, lód...), a dzięki powłoce z naturalnego kamienia jest również piękna dla oka. Możesz go wykorzystać w dowolny sposób i gdzie tylko chcesz - na przedłużony dach lub zadaszenie, na balkonie lub tarasie.

7 wyszukanych sposobów zacienienia zewnętrznej przestrzeni

 

 

Źródło artykułu:

Houzz.in (7 super stylish ways to shade your balcony)

Homify.sg (6 bright ideas for shady balconies)