Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Dach jest nieodzowną częścią każdego budynku, ponieważ zapewnia ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, a tym samym zapewnia komfort wewnątrz budynku. Jednak rodzaj dachu, który sprawdza się w jednym klimacie, może być zupełnie nieodpowiedni dla innych.

Jak materiały, kształt i konstrukcja dachu mogą wpływać na jego zdolność do tolerowania ekstremalnych temperatur i różnych opadów atmosferycznych? W jaki sposób różne systemy dachowe mogą wpływać na efektywność energetyczną budynku i ogólny estetyczny wygląd budynku?

 

Dachy odporne na najtrudniejsze warunki atmosferyczne

Zacznijmy od najbardziej wysuniętych na północ i południe części Ziemi oraz gór, gdzie przeważają zimne i surowe warunki pogodowe. Tutaj ludzie borykają się głównie z dwoma problemami: zimnem i śniegiem/lodem. Dachy wymagają zatem specjalnego rodzaju izolacji i nachylenia, które zapobiegają gromadzeniu się dużej ilości śniegu na dachu, a tym samym większej wadze. Jednak nadal chcemy, aby śnieg zatrzymywał się na dachach jako dodatkowe ocieplenie, więc na dachu są tzw. śniegi.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Najbardziej odpowiednimi materiałami na pokrycia dachowe w takich warunkach są gonty bitumiczne, blachodachówka lub łupek. Wszystkie te materiały charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością i sprężystością. Łupek jest używany od dawna, dwa pierwsze materiały pojawiły się później. Metalowe pokrycia dachowe są szczególnie popularne przy projektowaniu domów na terenach wysoko położonych, górskich zboczach lub biwakach. W tym ostatnim jest to ważne głównie ze względu na tworzenie się klatki Faradaya na skutek częstych uderzeń piorunów, dlatego montowana jest ona również na samej elewacji.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Istnieją jednak inne sposoby na jej zakrycie. Np. Grenlandia, Islandia, Wyspy Owcze, Półwysep Skandynawski i Syberia stosują zielone dachy, czyli dachy pokryte ziemią i roślinnością, które pozwalają na bardzo dobrą i trwałą izolację. Od tysiącleci Lapończycy w Skandynawii budują drewniane kopce pokryte ziemią, skałami i roślinnością. Jeszcze dalej na północ ludy Eskimosów i Syberyjczyków używają icupola igloo z lodu i śniegu.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna
Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna
Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Jakie rodzaje dachów są odpowiednie dla cieplejszych obszarów lub klimatów?

Dachy odpowiednie dla cieplejszego klimatu mają zwykle inny projekt i konstrukcję w porównaniu z dachami przeznaczonymi do chłodniejszego klimatu. Mają one na celu utrzymanie chłodu we wnętrzu budynku, głównie za pomocą kolorów i materiałów odbijających promienie słoneczne oraz promując naturalną wentylację i chłodzenie.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Jednym z najpopularniejszych rodzajów dachów dla cieplejszych klimatów jest dach płaski, ale tylko na obszarach, gdzie jednocześnie nie występują znaczne ilości opadów. Często są wykonane z białych lub kolorowych materiałów odbijających światło, co pomaga utrzymać chłód we wnętrzu budynku, zwłaszcza na białych dachach w Grecji, starych glinianych Puebli w Ameryce Północnej i Środkowej oraz tradycyjnych budynkach na Bliskim Wschodzie.

Ponadto płaskie dachy są łatwe w utrzymaniu i naprawie, co czyni je praktycznym wyborem dla wielu budynków. Ich zbudowanie wymaga również znacznie mniej materiału, co czyni je bardziej dostępnymi.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Inną formą budownictwa, obecną od tysiącleci w cieplejszych częściach planety, jest budowa obiektów podziemnych lub obiektów wykutych w skale. Dach tutaj jest częścią natury i eko-siedliska, czy to z gleby, skał czy piasku. Obiekty pod ziemią lub w skale utrzymują przez cały rok więcej niż stałą temperaturę, a jednocześnie nie ingerują w przyrodę i otoczenie.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Nawet w cieplejszych warunkach klimatycznych blachodachówka jest skutecznym pokryciem dachowym, jako materiał, który nie przepuszcza promieni słonecznych i utrzymuje sprzyjającą temperaturę wewnątrz budynku, ale jest dość drogi jak na warunki panujące w większości krajów położonych nad równikiem, a przez to bardziej niedostępny.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Jak to jest w obszarach o ekstremalnie wysokich temperaturach?

Ponieważ wentylacja i chłodzenie są ważne w gorącym klimacie, kultury i cywilizacje znalazły różne sposoby i rozwiązały ten problem. Jednymi z bardziej znanych są łapacze wiatru lub wieże wiatrowe na Bliskim Wschodzie. Nie tak dawno temu ich znaczenie było zaniedbane i zapomniane, ale wraz ze wzrostem świadomości zmian klimatu wieże wiatrowe zaczęły zyskiwać na znaczeniu w budowaniu dachów, znacznie zmniejszając koszty chłodzenia i ślad węglowy budynku. Przeznaczony jest do doprowadzania z wiatrem zimnego powietrza z jednej strony do budynku, a z drugiej strony do zasysania ogrzanego powietrza z budynku do atmosfery.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Pozostaje nam więc klimat lub obszary z dużą ilością opadów...

Jeśli powiedzieliśmy, że na obszarach z dużymi opadami śniegu odpowiedni jest dach pochyły, dotyczy to również krajobrazów z większą ilością opadów, z wyjątkiem tego, że zalecane jest znacznie większe nachylenie. Pięć typowych kształtów dachów z nachyleniem dla takich obszarów to dach jednoskokowy, dwukarpiowy, czteroskokowy, dach namiotowy i strych dwuspadowy.

Spośród nich najbardziej niepraktyczny jest ten, który odprowadza wodę deszczową tylko z jednej strony, zmniejszając w ten sposób możliwość zrzutów wody do wód gruntowych. Jednocześnie ma najmniejszą powierzchnię dachu, co zwiększa możliwość przedostawania się wody do przestrzeni budynku i szybsze zużycie materiału dachowego.

Dachy metalowe, betonowe lub gonty bitumiczne są uważane za najbardziej odpowiednie materiały na deszczowe warunki, ponieważ są odporne na zużycie i zapobiegają wchłanianiu i wnikaniu wody.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

... i klimat lub obszary z silnymi wiatrami

W krajach z silnymi wiatrami zalecane są dachy płaskie lub dachy o mniejszym nachyleniu wykonane z gładkich materiałów, aby uzyskać jak największą gładkość, zmniejszając opór. W szczególności polecane są pokrycia dachowe z gumy, PCW i TPO (olefiny termoplastyczne) lub odporne na uszkodzenia metalowe pokrycia dachowe o gładkiej powierzchni.

Dachy bez wywiewów są również szeroko stosowane w celu zminimalizowania oporów. Dwupalczaste są odpowiednie, jeśli są odwrócone w prawo i na obszarze o stałym kierunku wiatrów. Jeszcze bardziej polecane są zadaszenia namiotowe, zwłaszcza w miejscach o zmiennym kierunku wiatru. Czasami chroniono dach przed silnymi wiatrami za pomocą kamieni układanych na powierzchni dachu lub innych cięższych przedmiotów, ale dziś robi się to za pomocą różnych gontów i pokryć dachowych.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

WNIOSEK

Klimat jest jednym z najważniejszych czynników przy projektowaniu dachu, który musi być brany pod uwagę przy zrównoważonym budownictwie. Zaleca się konsultację ze specjalistami, którzy pomogą w doborze najodpowiedniejszej konstrukcji i pokrycia dachowego do konkretnej lokalizacji i potrzeb. Dobrze zaprojektowane i prawidłowo wykonane zadaszenie zapewni długoletnią ochronę Twojego obiektu.

Charakterystka dachów, a różnorodność klimatyczna

 

Przetłumaczony tekst:

Žan Križnar, an Architect

(Arhinova)