Zima może wnieść wiele radości i piękna do naszego życia, ale aby cieszyć się nią, musimy wykonać trochę pracy na naszych dachach.
Podczas tej zimnej pory roku śnieg i lód mogą gromadzić się na dachach w różnej ilości w zależności od tego, gdzie mieszkamy, a elementy dachu, takie jak świetliki, stropy i inne elementy, mogą być pokryte śniegiem i lodem przez długi czas. Możesz na to wszystko się przygotwać wcześniej i oszczędzić sobie zmartiweń.
Co możesz zrobić sam?
- Przynajmniej raz w roku usuwaj liście i zanieczyszczenia z krawędzi wokół świetlika, aby woda mogła swobodnie spływać.
- Przynajmniej raz w roku usuń liście i inne elemnty z rynien i rur spustowych.
- Polecamy późną jesień / wczesną zimę, kiedy liście opadły już z drzew przy dachu i w Twojej okolicy, więc wiatr nie może ich zdmuchnąć na Twój dach ponownie.
Zadzwoń do wykwalifikowanego dekarza w celu wykonania usługi dekarskiej:
- Profesjonalny dekarz może przeprowadzić rzetelną kontrolę elementów złącznych (gwoździ) na całym dachu. Mało prawdopodobne, ale w przypadku poluzowania się lub wypadnięcia może je wymienić na nowe przez istniejący otwór w dachówce lub dokręcić wkręty na listwach i profilach, jeśli to konieczne. Żywicę uszczelniającą należy dodać na stykach, gdzie sama zakładka nie gwarantuje wodoodporności (kontakt blachy ze ścianą itp.).
- Bezpiecznie usunie wszelkie zabrudzenia, śmieci, gruz i liście z okolic gontów, wokół obrzeży kominów, rynien i innych elementów dachu.
Nie narażaj swojego bezpieczeństwa, dekarz ma niezbędny sprzęt wymagany do bezpiecznej pracy. - Złe spalanie w palenisku powoduje niechciany “bałagan” wokół komina na dachu. Ten kawałek materiału zawiera siarkę, która z pewnością spowoduje gnicie pokrycia w tym miejscu. W miarę możliwości zalecamy wymianę paleniska lub przynajmniej zdjęcie nasady komina, dlatego pozostałości po spalaniu spadają na dach.
- Sprawdź siatkę nakrywkową i wylot powietrza z systemu wentylacyjnego, aby zwierze nie wybrało domu pod elementami dachu, gdzie ich gniazda zamknęłyby system wentylacyjny pod dachem.
- Sprawdź instalację odgromową, czy wszystkie przewody są zamocowane w systemie „klik” mocowań instalacji odgromowej na dachu. Topnienie dużej ilości śniegu jest zwykle powodem odklejania przewodów od objętości. W szczególności sprawdzane są ze sobą połączenia poszczególnych przewodów. Prawidłowe działanie instalacji odgromowej powinno być sprawdzone przez uprawnionego elektryka. Odbywa się to okresowo zgodnie z zasadami wykonywania zawodu. Pilne nawet po podejrzeniu uderzenia pioruna.
- Jeśli na dachu zainstalowane są panele fotowoltaiczne, regularne serwisowanie dachu należy przeprowadzać wspólnie z autoryzowanym serwisem.
Jesteś więc przygotwany na zimę?