Dach kontra siły natury - co powinna znosić dachówka?

Dachówka - jaki materiał wybrać?

Wybór materiałów, z których tworzy się dachówki, jest bardzo duży - przeglądając oferty różnych producentów, można natknąć się na pokrycia betonowe, ceramiczne, blachę dachową czy też gont bitumiczny. Wiele z tych rozwiązań wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością, czy oznacza to jednak, że są trwałe?

Oczywiście trudno odmówić im posiadania pewnych zalet, w końcu bez tego ich użycie nie miałoby sensu. Wiele z powszechnie wykorzystywanych pokryć dachowych nie jest jednak w stanie sprostać wymagającym warunkom pogodowym. Przejście huraganu w większości przypadków oznacza zerwanie całego dachu, z kolei następstwem gradobicia będą potłuczone dachówki.

Które z rozwiązań jest najlepsze?

Zanim postawimy na konkretne rozwiązanie, ustalmy, jakie cechy powinno mieć idealne pokrycie. Dachówki muszą być wytrzymałe i solidne, a jednocześnie lekkie. Dlaczego? Jeśli w remontowanym domu zdecydujemy się na zbyt ciężki dach, przestarzała więźba dachowa może z łatwością ulec uszkodzeniu. Im lżejszy materiał, tym mniejsza szansa na naruszenie konstrukcji. Blachodachówka z posypką z kamienia naturalnego jest nawet do 7 razy lżejsza od betonu i ceramiki. Tym samym jest niezwykle solidna - specjalny system mocowań sprawia, że elementy pokrycia zazębiają się. W ten sposób uzyskuje się niemalże jednolitą i nienaruszalną konstrukcję.    

Żadna wichura nam nie straszna

Silne wiatry i huragany to zjawiska, z którymi nasze dachy mają najczęściej do czynienia. Niestety, wykonanie wielu pokryć dachowych skutkuje tym, że nie są w stanie oprzeć się gwałtownym podmuchom powietrza. Powodem jest ciśnienie rosnące pod powierzchnią dachu - wiatr dostaje się pod dachówki przez otwory i szczeliny, podrywając go ku górze.

Takiej sytuacji pozwala zapobiec system montażu stosowany przez firmę GERARD. Każdy z paneli jest umocowany horyzontalnie w 8 różnych punktach przy pomocy zapięć lub gwoździ do łat dachowych.  

Dachówka kontra opady atmosferyczne

Blachodachówka GERARD jest w stanie oprzeć się również intensywnemu gradobiciu. Wszystko dzięki zastosowaniu posypki z naturalnego kamienia, która zabezpiecza panele dachowe przed skutkami silnych uderzeń.

Rozwiązanie jest również odporne na negatywne działanie mrozu. Dachówki pokryte są specjalną posypką, dzięki czemu powierzchnia dachu staje się szorstka. To niezwykle istotne w przypadku zalegającego przez zimę śniegu. Zamiast osuwać się i tworzyć zagrożenie dla domowników, biały puch zostaje na dachu, gdzie może spokojnie stopnieć. To świetna alternatywa zwłaszcza dla zapór śnieżnych.   

A co z pożarem?

A co z takimi zagrożeniami jak np. pożar? W końcu ogień również bardzo łatwo może się rozprzestrzeniać, często przechodząc właśnie na pokrycie dachowe. Tutaj także zastosowanie blachodachówki z posypką okazuje się korzystne. Przede wszystkim lżejszy dach to mniejsze ryzyko zawalenia się konstrukcji budynku podczas pożogi. Po drugie materiały, z których wykonuje się dachy GERARD, cechują się niepalnością i odpornością na ogień. Dzięki szczelnemu pokryciu iskry oraz ogień nie dostaną się pod powierzchnię dachówki.