Dachówki fotowoltaiczne – ekologiczna i atrakcyjna technologia

W dzisiejszych czasach, gdy poszukujemy coraz bardziej zrównoważonych i energooszczędnych rozwiązań, coraz popularniejsze staje się wykorzystanie energii słonecznej w projektowaniu budynków. Jednym z nowatorskich rozwiązań jest zastosowanie dachówek będących jednocześnie panelami fotowoltaicznymi.

Dachówki fotowoltaiczne – ekologiczna i atrakcyjna technologia

 

Jaka jest funkcjonalność dachówek fotowoltaicznych?

Dachówki solarne mają być funkcjonalne i energooszczędne. Wytwarzają energię elektryczną przy użyciu tej samej technologii, co zwykłe panele słoneczne. Jednak nie tylko ich użyteczność czyni je atrakcyjnymi dla klientów. Dachówki solarne są również starannie zaprojektowane i ukształtowane, aby były estetyczne i pasowały do tradycyjnych materiałów dachowych, nie umniejszając w ten sposób ogólnego wyglądu budynku. Dzięki temu wybierają je nawet ci, którym zależy na wyglądzie czy nośności dachu. Należy jednak zauważyć, że inwestycja w dachówki fotowoltaiczne jest wyższa niż w przypadku zwykłych paneli fotowoltaicznych.

 

Projekt dachówek solarnych

Dachówki solarne są zaprojektowane tak, aby były trwałe. Wykonane są z materiałów takich jak szkło hartowane czy wytrzymały polimer, które wytrzymają nawet trudne warunki atmosferyczne takie jak grad czy ulewny deszcz. Większość fotowoltaicznych dachówek ma również gwarancję od 20 do 25 lat, zapewniając niezawodne i długoterminowe rozwiązanie do produkcji energii elektrycznej.

 

Instalacja

Montaż dachówek fotowoltaicznych jest podobny do tradycyjnego pokrycia dachowego. Jednak ważna jest współpraca z profesjonalnym zespołem z doświadczeniem w technice solarnej, aby zapewnić prawidłowy montaż. Instalator musi wziąć pod uwagę takie czynniki, jak orientacja dachu, kąty nasłonecznienia i wszelkie zacienienie ze strony pobliskich drzew lub budynków, aby zmaksymalizować wydajność fotowoltaicznych dachówek.

Chociaż początkowy koszt instalacji dachówek fotowoltaicznych może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych pokryć dachowych, mogą one zapewnić znaczne długoterminowe oszczędności. Wytwarzają energię elektryczną, która może obniżyć koszty energii, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i podnieść wartość samej nieruchomości. Ponadto właściciele budynków mogą sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci i generować dodatkowy dochód.

Dachówki fotowoltaiczne – ekologiczna i atrakcyjna technologia

 

Czy fotowoltaika ma jakieś ograniczenia?

Podobnie jak inne technologie, fotowoltaiczne dachówki mają swoje ograniczenia. Wydajność dachówek fotowoltaicznych jest niższa w pochmurne lub mgliste dni, zwłaszcza zimą, co wpływa na ilość produkowanej energii elektrycznej. Jednak ten problem można rozwiązać, stosując urządzenia do magazynowania energii, takie jak baterie, które mogą przechowywać nadmiar energii do wykorzystania w okresach, gdy nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego. Problem pojawia się w regionach, w których występują obfite opady śniegu, ponieważ komórki/płytki muszą być stale czyszczone, aby pozostały aktywne zimą. Aby rozwiązać ten problem, niektóre płytki są zaprojektowane tak, aby emitować część wyprodukowanej energii w postaci ciepła do topienia śniegu.

Dachówki fotowoltaiczne – ekologiczna i atrakcyjna technologia
Dachówki fotowoltaiczne – ekologiczna i atrakcyjna technologia
Dachówki fotowoltaiczne – ekologiczna i atrakcyjna technologia

 

Gdzie stosuje się dachówki solarne?

Dachówki fotowoltaiczne zostały zastosowane w wielu znanych budynkach na całym świecie, od domów prywatnych po duże budynki komercyjne. Empire State Building w Nowym Jorku został niedawno wyremontowany i wyposażony w nie tak, że zaspokajają około 5% jego zapotrzebowania na energię elektryczną. W Chinach fotowoltaiczne dachówki stały się kluczowym elementem dużego projektu, który obejmuje budowę 1000 nowych eko-miast w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

W Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach wzrosło wykorzystanie gontów słonecznych, a nawet Tesla zaczęła produkować własne dachówki solarne, które zawierają ogniwa słoneczne w wysokiej jakości dachówkach ceramicznych, oferując eleganckie i estetyczne rozwiązanie. Podobnie gonty słoneczne są coraz częściej stosowane w Europie, ponieważ rządy zobowiązują się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i uzależnienia od paliw kopalnych. W Niemczech prawie 8% energii elektrycznej jest wytwarzane ze źródeł słonecznych, głównie dzięki zachętom rządowym i finansowaniu projektów energii odnawialnej.

 

 

Autor:
Žan Križnar (Arhinova)