Dachy projektowane komputerowo

Od lat 80-tych komputery są powszechnie stosowane praktycznie we wszystkich dziedzinach działalności człowieka.

gerardroofs Na początku przejmowały one skomplikowane obliczenia matematyczne, ale dziś niejednokrotnie samodzielnie zarządzają złożonymi procesami - zarówno w transporcie, procesach produkcyjnych, kontroli itp…
W architekturze i budownictwie procesy są automatyzowane przez komputery. Nie trzeba już wykonywać czasochłonnych, powtarzalnych czynności, takich jak kreskowanie, wymiarowanie, tworzenie planów 2D itp. Większość z tych procesów jest oczywista i automatyczna. To samo dotyczy produkcji dachów.
Nowoczesne oprogramowanie BIM (ang. building information model) udostępnia nam szeroki zakres poleceń dotyczących konstrukcji dachu. Pozwala to architektowi na większą kreatywność. W krótkim czasie można wykonać kilka wariantów i spróbować uzyskać optymalny dach, zarówno pod względem formy, jak i funkcji.

Dach podstawowy
W standardowym programie CAD/BIM dostępne są różne standardowe typy dachów. Przyjrzyjmy się najczęstszym z nich.
Te podstawowe typy dachów można oczywiście łączyć ze sobą, uzyskując bardziej złożone kształty. Scalanie jest zwykle wykonywane automatycznie. Oznacza to, że ustalamy, który dach jest dominujący i pozostaje w całości po nałożeniu na siebie, dachy mogą być również równoważne i mogą pozostać części wyższe od pozostałych.

 

Dach płaski

W ostatnim czasie dach ten cieszy się dużą popularnością, ponieważ górną powierzchnię można wykorzystać do różnych celów. Można go również wykorzystać jako zielony dach lub, przy odpowiedniej ilości ziemi, nawet jako ogródek, w którym można uprawiać warzywa. Należy jednak zauważyć, że jest on bardziej odpowiedni na obszarach geograficznych o mniejszej ilości opadów.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Dach dwuspadowy

Najbardziej rozpowszechniona i najczęściej stosowana forma dachu w obszarach geograficznych o dużych opadach. Nachylenie zaczyna się od około 15° i kończy się przy bardzo dużych kątach nachylenia, ale zwykle między 30 a 50°. Na obszarach, gdzie pada śnieg, konieczne jest również zapewnienie elementów utrzymujących śnieg na dachu.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Dach jednospadowy

Najprostszym i najbardziej ekonomicznym dachem jest dach jednospadowy. Zarówno ze względu na konstrukcję, jak i na elementy dachowe. Nie trzeba dodatkowo pokrywać kalenicy, a rynna znajduje się tylko po jednej stronie dachu. Ten typ dachu staje się coraz bardziej popularny ze względu na oszczędność kosztów. Nadaje się do stosowania na wszystkich obszarach geograficznych.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Dach kolebkowy

Dach, którego profil jest łukiem o dowolnym promieniu, ale nie większym niż połowa szerokości dachu. Konstrukcja dachu jest wymagająca, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i pod względem materiału pokryciowego. Typowym pokryciem dachowym jest membrana bitumiczna lub blacha fałdowa, gonty drewniane,...

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Dach profilowany

Ten typ dachu jest zdefiniowany przez dowolny profil boczny. Ponadto można dodać dowolny profil dwuwymiarowy. Dachy tego typu znajdują zastosowanie głównie w obiektach przemysłowych lub użyteczności publicznej. Zazwyczaj konstrukcje konwencjonalne wykonujemy z metalu lub drewna klejonego.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Dach automatyczny

Poddajmy się automatyzacji. Można wykonać automatyczny dach wokół dowolnego obwodu budynku. Po wykonaniu dachu można zmienić jego kształt za pomocą punktów kluczowych w narożnikach i na środku boków lub nachylenia poszczególnych płaszczyzn dachowych, które można całkowicie zniwelować. Dach jest odpowiedni dla bardzo skomplikowanych układów budynków.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Dodatkowa konstrukcja

Dach można dodatkowo kształtować za pomocą wycięć lub dodatków dachowych, paneli dachowych o dowolnym kształcie i nachyleniu. Jeśli chcemy zachować drzewa na miejscu lub zintegrować je z architekturą, można wykorzystać te cechy programów.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Lukarny i otwory dachowe

Można również dodawać okna dachowe i lukarny o różnych kształtach, których parametry można następnie modyfikować i edytować. Zastosowanie lukarn zwykle zwiększa użyteczność przestrzeni na poddaszu, ponieważ zwiększa się wysokość użytkowa, a do tych pomieszczeń wpada więcej światła, zarówno przez lukarnę, jak i przez okno dachowe.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Edytowanie/korygowanie

Oczywiście nie trzeba dodawać, że w każdej chwili możemy zmienić rzut kondygnacji, konstrukcję dachu lub nachylenie. Oprogramowanie wysokiej jakości jest najlepsze, jeśli chodzi o ten element, tj. edycję już narysowanego dachu, ponieważ przerysowywanie go zajmuje znacznie więcej czasu. Ważne jest również to, że poprzez korygowanie i zmiany samego dachu, poziomu można poprawić również inne obiekty połączone z dachem, takie jak np. ściany.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Konstrukcje dachowe

Możemy automatycznie tworzyć drewniane lub metalowe konstrukcje dachowe według dowolnego planu lub kształtu dachu, z których następnie możemy pobrać plany 2D całej konstrukcji lub jej poszczególnych części. Uzyskujemy również inwentaryzację elementów i wykaz kosztów.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Zestawienia ilościowe - pokrycia dachowe

Po narysowaniu dachu możemy skorzystać z różnych narzędzi, aby uzyskać zestawienie ilości pokrycia dachowego oraz materiałów, akcesoriów itd... Do tego celu służą aplikacje internetowe, w których można wprowadzić podstawowe dane dotyczące dachu. W niektórych programach można bezpośrednio importować pliki z danymi dotyczącymi pokryć dachowych, a zestawienie pokryć dachowych jest tworzone automatycznie.

 

Dachy projektowane komputerowo

Aplikacje internetowe:

Gerard: http://calculator.gerardroofs.eu/
Decra: https://calculator.decraroofs.eu/
IKO: https://calculator.ikoroof.eu/

 

Wizualizacje

Obecnie nie ma prawie żadnego projektu, w którym fotorealistyczne wizualizacje i animacje nie byłyby tworzone już na wstępnym, koncepcyjnym etapie. Co więcej, możemy stworzyć interaktywną prezentację, w której za pomocą okularów, przez które widać model, można chodzić naokoło obiektu i po jego wnętrzu.

 

Dachy projektowane komputerowo

 

Zastosowane programy:

BricsCAD bim V22 jako platforma bazowa
ACAD-BAU jako moduł architektoniczny do budowy dachów, paneli dachowych i lukarn
Roof Constructions do pokryć dachowych
3dsMAX do tworzenia wizualizacji