Główne powody powstawania bałaganu w garażu i jak sobie z nimi poradzić

Główne powody powstawania bałaganu w garażu i jak sobie z nimi poradzić

 

Na myśl o tym, gdzie w domu panuje największy bałagan, od razu przychodzi do głowy kilka miejsc: szafy w sypialni, sypialnia dla gości, przedpokój, piwnica i domowe biuro. Miejsca te w każdym domu słyną z tego, że panuje tam nieład.

No i oczywiście garaż. Garaże są prawdopodobnie najbardziej problematycznymi miejscami, jeśli chodzi o porządkowanie domu. Dostępne są statystyki dotyczące powszechności bałaganu w garażu - oto kilka z nich:

  • 50% ankietowanych właścicieli mieszkań określiło garaż jako najbardziej zaniedbaną część domu (badanie NAPO),
  • w badaniach, w którym wzięło w nim udział 1000 Amerykanów, 47% ankietowanych przyznało, że z powodu bałaganu miało kłopoty z parkowaniem w garażu (badania Sparefoot),
  • jedna trzecia właścicieli garaży dwustanowiskowych może zaparkować w nich tylko jeden pojazd (badanie Ministerstwa Energii, USA),
  • około 9% Amerykanów wynajmuje powierzchnie magazynowe, mimo że 65% posiada garaż.

A bałagan w garażu to nie dotyczy tylko tych „po drugiej stronie kałuży”. Przeprowadzone przez Instytut Australijski badanie, w którym wzięło udział około 1000 Australijczyków, pokazałoże Australijczycy także mają problemy z parkowaniem samochodów w garażach – oczywiście z powodu bałaganu.

Główne powody powstawania bałaganu w garażu i jak sobie z nimi poradzić

Przykład bałaganu w garaż u jednostanowiskowym, któremu można sprostać wykorzystując lepsze rozwiązania dotyczących przechowywania.

 

Zidentyfikuj główne przyczyny bałaganu w garażu

Zatem jakie czynniki przyczyniają się do bałaganu w garażu? Zidentyfikowanie i zrozumienie powodów, dla których garaż jest jak stajnią Augiasza, jest pierwszym ważnym krokiem do (pomyślnego) rozwiązania problemu.

Oto siedem najczęstszych przyczyn bałaganu w garażu. Następnie przedstawimy rozwiązania mogące pomóc w lepszej organizacji i „odzyskaniu” miejsca w garażu.

 

1. Przyczyną bałaganu w garażu jest brak organizacji.

Nie wszyscy jesteśmy porządnickimi. Nawet dla najbardziej zorganizowanej osoby unikanie bałaganu w domu może być dużym wyzwaniem.

Każdy odpowiedzialny i uporządkowany właściciel mieszkania powinien dokładnie i systematycznie zmniejszać bałagan w domu.

Ale szybkie (nowoczesne) tempo życia nie zawsze współgra z tym podejściem do organizacji domu i ograniczania bałaganu w garażu.

Prawdą jest, że zawsze jesteśmy w stanie zmienić swoje nawyki, w rzeczywistości jednak z upływem lat jest to coraz trudniejsze i mniej realne.

 

2. Poradzenie sobie z bałaganem w garażu może stresować

Im dłużej trwa problem z bałaganem w garażu, tym trudniej go wyeliminować. Lata zaniedbań mogą stworzyć scenariusz, w którym problem stanie się zbyt przerażający, by nawet zacząć go rozwiązywać.

Poddawanie się tym silnym odczuciom jedynie nakręca błędne koło poczucia winy, zwątpienia w siebie i stresu, które stają się szkodliwym produktem ubocznym życia w zagraconym środowisku.

Główne powody powstawania bałaganu w garażu i jak sobie z nimi poradzić

 

Bałagan uniemożliwia nam znajdowanie przedmiotów, co w końcu doprowadza nas do frustracji. Ponadto nasze mózgi postrzegają bałagan jako pracę, którą należy wykonać, co negatywnie wpływa na naszą koncentrację.

Innym złym sposobem na radzenie sobie z bałaganem w garażu jest po prostu przyzwyczajenie się do niego. Zamiast gromadzić energię potrzebną do uporządkowania zagraconego garażu, przekonujemy samych siebie się, że łatwiej jest po prostu „przesunąć” tę stertę śmieci.

W USA samo przechowywanie generuje 25 miliardów dolarów rocznie. Można się założyć, że zdecydowana większość klientów korzystających ze składzików zmagała się z problemem bałaganu w garażu, zwyczajnie go ignorując lub dostosowując się do niego.

Główne powody powstawania bałaganu w garażu i jak sobie z nimi poradzić

Firmy zajmujące się wynajmowaniemskładzików generują miliardy dolarów rocznie.

 

3. Garaż to jedno wielkie wysypisko

Garaże (zwłaszcza te większe) mogą wydawać się dość praktyczną przestrzenią do przechowywania przedmiotów, które nie mają swojego miejsca wewnątrz mieszkania.

Ten pusty róg garażu, w którym można położyć kilka pudełek, z którymi (jeszcze) nie wiemy, co zrobić? Idealnie, zwłaszcza jeśli uważamy, że później znajdziemy lepsze miejsce do ich przechowywania. Myśl „kiedyś się tym zajmę” może błyskawicznie doprowadzić do bałaganu w garażu.

Dane pokazują, że bramy garażowe są obecnie jednymi z najczęściej używanych drzwi. Oznacza to, że do garażu wchodzimy kilka razy dziennie.

W końcu stwierdzamy, że zwracamy coraz większą uwagę na bałagan w garażu, wszak ogranicza on możliwość korzystania z pełnej funkcjonalności pomieszczenia.

 

4. Nasz garaż i cała przestrzeń domowa są za małe

Podczas gdy duże garaże mogą być dobrym miejscem do przechowywania, mniejsze mogą stanowić nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o znalezienie dodatkowej przestrzeni do składowania rzeczy, których obecnie nie potrzebujemy.

Problemy nasilają się, jeśli w domu nie mamy pomieszczenia przeznaczonego do przechowywania. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że garaż (jednostanowiskowy) zostanie zajęty przez bałagan, a nie przez zaparkowany pojazd, co jest przecież pierwotnym przeznaczeniem tego pomieszczenia.

Można się zdziwić, jaki potencjał do przechowywania leży w małych garażach, w których wykorzystuje się wszystkie ściany i sufit.

 

5. Do nieporządku w garażu przyczyniają się także zmiany pór roku.

Przejście z jednej pory w kolejną może znacząco przyczynić się do bałaganu w garażu - dotyczy to zwłaszcza wiosny i jesieni.

Jesienią potrzebujemy miejsca na sprzęt, narzędzia i meble ogrodowe, letni sprzęt sportowy, grilla i inne przedmioty, po które ponownie sięgniemy dopiero kilka miesięcy później. Czasami potrzebujemy także miejsca na klasyczny samochód, którym jeździmy tylko wtedy, gdy jest cieplej.

Wiosną musimy schować sprzęt do odśnieżania, opony zimowe i inne przedmioty związane z zimą. Zamiana letnich i zimowych rzeczy niestety nie zawsze jest łatwa i przyjemna.

Należy również pamiętać o dekoracjach świątecznych. Pudełka i skrzynie, w których chowamy ozdoby świąteczne i inne sezonowe przedmioty (np. ozdoby na Halloween), są potrzebne tylko raz w roku. Dlatego chcemy je dobrze schować, aby przez cały rok nie zajmowały cennego miejsca w garażu.

Główne powody powstawania bałaganu w garażu i jak sobie z nimi poradzić

Mocny uchwyt na opony oddziela sezonowe opony od podłogi garażu.

 

6. Z bólem serca „rozstajemy” się z ulubionymi rzeczami

Drugą istotną przyczyną bałaganu w garażu jest niemożność „rozstania się” z niektórymi ulubionymi rzeczami. Doświadczamy silnej nostalgii, ale ważne jest, abyśmy przy tym nie "okryli się" sentymentalnością.

Niektóre ważne pamiątki na pewno warto zachować, ale gdzie jest granica? To, że nadszedł czas, aby poważnie zastanowić się nad swoim przywiązaniem emocjonalnym do rzeczy, zauważamy, gdy bałagan w garażu stanie się stałym problemem.

Główne powody powstawania bałaganu w garażu i jak sobie z nimi poradzić

 

Niektóre cenne pamiątki (np. zdjęcia) i tak nie powinny być przechowywane w garażu ze względu na wahania temperatury, które przyczyniają się do ich zawilgotnienia. To z kolei może spowodować powstawanie pleśni na przedmiotach (zwłaszcza na papierze i tkaninach) przechowywanych w garażach przez dłuższy czas.

Cennym przedmiotom, których nie możemy się pozbyć, powinniśmy znaleźć miejsce w domu. W przypadku kolekcji zdjęć możemy również poświęcić trochę czasu na jej cyfrową archiwizację.

W przypadku innych przedmiotów, nie mających wartości sentymentalnej, należy zadać sobie pytanie, czy używaliśmy ich w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli nie, lepiej je oddać, sprzedać lub wyrzucić.

Należy też spróbować oprzeć się myśli „To się jeszcze przyda”. Ten sposób myślenia prowadzi jedynie do tego, co nazywamy „bałaganem aspiracyjnym”.

 

7. Garaż nie jest wyposażony w wydajny system przechowywania i organizacji

Kiedy naprawdę zajmiemy się porządkami, stwierdzimy, że jednym z głównych powodów, dla których mamy bałagan w garażu, jest prawdopodobnie brak wydajnego systemu przechowywania i organizacji.

Inteligentnie zaprojektowane systemy organizacji i przechowywania znacznie zwiększają szanse na utrzymanie pewnych pomieszczeń w porządku i dobrym stanie.

 

Kilka rozwiązań eliminujących bałagan w garażu

Czy nie byłoby miło wjechać do garażu i poczuć się, jakbyśmy dotarli do domu, do czystego i miłego dla oka pomieszczenia, z którego jesteśmy dumni?

To uczucie z pewnością byłoby lepszą alternatywą dla wjazdu do zabałaganionego garażu (oczywiście na piechotę, bo nie ma gdzie zaparkować!) i przypomnienia sobie o braku organizacji tej przestrzeni.

Problemów z bałaganem w garażu można się pozbyć za pomocą następujących rozwiązań:

  • systemy modułowe i na wymiar, zwiększające przestrzeń do przechowywania,
  • panele PCV z wiszącymi elementami, tworzącymi cenną, wszechstronną przestrzeń na ścianach garażu,
  • specjalne wieszaki sufitowe (w tym wieszak na opony i półki nad głową), które można łatwo opuścić, gdy są znów potrzebne (przedmioty sezonowe).

Oczywiście stworzenie miejsca w garażu może być znacznie łatwiejsze, jeśli zwrócimy się do zaufanego profesjonalisty, który dysponuje odpowiednimi produktami i wiedzą.

Przykład, jak wynajęci profesjonaliści radzą sobie z bałaganem i zakurzonym garażem, można obejrzeć w poniższym nagraniu.

Zatem na co jeszcze czekamy? Już dziś niech Państwo zaczną projekt reorganizacji garażu!