Ile kosztują ogniwa słoneczne - czy są warte takiej inwestycji?

Celem tego artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje fotowoltaika (nazywana również panelami słonecznymi lub kolektorami), i jakie są najważniejsze czynniki, aby ta inwestycja w ogóle się opłaciła. Czy fotowoltaika oznacza długoterminowe oszczędności? Kiedy zwróci sięinwestycja w fotowoltaikę?

 

Ile kosztują ogniwa słoneczne - czy są warte takiej inwestycji?

 

Czy ogniwa słoneczne naprawdę pomagają zaoszczędzić pieniądze, czy  może jednak poniesione koszty  się nie zwrócą?

 

Mimo że okoliczności, w których żyje każdy z nas, różnią się od siebie, celem tego artykułu jest pokazanie wyraźnych przykładów na to, jak  uzyskać korzyści z inwestowania w ogniwa słoneczne (albo nie).

Faktem jest, że energia słoneczna jest wyborem (najbardziej) przyjaznym dla środowiska. A w przyszłości, gdy samochody elektryczne będą jeszcze silnej obciążać sieć (elektryczną), jej wartość prawdopodobnie wzrośnie. Wszystkie koszty (zakup i montaż ogniw słonecznych) muszą zostać opłacone z góry. Czy taka inwestycja jest warta naszych pieniędzy? Czy zwrot nie jest za niski w odniesieniu do napotkanych problemów?

Ile kosztują ogniwa słoneczne - czy są warte takiej inwestycji?

 

Ile kosztują ogniwa słoneczne wraz z instalacją?

 

W tej chwili ogniwa słoneczne są tańsze niż były w przeszłości. Odkąd ich produkcja rozkwitła w 2010 roku, ich cena spadła aż o 70%. Mamy tu na myśli wszystkie koszty początkowe – zakup i instalację.

Czasem można było otrzymać dotacje rządowe, co oznaczało, że firmy oferowały swoje kolektory słoneczne za darmo. Pomysł był prosty - panele były dostarczane i instalowane, a klienci płacili tylko za zużytą energię elektryczną. Zyski ze sprzedanej do sieci energii były przekazywane firmom (zwykle na podstawie umowy na 20 lat).

- To, co w 2010 roku kosztowałoby Państwa, powiedzmy, 15 000 , teraz kosztowałoby jedynie6 000 . Dzięki temu teraz panele fotowoltaiczne są dostępne także dla tych, którzy kiedyś nie mogli sobie na nie pozwolić.

- Należy pamiętać, że dzięki instalacji ogniw słonecznych o wartości około 6.00 € średnio zaoszczędzą Państwo dobrych 300

Ile kosztują ogniwa słoneczne - czy są warte takiej inwestycji?

 

Ile kosztują panele słoneczne?

 

Same panele mogą Państwo kupić bezpośrednio. Oznacza to, że mają Państwo możliwość samodzielnego ich zainstalowania, chociaż nie jest to zalecane rozwiązanie. Mogą Państwo także poprosić eksperta, który wykona wszystkie prace związane z instalacją paneli słonecznych.

Biorąc pod uwagę panele premium, przyjrzyjmy się panelom LG NeON R. Panele te mają imponującą 25-letnią gwarancję, a dzięki 20% sprawności produkują prawie 4% więcej energii elektrycznej niż konkurencja o mocy do 440 W. Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, jak wydajne są panele po upływie 25-letniej gwarancji. Interesuje nas wydajność na poziomie minimum 85%. W przypadku wspomnianych paneli premium LG wydajność wynosi imponujące 90%.

- Przeciętne brytyjskie trzyosobowe gospodarstwo domowe powinno wyprodukować 3000 kWh rocznie. Oznacza to zapotrzebowanie na około 10 paneli, co z kolei wymaga około 20 metrów kwadratowych wolnej powierzchni

- Model LG kosztuje 350 € za panel, co oznacza, że 10 paneli będzie kosztować 3500 (plus instalacja).

 

Jakie są koszty instalacjipaneli słonecznych?

 

Większość firm instalujących panele słoneczne nie ujawnia swoich cen. Otrzymują Państwo ostateczną cenę, obejmującą panele wraz z montażem. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, które panele zostaną dostarczone, abyś byli Państwo pewni, że dostają to, co zamówili. W idealnym przypadku otrzymają Państwo 25-letnią gwarancję i co najmniej 20% sprawność energetyczną.

Ile kosztują ogniwa słoneczne - czy są warte takiej inwestycji?

 

W przypadku powyższych paneli słonecznych LG średnia cena wynosi 6.00 € (z instalacją). Oznacza to, że powinni Państwo szukać instalacji kosztującej 2500 €. Jednakże cena ta zawiera także inne elementy, takie jak przewody i materiały montażowe, zatem koszt samej instalacji będzie w rzeczywistości niższy niż 2500 .

 

Trzy symulacje kosztów założenia systemu ogniw słonecznych

- Jeśli potrzebują Państwo paneli słonecznych o mocy 1 kW, wymagających około ośmiu metrów kwadratowych powierzchni dachu, powinni Państwo liczyć się z wydatkiem około 2000 €. Panele te wyprodukują jedynie niewielką ilość energii, pokrywającą rachunki jednoosobowego gospodarstwa domowego.

- Jeśli chcemy podwoić produkcję (2 kW), będziemy potrzebowali około 12 metrówkwadratowych powierzchni dachu, a taki system będzie nas kosztował około 4000 . Ponownie, prawdopodobnie pokryje to rachunki za prąd, ale nie przyniesie nadwyżki energii, na sprzedaży której można zarobić.

- Jeśli mają Państwo większy dom jednorodzinny, zużywający około 4kW, będą Państwo potrzebowali około 20 metrów kwadratowych dachu, a cały system kosztowałby Państwa około 6000 .

 

Miejsce, w którym zostaną zainstalowane panele słoneczne, prawdopodobnie nie wpłynie na cenę montażu, może jednak wpłynąć na ilość pozyskanej energii, co z kolei ma wpływ na wysokość rachunków i ewentualny zysk ze sprzedaży energii elektrycznej do sieci. Najlepiej poprosić o ofertę lokalnych wykonawców, którzy wskażą najoptymalniejsze miejsce do montażu kolektorów słonecznych.

Ile kosztują ogniwa słoneczne - czy są warte takiej inwestycji?

 

Ile zapłacę za energię elektryczną wytworzoną przez panele słoneczne?

 

Dotowana przez państwo taryfa SEG (Smart Export Guarantee, obowiązująca w Zjednoczonym Królestwie) pozwala na przyzwoity przychód dzięki sprzedaży energii elektrycznej z powrotem do sieci. Sumy, które można zaoszczędzić na rachunkach za prąd, mogą być na tyle wysokie, że szybko pokryją koszt instalacji fotowoltaiki.

Cena, którą dostawca płaci za odkupioną od Państwa moc (kW), różni się w zależności od firmy. Większość odbiorców będzie wymagała zainstalowania dodatkowego systemu baterii, co może oznaczać wyższe koszty inwestycji. Ceny wahają się od 1,5 eurocenta za kilowatogodzinę do 20 eurocentów (z ograniczeniem do 1000 kWh). Średnia cena to około 5 eurocentów.

Według danych The Energy Saving Trust przeciętne gospodarstwo domowe mogłoby zarabiać od 65 do 125  rocznie w oparciu o niską stawkę wynoszącą 4 € za kWh.

Innym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest zwiększenie wartości Państwa nieruchomości. Josh Jackman z The Eco Experts mówi: "Panele słoneczne zwykle ułatwiają sprzedaż domu, nie zaś odwrotnie. Najnowsze badania pokazują, że domy wyposażone w panele słoneczne zazwyczaj sprzedają się o 4,1% lepiej niż domy bez fotowoltaiki,  co obecnie oznacza, że w Państwa kieszeni znajdzie się o 11 000 więcej.”

 

Co może wpłynąć na to, ile otrzymamza sprzedaż energiisłonecznej?

 

Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość kwoty uzyskanej za sprzedaną energię jest przede wszystkim ilość produkowanej energii. Drugim czynnikiem jest oczywiście cena sprzedaży jednostki (ile € za kWh). Oczywiście ilość energii, którą produkują Państwo na sprzedaż, to nie to samo, co energia produkowana przez kolektory słoneczne. Należy również wziąć pod uwagę energię, którą sami Państwo zużywają.

Istotne jest, aby wiedzieć, ile energii Państwo wykorzystują, ponieważ pozwoli to określić, ile pozostanie jej do odsprzedania do sieci. W słoneczny dzień można wytworzyć więcej dodatkowej energii niż w nocy, co zależy także od tego, czy mają Państwo akumulator. Jeśli nie, energia zostanie utracona i zostaną Państwo obciążeni opłatą za to, co pobiorą z sieci w godzinach nocnych, czyli wtedy, gdy nie wytwarzają Państwo dodatkowej energii.

Oczywiście na wszystko to ma wpływ także początkowywkład finansowy. Jeśli Państwa koszty początkowe są wysokie, czyli jeśli zakupili Państwo sporą liczbę paneli słonecznych, wyprodukują Państwo znacznie więcej energii niż potrzebują. Oznacza to, że będą Państwo mieli więcej energii do sprzedania. Ponieważ jednak średnia cena energii elektrycznej jest wyższa od ceny odkupionej energii, zwrot kosztów poniesionych podczas montażu paneli zwróci się dopiero po jakimś czasie. Więcej na ten temat poniżej.

Ile kosztują ogniwa słoneczne - czy są warte takiej inwestycji?

 

Po jakim czasie inwestycja w panele słoneczne stanie się rentowna?

 

Osiągnięcie rentowności instalacji kolektorów słonecznych może zająć lata. Przyjmijmy, że przeciętny system o mocy 3,5 kWh, będzie kosztować łącznie około 5000 euro. W tym przypadku zwrot poniesionych kosztów może nastąpić po 9-20 latach.

Zależy to od wielu czynników, w tym od miejsca zamieszkania (czy jest dużo słońca w ciągu dnia), ilości wytwarzanej energii elektrycznej i pory jej zużywania. Należy też wziąć pod uwagę kwotę, którą otrzymuje się za nadwyżkę energii, sprzedawaną z powrotem do sieci.

Jeśli mieszkają Państwo w Londynie, na rachunkach za prąd mogą Państwo zaoszczędzić nawet 500 € i do tego sprzedać do siecienergię za około 150€ (w wartościach rocznych). Przy cenie początkowej wynoszącej 5500 system ten zwróciłby się po 9 latach.

Jeśli mieszkają Państwo na północ od Londynu (np. w Sterling), mogą zaoszczędzić do około 430 € na rachunkach i zarobić do 120 euro na sprzedaży energii do sieci. Zakładając wyżej podany koszt instalacji paneli słonecznych,inwestycja ta może się zwrócić po 10 latach.

 

Gdzie mogę dowiedzieć się, jak otrzymać pomoc finansową na pokrycie kosztów zakupu kolektorów słonecznych?

 

W niektórych krajach dostępne były różne programy, umożliwiające uzyskanie częściowej lub całkowitej refundacji za instalację fotowoltaiki. Ponieważ ceny paneli znacznie spadły, dotacje zostały wstrzymane. Odbiorcy energii elektrycznej płacą jedynie za sprzedaż energii do sieci.

Jednąz opcji jest wzięcie pożyczki (kredytu) na pokrycie kosztów kupna i instalacji fotowoltaiki. Ponieważ panele słoneczne pozwolą Państwu zaoszczędzić pieniądze za energię elektryczną, a ponadto będą Państwo sprzedawać nadwyżkę energii do sieci, pożyczkę spłacą Państwo w ciągu kilku lat. Należy jednak pamiętać, że jest to długoterminowe rozwiązanie, a oprocentowana pożyczka może oznaczać, że będą Państwo potrzebować trochę więcej czasu na zwrot poniesionych kosztów.

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów początkowych jest: samodzielnezainstalowanie kolektorów. Jednak Josh Jackman z The Eco Experts nie zaleca tego rozwiązania: „Jeśli zdecydują się Państwo  na samodzielną instalację może się okazać, że za podstawowe materiały zapłacą Państwo około 3000 € więcej. Ponadto nie otrzymają Państwo żadnej oferty sprzedaży  wyprodukowanej energii dosieci (jak w przypadku w/w SEG), oczywiście przy założeniu, że nie są Państwo certyfikowanymi monterami".

Ile kosztują ogniwa słoneczne - czy są warte takiej inwestycji?

 

3 powody, dla których warto zainwestować w panele słoneczne

 

1.  Stają się Państwo „ekowojownikami”

Dbają Państwo o środowisko, produkując energię elektryczną z odnawialnych źródeł, co

oznacza, że Państwa wsparcie jest długoterminowe i globalne.

2.    Nie płacą Państwo rachunków

Nie będą już Państwo musieli płacić ani grosza za rachunki za prąd, na co warto zwrócić uwagę, zastanawiając się nad kosztem inwestycji. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii, fotowoltaika może w najbliższych miesiącach stać się jeszcze lepszym i popularniejszym źródłem energii.

3.    Zarobią Państwopieniądze

W krótkim okresie mogą Państwo zacząć zarabiać, sprzedając nadmiar energii elektrycznej, wytwarzanej przez panele słoneczne. Ponieważ energia elektryczna zasila coraz więcej budynków i jej cena rośnie – a ponadto na popularności zyskują samochody elektryczne – mogą Państwo zarobić jeszcze więcej.

 

3 powody, dla których panele słoneczne być może nie są dla Państwa

 

1.  Potrzebują Państwo środków na zakup i instalację

Początkowe koszty wciąż nie są niskie, a czas potrzebny na zwrot inwestycji to prawie dekada.

2.    Nie mają Państwo możliwości obsługi technicznej paneli

Nie da się ukryć, że tak jak wszystko, także kolektory słoneczne wymagają czyszczenia i regularnej konserwacji. Jeśli coś pójdzie nie tak lub jeśli będą Państwo musieli zapłacić specjaliście za sprawdzenie instalacji, poniosą Państwo dodatkowe koszty.

3.    Być może nie potrzebują Państwo energii słonecznej

Jeśli zużywają Państwo mało energii, koszt instalacji paneli słonecznych może przewyższyć opłaty za prąd.