Jak chronić poszczególne pomieszczenia w domu przed dokuczliwymi alergiami?

Jak chronić poszczególne pomieszczenia w domu przed dokuczliwymi alergiami?

 

Nasz dom to nasza strefa komfortu, prywatności, relaksu i miejsce, w którym zapominamy o świecie zewnętrznym. Ale jak wygodna jest Twoja przestrzeń życiowa dla alergenów? Czy roztocza „zagnieździły się” w starej sofie? Czy karaluchy podzielają Twoje zamiłowanie do ciastek i herbatników? Czy zarodniki pleśni również lubią przebywać pod ciepłym, parnym prysznicem? Ci niewidzialni i niechciani „współlokatorzy” mogą zamienić nasz szczęśliwy dom w koszmar dla alergików.

Alergeny można łatwo wyrzucić z kanapy, z kuchni i z łazienki, aby uchronić przed nimi swój dom. Ochrona domu przed alergenami jest ważną częścią każdego programu leczenia alergii i wymaga czasu i wysiłku. Po wypracowaniu rutyny i regularnym stosowaniu odpowiedniej strategii sprzątania, zmniejsza się ilość alergenów.

Ochrona domu przed alergiami nie wyeliminuje wszystkich alergenów ani wszystkich objawów. Ale im więcej wysiłku i czasu w to włożysz, tym lepiej będziesz się czuć.

 

Jak chronić poszczególne pomieszczenia w domu przed dokuczliwymi alergiami?

 

Jak przejść od brudnego garażu, przez podatne na kurz sypialnię, kuchnię i pokój dziecięcy, do domu ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia alergii?

Skupimy się na tym, jak oczyścić te części domu, w których potencjalnie mogą znajdować się alergeny powodujące nieprzyjemne uczulenia.

 

Podstawy usuwania alergenów w domu

Najlepiej byłoby, gdyby osoba cierpiąca na alergię nie przeprowadzała gruntownego sprzątania domu. W końcu proces czyszczenia aktywuje właśnie te alergeny, które wywołują objawy. Niestety, życie jest takie, że będziesz musiał(a) zrobić to sam(a), chyba że masz szczęście i masz współlokatora, który pomoże Ci w sprzątaniu domu, lub środki finansowe, aby wynająć profesjonalny serwis sprzątający.

Jeśli chcesz pozbyć się alergenów w swoim domu, musisz być dobrze wyposażony(-a).

 

Jaki jest najlepszy sposób na ochronę podczas sprzątania?

Należy nosić wysokiej jakości maskę przeciwpyłową, którą można znaleźć w każdym sklepie z artykułami żelaznymi. Możesz się pocić pod tą maską, ale co wolisz: krótkotrwały nadmierny wysiłek fizyczny czy długotrwałe/codzienne kichanie? Podczas pracy z silnymi środkami czyszczącymi można rozważyć użycie droższej maski przeciw oparom (nie zapomnij o rękawicach).

Podczas sprzątania należy nosić lekką odzież, a po zakończeniu pracy natychmiast uprać ją w gorącej wodzie. Tylko gorąca woda zabija roztocza. Podczas procesu czyszczenia należy nosić rękawice ochronne (plastikowe). Użyj wilgotnej szmatki, aby zebrać kurz, zanim zdąży się podnieść. Należy używać odkurzacza z filtrem HEPA (wysoka skuteczność zatrzymywania cząstek).

Alergolodzy zalecają odkurzacze z filtrami HEPA, ponieważ zmniejszają one ilość alergenów w powietrzu, zatrzymując roztocza i inne małe cząsteczki i nie uwalniają ich z powrotem do powietrza. To odróżnia je od zwykłych odkurzaczy, które również pochłaniają kurz, brud i alergeny, ale niestety ponownie rozprowadzają je w powietrzu. Po sprzątaniu należy wziąć prysznic.

Poproś, zatrudnij lub „przekup” członka rodziny lub przyjaciela, aby wykonał najbardziej brudną robotę, np. czyszczenie filtrów powietrza lub odkurzanie pod łóżkiem.

Skoro poznaliśmy już podstawy, czas posprzątać pomieszczenie, w którym spędzasz prawie jedną trzecią swojego życia – sypialnię. Skupimy się na sposobach ochrony miejsca, w którym śpisz, przed alergenami.

 

Czy wiesz, co to jest „króliczek z kurzu”?

Gdyby króliczki z kurzu były spokrewnione z zajączkami z Disney World, mogłyby nas przynajmniej zabawić. Króliczki z kurzu to jednak irytujące skupiska cząsteczek kurzu, które wydają się być praktycznie wszędzie. Króliczki z kurzu to złożona mieszanina rzeczy, do których mogą należeć: sierść i włosy zwierząt domowych, odchody owadów, części ciała owadów, włókna tkanin, takich jak wełna, jedwab i bawełna, pajęczyny, łupież i włosy ludzi, zarodniki pleśni, pyłki, brud, cząstki włókna szklanego itp. Regularne odkurzanie i ścieranie kurzu na wilgotno zapobiega powstawaniu królików z kurzu. Wszystkie inne metody powodują uwalnianie alergenów z powrotem do powietrza, gromadząc jeszcze więcej alergenów w jednym miejscu, co jest szkodliwe (lub przynajmniej nieprzyjemne) dla zdrowia.

 

Ochrona poszczególnych pomieszczeń w domu przed alergenami

Sypialnia

Przeciętny człowiek spędza w sypialni około ośmiu godzin w nocy (ogólnie rzecz biorąc, jedną trzecią swojego życia). Niezależnie od tego, czy śpisz sam, czy z kimś innym, zawsze masz niechciane towarzystwo w postaci roztoczy kurzu, zarodników pleśni, a może i sierści zwierząt. Mikroskopijne roztocza uwielbiają przebywać w łóżku, na poduszkach i w kołdrze, żywiąc się cząsteczkami martwego naskórka.

 • Raz w miesiącu należy przetrzeć wilgotną szmatką ramę łóżka oraz inne drewniane lub metalowe części, które pokryły się kurzem.
 • Przykryj materac, poduszkę i kołdrę pokrowcem zapinanym na zamek błyskawiczny, odpornym na alergeny i roztocza, który można kupić w niektórych supermarketach lub w sklepach internetowych z produktami dla alergików. Należy upewnić się, że pokrowce umożliwiają odprowadzanie potu i pary wodnej, co jest technicznym określeniem „oddychalności”. Dla większego komfortu można nadającą się do prania podkładkę na materac umieścić na pokrowcach odpornych na alergeny.
 • Co tydzień należy wyprać całą pościel w gorącej wodzie. Materac, poduszkę i kołdrę należy prać w gorącej wodzie co dwa do czterech tygodni. Pokrowce przeciwroztoczowe należy prać zgodnie z zaleceniami producenta lub co trzy miesiące. Jeśli masz poduszki syntetyczne, pierz je co miesiąc w bardzo gorącej wodzie i wyrzucaj wszystkie poduszki o podejrzanym wieku lub pochodzeniu.
 • Unikaj wełnianych koców i poduszek z gumy piankowej, poduszek i materacy, które przyciągają pleśń.
 • Jeśli to możliwe, usuń wszystkie dywany. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej, aby osoba niebędąca alergikiem odkurzała je dwa razy w tygodniu. Usuń wszystkie pudła, stare buty, bibeloty i śmieci ukryte pod łóżkiem, które zbierają kurz i utrudniają regularne sprzątanie.
 • Żaluzje i ciężkie zasłony chronią zazwyczaj przed światłem dziennym, ale to właśnie tam znajdują się roztocza kurzu. Spróbuj zamiast tego zamontować żaluzje okienne. Jeśli zasłona nie zsuwa się, należy ją prać w gorącej wodzie co najmniej raz w miesiącu. To samo dotyczy żaluzji: jeśli nie wymieniasz ich na rolety, zdejmij je i umyj.
 • Jeśli łazienka jest połączona z sypialnią, należy zmniejszyć wilgotność powietrza, zamykając drzwi łazienki podczas brania prysznica. Wentylator wyciągowy powinien działać w łazience lub okno powinno być otwarte, aby wilgoć mogła swobodnie wydostawać się na zewnątrz.
 • Roztoczy nie interesuje to, czy ich obiad to łupież na dwóch czy czterech nogach. Zmniejsz łupież, zabraniając zwierzętom wstępu do sypialni. Pamiętaj, że Twój zwierzak jest chodzącą szmatką do kurzu i może szybko podważyć Twoje najlepsze wysiłki, aby kontrolować i sprzątać swoje otoczenie.
 • Nie jedz w łóżku. Jedzenie przyciąga karaluchy, które dołączą do Ciebie w sypialni, jeśli wyczują tam ucztę. Jeśli masz karaluchy, nie przynoś jedzenia do sypialni.
 • Nie stawiaj łóżka obok różnych grzejników lub kaloryferów, ponieważ to tylko sprzyja gromadzeniu się kurzu. Usuń z sypialni świece, zwłaszcza zapachowe, które mogą uwalniać drażniące lub szkodliwe substancje. Trzymaj również półki z książkami z dala od łóżka lub przenieś je do innego pomieszczenia.

Ustal regularny harmonogram sprzątania i prania. Następnie trzymaj się go! Prawdziwa poprawa może być zauważalna dopiero po kilku miesiącach, ponieważ pozbycie się plagi roztoczy wymaga kilku prań. Regularne pranie bielizny nie tylko zabija roztocza, ale także ogranicza ich źródło pożywienia (tj. martwe cząstki naskórka). Pranie zabija tylko dorosłe roztocza, a nie ich larwy. Dlatego tak ważne jest cotygodniowe pranie bielizny pościelowej - co tydzień pojawiają się nowe roztocza.

 

Jak chronić poszczególne pomieszczenia w domu przed dokuczliwymi alergiami?

 

Czy wiesz, że?

 • Roztocza najlepiej lubią ciepłe sypialnie, zwłaszcza takie, w których temperatura wynosi ponad 21°C i w których panuje wystarczająca wilgotność (ponad 50%), aby utrzymać dobre nawodnienie.
 • W jednym łóżku może znajdować się ponad 10 000 roztoczy i ponad dwa miliony cząsteczek kału (nieprzyjemnych rzeczy, które powodują alergie).

Dlaczego pranie powinno się robić w gorącej wodzie? Ponieważ roztocza uwielbiają ciepłe temperatury, nawet ciepłe kąpiele. Ciepłe temperatury prania ich nie zabijają; po prostu myślą, że to impreza przy basenie. Dlatego więc woda powinna być gorąca (min. 54 °C) .

 

Pokój dziecięcy / sypialnia dziecięca i szafa
Wszystkie wskazówki dotyczące uodpornienia sypialni na alergie odnoszą się również do innych miejsc do spania. Istnieje jednak kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę, chroniąc pokój dziecka lub sypialnię dziecięcą przed alergenami.

 

Łóżko bez alergenów

 • Dzieci powinny rozpocząć życie sypialniane z nowym materacem, pokrytym pokrowcem odpornym na alergeny. Jak wspomniano wcześniej, pokrowce te skutecznie blokują roztocza i zarodniki pleśni, a jednocześnie są oddychające i przepuszczają wodę. Oznacza to, że jeśli dziecko zmoczy łóżko, należy wyprać całą bieliznę pościelową i pokrowiec, a materac pozostawić do wyschnięcia. Aby zapobiec zamoczeniu materaca, na materacu i jego pokrowcu można umieścić gumowe podkładki.
 • Wiele materacy dziecięcych ma pokrowiec winylowy. Jeśli nowy materac dziecka nie jest pokryty winylem, zanim dziecko zacznie na nim spać, zawiń go w plastikowy, wodoodporny pokrowiec. Pleśń będzie się rozwijać pod plastikiem, jeśli jest tam już jej siedlisko (np. wilgoć). Wymień materac, jeśli zacznie śmierdzieć lub pojawią się na nim oznaki pleśni.
 • Pluszowe zwierzęta można znaleźć w każdym pokoju dziecięcym. Są urocze i niezastąpione dla dzieci, a także, niestety, dla roztoczy. Jeśli dziecko upiera się, by przytulać się do pluszowego zwierzęcia, kup takie, które jest trwałe i nadaje się do prania, a następnie pierz je co tydzień razem z pościelą. Staraj się nie pozwalać dziecku spać razem z nimi. Ponieważ jest to łatwiej powiedzieć niż zrobić, przynajmniej usuń pluszową zabawkę z łóżka, gdy dziecko zaśnie. Wszystkie zabawki należy przechowywać w pojemnikach bezpyłowych, z dala od łóżka,
  a nie na podłodze.

 

Jak chronić poszczególne pomieszczenia w domu przed dokuczliwymi alergiami?

 

Nawet jeśli Twoje dziecko nie wykazuje żadnych oznak alergii, kontynuuj ochronę przed alergią, jeśli ma ją jeden lub oboje rodziców. Chociaż takie środki ostrożności nie zapobiegną przyszłym alergiom u Twojego dziecka, dane pokazują, że mogą one zapobiec rozwojowi astmy u Twojego dziecka. Ochrona przed alergiami pomaga również redukować roztocza w całym domu i pomaga tworzyć zdrowe nawyki czystości i porządku na całe życie.

 

Szafa do ochrony przed alergenami

Dzięki kilku prostym krokom sprawisz, że Twoja szafa nie będzie przepuszczać alergenów:

 • W szafach należy przechowywać tylko wyprane ubrania. Usuń wszystkie przedmioty, które gromadzą kurz, takie jak pudła i pościel. Jeśli przechowujesz buty w szafie, powieś je na stojakach na buty, aby pobudzić cyrkulację powietrza i zapobiec rozwojowi pleśni. Buty po sezonie lub na specjalne okazje powinny być przechowywane w pudełkach lub torbach, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu.
 • Należy zachować ostrożność przy wieszaniu w zamkniętej szafie rzeczy, które niedawno były prane chemicznie (należy je wietrzyć, w miarę możliwości najlepiej na zewnątrz). Dotyczy to również wkładania naftaliny i pałeczek zapachowych. Wszystkie wydzielają potencjalnie drażniące opary.
 • Zarodniki pleśni lubią ciemne, wilgotne kryjówki, dlatego szafa na bieliznę jest uważana za lokalizację czterogwiazdkową. Przechowywanie w szafie jest wygodne, ale należy zapewnić jej dobrą wentylację, aby ograniczyć rozwój pleśni. Nie wrzucaj tam również mokrych ręczników i często myj kosz na bieliznę.
 • Ubrania niesezonowe należy przechowywać w zapinanych na suwak workach na ubrania lub łatwych do czyszczenia plastikowych pudełkach. Nie przechowuj skórzanych spódnic ani kurtek w torbach plastikowych, bo ryzykujesz, że powstanie na nich pleśń. Spróbuj wziąć jedną sztukę odzieży skórzanej, włóż ją do plastikowej torby, dodaj wilgoć z powietrza i umieść w ciemnej szafie na kilka tygodni. Rezultat: kosztowna, spleśniała pomyłka.

 

Zachowaj prostotę dekoracji pomieszczeń

Kiedy starasz się kontrolować alergeny, Twoja sypialnia nie musi przypominać surowej celi więziennej. Wyobraź sobie swoją sypialnię jako oazę spokoju, miejsce wolne od czynników rozpraszających - roztoczy kurzu i innych. Zapewnij sobie minimalistyczny wygląd.

 • Pomaluj ściany na żywy kolor.
 • Dodaj kilka zdjęć lub obrazów.
 • Podkreśl przestrzeń za pomocą chromowanych lub metalowych lamp.
 • Poszukaj modnego drewna na ramy łóżek i komody. Poszukaj wskazówek w innych kulturach mody, takich jak wzornictwo skandynawskie (eleganckie i wyrafinowane) oraz azjatyckie (kolorowe i proste). Pamiętaj, że istotą elegancji jest prostota.

 

Łazienka

Lśniące linoleum lub podłogi wyłożone płytkami, błyszczące porcelanowe umywalki i wanny oraz szklane drzwi prysznicowe nie są najlepszym środowiskiem dla roztoczy. Zamiast tego są one przejmowane przez innych lokatorów, a mianowicie pleśń i karaluchy, które uwielbiają parne ciepło.

 

Jak chronić poszczególne pomieszczenia w domu przed dokuczliwymi alergiami?

 

Niezbędna jest redukcja wilgotności. Wentylatory wyciągowe lub otwarte okna pomagają ograniczyć skraplanie się pary wodnej, a wilgoć można również usunąć ręcznie, wycierając prysznic i umywalkę po użyciu.

 • Zasłony prysznicowe należy prać raz w miesiącu lub kupić takie, które zawierają środek przeciwgrzybiczy. Zasłony prysznicowe są znane z tego, że są siedliskiem pleśni.
 • Zajrzyj do uchwytu na szczoteczkę do zębów (zwykle są to jakieś kubeczki)! Pod spodem znajdują się straszne rzeczy w postaci pleśni, pozostałości pasty do zębów i piany. Te zaniedbane pojemniki należy myć, płukać i suszyć przy każdym czyszczeniu zlewu.
 • Do czyszczenia powierzchni, na których może pojawić się pleśń, używaj mydła, wody i szczotki. Mydło nie zabije jednak istniejącej pleśni; konieczne będzie użycie środka czyszczącego, który usuwa pleśń. Upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane, a czyszczone powierzchnie dobrze spłukane.
 • Podczas brania prysznica należy wyrobić w sobie nawyk włączania wentylatora wyciągowego lub otwierania okna, aby usunąć wilgoć.
 • Jeśli jest jakieś pomieszczenie, w którym nie powinno być wykładziny, to jest to łazienka. Ręczniki kąpielowe należy regularnie prać w gorącej wodzie.

 

Kuchnia

Dla karaluchów kuchnia jest pierwszym miejscem polowania i gromadzenia się, a dla zarodników pleśni takim miejscem jest lodówka i jej okolice pełne wilgoci. Wszystko, czego potrzebują karaluchy i zarodniki pleśni, aby ich życie było doskonałe, to człowiek rozrzucający okruchy, wylewający płyny i zapominający o spaghetti, które prześlizgnęło się między kuchenką a blatem. Jeśli nie chcesz przyjmować takich gości, koniecznie musisz dbać o czystość. Codziennie dbaj o czystość w kuchni. Następnie co miesiąc przeprowadzaj gruntowne sprzątanie. Zanim się obejrzysz, będziesz mieć kuchnię odporną na alergie.

 • Natychmiast pozmywaj wszystkie naczynia. Brudna patelnia pozostawiona do namoczenia jest idealnym miejscem dla karaluchów.
 • Wszystkie bioodpady należy wyrzucać do zamkniętego pojemnika. Po opróżnieniu pojemnika należy go natychmiast wypłukać pod gorącą wodą.
 • Przyzwyczaj swoje zwierzęta do określonej pory karmienia. Pozostawiona karma dla zwierząt domowych stanowi otwarte zaproszenie dla karaluchów, które w przeciwieństwie do kotów nie są wybredne.
 • Zamiataj lub odkurzaj narożniki kuchenne i miejsca pod głównymi urządzeniami, aby usunąć wszelkie okruchy. Nie zapomnij wyczyścić szuflady pod kuchenką i tacki na okruchy w tosterze. Do wycierania zabrudzeń należy używać ciepłej ściereczki z mydłem.
 • Zadbaj o to, aby na blatach nie było bałaganu. Im więcej „rzeczy”, tym więcej miejsc do ukrycia zaniedbanych resztek jedzenia i tym dłużej trwa sprzątanie.
 • Do przechowywania żywności w szafkach i na blatach używaj szklanych, plastikowych lub metalowych pojemników.
 • Podobnie jak magicy, karaluchy potrafią za pomocą magii wciskać się i wysuwać z ciasnych przestrzeni. Należy zamknąć przestrzenie między szafkami oraz wokół rur i otworów drzwiowych.
 • Sterta toreb papierowych lub gazet to nie tylko doskonała kryjówka, ale także samotne, ciepłe gniazdo dla karaluchów. Umieść stare papiery w szczelnie zamkniętym plastikowym pudełku w garażu.
 • Można również stosować naturalne pułapki na karaluchy.

 

Jak chronić poszczególne pomieszczenia w domu przed dokuczliwymi alergiami?

 

Oto kilka dodatkowych wskazówek, jak zapobiegać rozwojowi pleśni w kuchni:

 • Natychmiast wytrzyj rozlane płyny, zwłaszcza te, które mogą przedostać się na podłogę, np. pod kafelki, pod urządzenia i na dywan.
 • Kuchnia, podobnie jak łazienka, powinna być dobrze wentylowana. Nie tapetuj starych tapet i upewnij się, że ściany są wolne od bałaganu, który gromadzi tłuszcz, a w konsekwencji zatrzymuje kurz i przyciąga owady.
 • Unikaj roślin domowych w kuchni, zwłaszcza wokół parapetów okiennych. Są to doskonałe miejsca do rozwoju pleśni.
 • Kupuj meble kuchenne, które są łatwe do czyszczenia, najlepiej wykonane z drewna, plastiku, winylu lub szkła. Meble pokryte tkaniną łatwo wchłaniają rozlane płyny, zbierają okruchy i przyciągają pleśń.
 • Wyczyść często zaniedbywaną tackę ociekową pod lodówką, aby nie stała się wodopojem dla karaluchów, nie mówiąc już o koloniach pleśni. Pleśń można również znaleźć na obwodzie drzwi, zwłaszcza w szczelinach listew.

Teraz, gdy omówiliśmy sypialnię (pokój dziecinny), łazienkę i kuchnię, czas przejść do wskazówek dotyczących ochrony przed alergenami w innych pomieszczeniach w domu.

 

Piwnica (lub spiżarka)

W głębi piwnicy mogą znajdować się wszelkiego rodzaju alergeny. Obszar ten jest często zaniedbywany i może być zanieczyszczony zarodnikami pleśni, karaluchami, sierścią zwierząt domowych i roztoczami.

 

Jak chronić poszczególne pomieszczenia w domu przed dokuczliwymi alergiami?

 

Jeśli nie zwrócisz uwagi na piwnicę, ułatwisz przemieszczanie się alergenów do pozostałych pomieszczeń. Alergeny mogą łatwo migrować do góry przez strumienie powietrza na klatce schodowej i kanały grzewcze, nie wspominając o stopach.

 • Najlepszą podłogą do piwnicy jest winyl lub płytki. Przecieki lub zalania powodują powstawanie pleśni na wykładzinach, a różnica temperatur między betonową podłogą piwnicy a wykładzinami może powodować gromadzenie się wilgoci, co skutkuje wspomnianymi wyżej niedogodnościami.
 • Oprzyj się chęci schowania starej kanapy po babci do piwnicy. Jeżeli chcesz zachować stare meble dla potomnych, rozważ możliwość ich odnowienia lub tapicerowania.
 • Jeśli przechowujesz przedmioty, nie trzymaj ich bezpośrednio na podłodze, ale gdzieś wyżej, w plastikowych lub metalowych pojemnikach, które łatwo odkurzyć.
 • Ponieważ prawdopodobnie nie jesteś troglodytą (mieszkańcem jaskini), nie myśl o swojej piwnicy jak o jaskini. Wilgoć w głębi pomieszczeń powoduje wzrost wilgotności w całym domu i stwarza doskonałe warunki do rozwoju zarodników pleśni, roztoczy i karaluchów.
 • Bardzo ważne jest kontrolowanie wilgotności w piwnicy za pomocą osuszacza powietrza, klimatyzatora lub grzejnika elektrycznego. Najlepiej utrzymywać wilgotność na poziomie od 30 do 50 procent. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu nawilżacza w piecu i wymianie filtrów w piecu.
 • Osoby z alergią na pleśń nigdy nie powinny umieszczać swojej sypialni w piwnicy (tak, niektórzy mają nawet taki układ pomieszczeń).

Czy piwnica jest magazynem do zbierania kurzu? Poważnie zastanów się, ile z tych rzeczy jest Ci potrzebne. Oddaj kilka rzeczy na cele charytatywne i pozbądź się ich na korzyść swojego zdrowia i swojego biednego, cierpiącego nosa.

 

Pralnia

Pralnia nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, ale oto kilka wskazówek, jak utrzymać ją wolną od alergenów:

 • Zapobiegaj zbieraniu kłębów kurzu w pralni, wycierając od czasu do czasu urządzenia wilgotną ściereczką.
 • Zapewnij dobrą wentylację pomieszczenia, zwłaszcza w przypadku stosowania wybielacza.
 • Jeśli masz wrażliwą skórę, używaj detergentów bez substancji zapachowych i barwników lub przepłucz ubrania przez dodatkowy cykl płukania.
 • Od czasu do czasu przetrzyj pokrywę pralki, która jest ulubioną kryjówką dla pleśni.
 • Unikaj wieszania mokrej odzieży w zamkniętej pralni.
 • Po użyciu pozostaw na jakiś czas otwartą pokrywę pralki (lub suszarki).

 

Garaż

Niepożądane owady (zwłaszcza karaluchy) to nie jedyny problem, który pojawia się w garażu. Niewidoczne opary emitowane przez chemikalia i samochód mogą podrażniać wrażliwe zatoki, pogarszać stan dróg oddechowych i powodować nadwrażliwość skóry. Sprzątanie (i utrzymanie) garażu to poważne zadanie, ale na szczęście nie trzeba go wykonywać codziennie.

 • Śmieci należy przechowywać w zamkniętym pojemniku. Przed wrzuceniem śmieci do pojemnika należy je umieścić w plastikowych workach. Umieść wszystkie gazety i surowce wtórne w przykrytych plastikowych pojemnikach.
 • Nie pozwalaj zwierzętom domowym spać w garażu, nawet jeśli stworzyłeś(-aś) dla nich wygodny kącik. Zwłaszcza ciekawskie koty w nocy badają teren, a rano wnoszą do domu wraz ze swoim futrem kurz, zarodniki pleśni, części owadów, smary samochodowe, pozostałości chemikaliów i brud.
 • Garaże, stanowiące zabudowaną część domu, choć wygodne, często umożliwiają łatwy dostęp spalin do mieszkania. Drzwi wejściowe do domu powinny być zawsze zamknięte. Jeżeli planujesz otworzyć chemikalia (farby, środki do pielęgnacji trawników, oleje), upewnij się, że garaż jest dobrze wentylowany - za pomocą wentylatora wyciągowego lub po prostu przez pozostawienie otwartych drzwi garażowych.
 • Nigdy nie zostawiaj samochodu włączonego w zamkniętym garażu na dłużej niż minutę lub dwie.
 • Wszystkie niepotrzebne materiały niebezpieczne (niezużyte farby, przeterminowane środki czystości, zużyte baterie) należy oddać do odpowiedniego punktu utylizacji. Nie należy pozostawiać ich na półkach.
 • Do czyszczenia garaży i powierzchni zewnętrznych wybierz miotłę i odkurzacz o dużej mocy.
 • Nie odkładaj mokrego sprzętu ogrodniczego lub przedmiotów rekreacyjnych do zamkniętych skrzynek lub schowków. Najpierw należy wszystko wysuszyć.
 • Do przechowywania przedmiotów należy używać otwartych metalowych półek. Pudła i inne przedmioty staraj się przechowywać powyżej poziomu podłogi.
 • Stwórz w garażu miejsce do przechowywania butów „do ogrodu”. Wyrób sobie nawyk pozostawiania w tym miejscu mokrego, zabłoconego lub brudnego obuwia zanieczyszczonego trawą.

 

Jak chronić poszczególne pomieszczenia w domu przed dokuczliwymi alergiami?

 

Podsumowanie

Ochrona domu przed alergiami jest najlepszym niemedycznym sposobem na poprawę objawów alergii. Niezależnie od tego, czy jest to sypialnia, łazienka czy garaż, pamiętaj, aby do sprzątania używać produktów przyjaznych dla środowiska i upewnij się, że nie wnosisz do domu niepotrzebnych chemikaliów - wszystko to w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy życia osób cierpiących na alergie.