Jak ułożyć płytki w kilku prostych krokach?

Nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Płytki są dobrym sposobem na dodanie dynamicznej tekstury, koloru lub wzoru do pomieszczenia, od ścian, sufitu do podłogi lub jakiejkolwiek innej powierzchni.

Jak ułożyć płytki w kilku prostych krokach?

 

Chociaż może to być dość duży projekt dla majsterkowicza, układanie płytek jest zdecydowanie możliwe, zwłaszcza jeśli jesteś osobą zręczną, która nie ma nic przeciwko pracy ręcznej i samodzielnej. Jeśli chcesz ułożyć płytki ceramiczne w łazience, kuchni lub innym małym pomieszczeniu, a nie chcesz zatrudniać profesjonalisty, przeczytaj ten przewodnik, który pomoże Ci samodzielnie układać płytki.

Zanim zaczniesz i przystąpisz do realizacji tego projektu, przygotuj wszystko, czego potrzebujesz.

Co jest potrzebne do układania płytek?

  • Płytki
  • Szpachelka
  • Piła lub inne narzędzie do cięcia płytek
  • Podkładki dystansowe
  • Klej do płytek ceramicznych
  • Wiadro
  • Gąbka
  • Marker
  • Taśma miernicza
Jak ułożyć płytki w kilku prostych krokach?

 

Jak układać płytki, krok po kroku?

Przygotuj podłoże pod płytki. Na powierzchni należy zastosować podłoże (cement lub sklejkę).

Znajdź swój punkt startowy i zaplanuj swój układ. Jeśli chcesz, powiedzmy, pełną płytkę w środku drzwi do łazienki, zaznacz centralny punkt na tylnej ścianie i podłodze, a następnie zaznacz linię prostą dla pierwszego rzędu płytek.

W małych pomieszczeniach trzeba będzie najpierw przyciąć płytki na wymiar, więc zacznij od tych, których użyjesz w pierwszym rzędzie (prawdopodobnie na tylnej ścianie).

Aby przyciąć płytki, należy najpierw zmierzyć odstępy. Do przecinania użyj piły lub przecinarki do płytek łupkowych.

Jak ułożyć płytki w kilku prostych krokach?

 

Następnie zaznacz taśmą maskującą każdą płytkę w kolejności, w jakiej chcesz je ułożyć. W ten sposób można rozpocząć układanie płytek bez obawy, że coś się zepsuje lub pomiesza.

Następnie zacznij mieszać kleju do płytek. Jeśli można kupić wstępnie zmieszaną mieszankę kleju do płytek, tym lepiej. Przyspieszy to układanie płytek.

Płaską częścią wyrównywarki nanieś równomierną ilość kleju na płytki - tyle, aby pokryć kilka płytek. Następnie użyj zębatej strony szpachelki pod kątem 45 stopni, aby "przeczesać" ją i sprawić, by warstwa kleju była jak najcieńsza. Stosować równomierny nacisk na całej powierzchni.

Jak ułożyć płytki w kilku prostych krokach?

 

Umieść płytę na miejscu na podłodze i mocno ją dociśnij. Przesuń nieco płytkę, aby upewnić się, że klej do płytek jest równomiernie rozprowadzony. Powtórz ten proces dla każdej płytki, używając podkładek dystansowych między płytkami, aby uzyskać spójne linie fugowania.

Następnie oczyść płytki z wszelkiego zbytecznego kleju do płytek i pozostaw je do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem fugowania.