Jak utrzymać zimą ciepło w domu - izolacja przed zimnem i zapobieganie przeciągom

Brrrrr! Na dworze robi się naprawdę zimno. Nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, jak podczas tych zimowych miesięcy utrzymać ciepło w naszych domach.

Jak utrzymać zimą ciepło w domu - izolacja przed zimnem i zapobieganie przeciągom

 

Temperatury na zewnątrz już znacznie spadły, a utrzymywanie ciepła w domu może być kosztowne, tym bardziej w dobie obecnego kryzysu energetycznego. Zebraliśmy kilka wskazówek, jak można zimą utrzymać ciepło w domu i jednocześnie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Bez względu na to, czy szukasz małych rozwiązań, aby urozmaicić swój dom czy planujesz kompletny remont, aby uczynić go tak energooszczędnym, jak to tylko możliwe, istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec niechcianym przeciągom lub dostawaniu się zimnego powietrza do Twojego domu.

Aby pomóc Tobie i Twojej rodzinie zachować przytulność w domu aż do cieplejszych dni przyszłej wiosny, sprawdź nasze poniższe wskazówki:

 

1. Sprawdź grzejniki lub wezwij serwisanta

Przede wszystkim należy upewnić się, że grzejniki są przygotowane na wymogi mroźnej zimy. Jeśli Twoje grzejniki są starsze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą działać tak wydajnie jak kiedyś.

Jak utrzymać zimą ciepło w domu - izolacja przed zimnem i zapobieganie przeciągom

 

Wadliwe grzejniki mogą znacznie zwiększyć rachunki za ogrzewanie, ponieważ będą musiały znacznie ciężej pracować, aby ogrzać dom do pożądanej temperatury. Zalecamy serwisowanie grzejników co 12 miesięcy (najlepiej przed sezonem zimowym), aby zapewnić sprawną i bezpieczną pracę grzejników.

Należy również pamiętać, że pozostawienie ogrzewania na cały dzień nie zmniejszy rachunków za ogrzewanie. Najlepszym sposobem na oszczędzanie energii jest włączanie ogrzewania tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Upewnij się również, że grzejniki naprawdę pracują z pełnym potencjałem, odpowietrzając je (wypuszczając powietrze). Dzięki temu powietrze nie zostaje uwięzione w grzejnikach, co zmniejsza wydajność ogrzewania.

 

2. Zaopatrz się w dodatkowe miękkie i ciepłe koce

Wydaje się to zbyt oczywiste, ale wciąż jest to świetny sposób. Aby pozostać w domu w zimne noce i nie zużywać zbyt dużo energii, po prostu dodaj więcej koców do łóżka. Dla kogoś, kto lubi spędzać dużo czasu na kanapie, zdobądź jeden cieńszy koc do przykrycia, aby utrzymać ciepło. Jeśli więc masz pod ręką dodatkowe miękkie koce i narzuty, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu.

 

3. Pamiętaj, aby sprawdzić termostat

Termostat reguluje temperaturę w Twoim domu poprzez komunikację z systemem grzewczym. Termostaty, szczególnie w starszych domach ze starszymi systemami grzewczymi, mogą z czasem gorzej działać. Taka sytuacja może spowodować opóźnienia we włączaniu się grzejników lub nagrzewanie się domu do znacznie wyższych temperatur niż byśmy chcieli. Modernizacja termostatu może zapewnić znacznie dokładniejszą komunikację między termostatem a systemem grzewczym, zapobiegając niepotrzebnym stratom energii i oszczędzając pieniądze.

Jak utrzymać zimą ciepło w domu - izolacja przed zimnem i zapobieganie przeciągom

 

Zastosowanie termostatu z wyłącznikiem czasowym jest prostym i szybkim rozwiązaniem pozwalającym na efektywne sterowanie ogrzewaniem. Nowoczesne termostaty mogą być nawet sterowane przez telefon komórkowy, dzięki czemu, kiedy wracasz do domu, jest już w nim przytulnie i ciepło.

 

4. Strategiczna zmiana usytuowania mebli

Starając się zimą utrzymać ciepło w domu, należy strategicznie podejść do kwestii rozmieszczenia mebli. Upewnij się, że sofa lub łóżko nie blokuje grzejnika, ponieważ może to uniemożliwić ogrzanie całego pomieszczenia.  

Aby tego uniknąć usytuuj swoje meble takie jak biurko, łóżko lub kanapa wokół źródeł ciepła bez blokowania ich, co pozwoli na optymalne wykorzystanie ciepła w pomieszczeniu. Staraj się je ustawić z dala od przeciągów, na przykład przy oknie lub drzwiach.

 

5. Zasłony powinny być odsłonięte do godz. 15:00, używaj również ciężkich zasłon

Podczas gdy Twoje zasłony będą w nocy zaciągnięte, zatrzymają ciepło. W ciągu dnia odsłoń je i pozostaw w ten sposób. Światło dzienne (światło słoneczne) w naturalny sposób ogrzeje Twoje pomieszczenie, co pozwoli Ci zachować część tego ciepła do wieczora, kiedy ponownie zaciągniesz zasłony.

Jak utrzymać zimą ciepło w domu - izolacja przed zimnem i zapobieganie przeciągom

 

W miesiącach zimowych słońce zazwyczaj zachodzi około godziny 16.00, więc aby w pełni wykorzystać naturalne ciepło i światło słońca, zasłony powinny być odsłonięte do około godziny 15.00.

Pomysł na zasłony termiczne może Ci  pomóc bardziej efektywnie utrzymać ciepło, zwłaszcza jeśli masz okna z pojedynczą szybą. Możesz przynajmniej zadbać o to, aby twoje zasłony były podszyte.

Jak utrzymać zimą ciepło w domu - izolacja przed zimnem i zapobieganie przeciągom

 

Zaciągnięcie zasłon lub zainwestowanie w matę termiczną może również pomóc w zatrzymaniu ciepłego powietrza - już sam ten trik może zmniejszyć straty ciepła nawet o 25%.

 

6. Zabezpiecz wszystkie swoje okna (i drzwi) przed przeciągami

Nowoczesne okna są odporne na przeciągi, co oszczędza nam wiele pracy i zmartwień. Nie każdy jednak ma nowe i nowoczesne okna z tymi wszystkimi funkcjami. Ci z Państwa, którzy mają starsze okna, mogą przykleić samoprzylepną taśmę piankową do ramy okiennej (lub poprosić o to jakiegoś fachowca).

Jak utrzymać zimą ciepło w domu - izolacja przed zimnem i zapobieganie przeciągom

 

Przeciągi występują również w szczelinach między ramami okiennymi a ścianami - warto rozważyć zastosowanie do nich uszczelniacza lub kitu. To samo dotyczy wszystkich drzwi zewnętrznych lub wejściowych.

 

7. Jeśli już go posiadasz, Twój kominek z kominem powinien być wysokiej jakości

Na nic zdadzą się wydatki na okna z potrójnymi szybami i izolację poddasza, jeśli potem będziesz wypuszczać zimne powietrze przez komin. Uniwersytet w Liverpoolu obliczył, że w ten sposób gospodarstwa domowe tracą około 4 procent swojego całkowitego ogrzewania, więc wysokiej jakości kominek z kominem odpornym na przeciągi może przynieść oszczędności rzędu 100 euro rocznie. Jeśli w ogóle nie używasz kominka z kominem, rozważ możliwość jego odpowiedniego zamknięcia przez fachowca.

 

8. Wypełnij pęknięcia lub szczeliny w deskach podłogowych lub podkładzie.

Oczywiście, piękne deski podłogowe lub podkład wyglądają fantastycznie, ale małe szczeliny między nimi mogą wpuszczać zimne powietrze do pomieszczenia. Jeśli czujesz przeciąg między szczelinami, spróbuj użyć wypełniacza, aby się go pozbyć.

Na rynku jest całkiem sporo takich wypełniaczy, gumopodobnych materiałów, które można łatwo wcisnąć między szczeliny płyt (podkładów), aby uszczelnić szczeliny. W tego rodzaju zestawach są też poręczne narzędzia rolkowe, które ułatwią Ci pracę, są one dostępne w różnych rozmiarach (szerokościach) dla różnych podłóg.

 

9. Połóż dywany na podłodze

 Jeśli szukasz możliwości szybkiej "naprawy" i nie masz czasu na uszczelnianie desek, znajdź dywan (lub dwa) i połóż je na podłodze. Obecnie trendem jest układanie kilku dywanów, dzięki czemu nie trzeba szukać jednego ogromnego, który pokryje całą powierzchnię podłogi w pomieszczeniu.

Jak utrzymać zimą ciepło w domu - izolacja przed zimnem i zapobieganie przeciągom

 

Jeśli masz dywan w domu, to oczywiście pomoże to zwiększyć izolację; a jeśli masz twarde podłogi, inwestowanie w jakieś dobrej jakości materiały, takie jak pluszowy dywan, pomoże zapobiec utracie ciepła.

 

10. Niech Twój dach będzie ochroną przed przeciągami i zimnem

Wreszcie, bardzo istotna kwestia, jaki rodzaj dachu posiadasz. Pokrycie dachowe musi być w stanie sprostać wszelkim warunkom pogodowym, zwłaszcza zimą, kiedy na dworze leży śnieg, wieje wiatr i jest ogólnie zimno. Między dachem dobrej jakości a zwykłym dachem może być duża różnica, szczególnie pod względem uszkodzeń, a co za tym idzie, również pod względem kosztów.

Jeśli szukasz dachu, który jest w stanie walczyć z trudnymi warunkami atmosferycznymi, sprawdź dlaczego pokrycia dachowe Gerard, które są tak wyjątkowe i wydajne, to właściwy wybór dla Ciebie.

Niech te triki i wskazówki pomogą Tobie i Twojej rodzinie utrzymać w domu naprawdę ciepłe i przytulne warunki podczas mroźnych zimowych miesięcy! :)

 

Źródło artykułu (How to keep your house warm in winter)