Jak wybrać najlepszy system zabezpieczeń domu?

Jak wybrać najlepszy system zabezpieczeń domu?

 

Oprócz stylu i dekoracji, bezpieczeństwo jest najważniejszym elementem, dzięki któremu zwykły dom staje się ostoją. Chociaż może to brzmieć banalnie, to właśnie bezpieczeństwo było czynnikiem, który w dawnych czasach skłonił ludzi do szukania swojego miejsca na Ziemi; potrzebowali przestrzeni, która chroniłaby ich przed drapieżnikami, czynnikami środowiskowymi i innymi zagrożeniami, które zakłócają samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Oczywiście w 2022 roku żyje się zupełnie inaczej niż w epoce kamienia łupanego (zarówno pod względem postępu technologicznego, jak i możliwych zagrożeń). Dotyczy to także kwestii bezpieczeństwa. Nie zmienia to faktu, że ostateczny cel jest wciąż ten sam: poczucie bezpieczeństwa jest integralną częścią ogólnego stanu zdrowia i szczęścia jednostki. A dobre wieści? Dzięki opcjom dostępnym obecnie na rynku nie musimy rezygnować z estetyki na rzecz bezpiecznego domu.

Przyjrzyjmy się więc, co się zmieniło i jak się do tego dostosowaliśmy.

 

Znaczenie systemów zabezpieczeń domu

Według ankiety, którą Homewise.com przeprowadziło w czasie pandemii wśród 5000 Amerykanów, i której wyniki zostały przeanalizowane w kontekście najnowszych danych FBI o przestępczości, Stany Zjednoczone w latach 2019-2020 odnotowały 0,2-procentowy wzrost przestępczości z użyciem przemocy i bardzo niewielki spadek przestępczości przeciwko mieniu. Przez cały ten czas troska o bezpieczeństwo w domu i obawy związane z bezpieczeństwem pozostały takie same.

Różnica między poziomem zaniepokojenia przestępczością a faktycznym wzrostem przestępczości może częściowo wynikać z poczucia zwiększonego narażenia na niebezpieczeństwo – podczas pandemii częściej pozostajemy w domu, co budzi jeszcze większe obawy dotyczące bezpieczeństwa. Kombinacja zwiększonego poczucia zagrożenia i łatwego dostępu do wiadomości, choćby za pośrednictwem mediów społecznościowych, może wpływać na nasze hormony i prowadzić do podwyższonego poziomu kortyzolu, co z kolei powoduje stres.

Jak wybrać najlepszy system zabezpieczeń domu?

 

Projektantka Linda Hayslett z LH Designs mówi, że spotkała sporo osób, które „zwracają większą uwagę na bezpieczeństwo swoich domów ze względu na usłyszane wiadomości o różnych zdarzeniach, nie zaś ze względu na wielkość domu lub okolicę, w której mieszkają. Ponieważ jesteśmy coraz silniej podłączeni do mediów społecznościowych i Internetu, postrzegamy bezpieczeństwo jako normalną rzecz w naszych domach”. Dodaje, że „również technologia stała się lepsza i tańsza, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać produkty, które najlepiej odpowiadają naszemu stylowi życia i potrzebom”.

W dalszej części artykułu przedstawimy najnowsze i najlepsze technologie zabezpieczeń domu oraz opowiemy o tym, jak wybrać odpowiedni system dla swojego domu.

 

Wybór odpowiedniego systemu zabezpieczeń

Należy zacząć od zastanowienia się, w jaki sposób będziemy korzystać z systemu zabezpieczeń i dlaczego go potrzebujemy, patrząc na poniższą listę 5 czynników.

 

Przemieszczanie się po domu

Większość ludzi określa poziom i zakres swojego systemu zabezpieczeń na podstawie tego, ile osób w ich rodzinie wchodzi do domu i z niego wychodzi. „Jeśli mamy do czyniena z aktywnym gospodarstwem domowym, systemy są często mniej skomplikowane niż w przypadku domków letniskowych, właściciele których chcą zwykle otrzymywać więcej danych o tym, kto, kiedy i dlaczego ma dostęp do domu w czasie, gdy samych właścicieli w nim nie ma.

 

„Technologia stała się lepsza i tańsza, więc łatwiej jest uzyskać produkty pasujące do naszego stylu życia”.

 

Jak wybrać najlepszy system zabezpieczeń domu?

 

Aby stworzyć profesjonalny system zabezpieczeń, potrzebna jest fachowa porada dostosowana do konkretnych okoliczności.

Konsultant pomoże wybrać system, który w indywidualnym przypadku sprawdzi się najlepiej – czy będzie to prosty alarm na werandzie, czy system wielu czujników ruchu w każdym punkcie dostępu, czy też pełna optymalizacja systemu powiadamiania, aby dać użytkownikowi znać, gdy ktoś w domu otworzy drzwi lub okno (p. złośliwe nastolatki lub maluchy).

 

Cenne przedmioty

Jeśli mamy w domu dużo kosztowności (oczywiście oprócz nas samych), możemy chcieć zainwestować w bardziej ukierunkowany, kompleksowy system. Rzeczy takie jak ważne dzieła sztuki, wino, kolekcje pojazdów i inne przedmioty o dużej wartości zwykle zasługują na niestandardowe dodatkową ochronę.

 

Jak wybrać najlepszy system zabezpieczeń domu?

 

Na przykład, nawet jeśli dom jest chroniony przez system zabezpieczeń, może zaistnieć konieczność, aby w pomieszczeniach, w których wystawione są dzieła sztuki, piwnicach na wino lub garażach zamontowane były dodatkowe systemy z panelami sterowania. Eksperci ds. bezpieczeństwa uważają, że większość włamywaczy udaje się prosto do głównej sypialni, ponieważ uważają, że tam przechowywane są kosztowności. Dlatego zaleca się wyposażenie tej części domu w czujniki i system ostrzegawczy.

 

Ekspertyza techniczna

Ogólnie rzecz biorąc, wybierając odpowiedni system zabezpieczeń, należy szukać takiego, którego panel sterowania jest łatwy w obsłudze. Jeśli nie jesteśmy zbyt dobrze obeznani z technologią, radzimy wybrać jak najmniej skomplikowany interfejs. Jeśli znamy wszystkie zawiłości systemów, możemy dodać więcej dzwonków i alarmów. Dzięki temu wykorzystamy potencjał systemu zabezpieczeń. Systemy powinny być łatwe w obsłudze i zrozumiałe dla użytkowników.

Podstawowy system prawdopodobnie zapewni nam odpowiednią ochronę, ale niekoniecznie będzie oferował dużo czujników i alarmów. W ciągu ostatnich kilku lat niektórzy specjaliści byli zaangażowani w projekty, w których systemy zabezpieczeń okazywały się tak skomplikowane dla klientów, że w efekcie w ogóle ich nie używano.

 

Dotychczasowe doświadczenia

Czy zdają sobie Państwo sprawę z różnicy między poczuciem lub postrzeganiem bezpieczeństwa przez jednostkę a rzeczywistym zagrożeniem? Coraz częściej eksperci zauważają, że większość klientów stwierdza, co jest najlepsze dla ich domu na podstawie tego, jak żyli w poprzednich domach, czyli na podstawie wcześniejszych doświadczeń.

 

Lokalny wskaźnik przestępczości

Bezpieczeństwo naszej okolicy może wiele powiedzieć o tym, jak rozwinięty powinien być Państwa system zabezpieczeń. Aby poznać szczegóły, mogą Państwo porozmawiać z sąsiadami i dowiedzieć się, jakie rozwiązania dobrze funkcjonowały w przeszłości.

 

Jak wybrać najlepszy system zabezpieczeń domu?

 

Budowanie społeczności i utrzymywanie otwartej komunikacji z sąsiadami to kolejny sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w całej okolicy (oczywiście z poszanowaniem osobistych granic).

 

Najlepsze funkcje – i jak z nich korzystać

Sterowanie cyfrowe (zdalne lub w chmurze)

Możliwość zdalnego dostępu do domu to ogromny przełom. Dzięki zdalnemu dostępowi osoby takie jak opiekun zwierząt (lub dzieci) i pomoc domowa mogą wejść do domu, gdy Państwa w nim nie ma, ponieważ mogą je Państwo wpuścić z poziomu ekranu telefonu lub innego urządzenia mobilnego. Zdalny dostęp jest więc naszym portierem. Funkcja ta jest wbudowana w niektóre kamery i inteligentne zamki lub systemy oprogramowania.

Nie chodzi jednak wyłącznie o bezpieczeństwo. Inteligentny system zabezpieczeń może być też aktywowany głosowo oraz integrowany z istniejącymi sieciami domowymi. Jak zauważają eksperci, opcję tę wybiera coraz więcej millenialsów.

 

Kamery

Dobry system ochrony domu powinien być wyposażony w przemyślany układ wszystkich urządzeń. Ogólną zasadą jest, aby najpierw zabezpieczyć drzwi. 70 procent włamań do domów odbywa się przez drzwi, a nawet jeśli ktoś włamie się przez otwarte okno, prawdopodobnie wyjdzie drzwiami, zatem posiadanie czujnika, który zaalarmuje władze, zapewnia lepszą ochronę.

Od początku pandemii dużą popularnością cieszą się kamery alarmowe, ponieważ coraz więcej osób zamawia rzeczy przez Internet. Mogą one łączyć się bezpośrednio z centralą dostawcy lub operatora systemu zabezpieczeń, mogą Państwo jednak zrezygnować z tej skomplikowanej funkcji i skonfigurować powiadomienia tak, aby były idealnie dostosowane do tego, o czym chcą Państwo się dowiadywać bezpośrednio ze swoich urządzeń mobilnych.

 

Jak wybrać najlepszy system zabezpieczeń domu?

 

Jeśli nie chcemy współpracować z dużą firmą ochroniarską, dobrą wiadomością jest to, że domowe kamery bezpieczeństwa są coraz tańsze, mniejsze, ładniejsze i mniej widoczne. Dobre systemy i urządzenia „wkomponowują się” w projekt domu, nie będą się więc Państwo czuli obserwowani we własnym domu.

Ponadto eksperci ds. bezpieczeństwa twierdzą, że system powinien mieć możliwości monitorowania 24/7. Oznacza to kompleksową usługę, a zatem wszystkie etapy od nagrywania po kontakt z centralą, która w razie potrzeby może wysłać kogoś do Państwa domu. Zaleca się stosowanie kamer HD i szerokokątnych, które dają lepszą widoczność.

 

Czujniki

Kolejną opcją jest system kamer wbudowany w większy program zabezpieczeń, obejmujący również czujniki. Większość ludzi uważa, że kamery są jedyną ważną częścią systemu zabezpieczeń. Innymi bardzo istotnymi elementami są jednak zamki, w jakie wyposażony jest dom, wraz z zabezpieczeniem okien i wszelkich innych punktów dostępu. Nie należy zapominać także o oświetleniu na zewnątrz domu, przy ogrodzeniu, bramie garażowej i na czujnikach ruchu.

Elementy takie jak oświetlenie zewnętrzne i czujniki ruchu mogą stanowić doskonałą ochronę przed włamaniem, ponieważ zwykle oznaczają, że zainstalowany został większy system zabezpieczeń. Niektórzy eksperci zachęcają także do instalowania systemów, w skład których wchodzą czujniki ciepła, ruchu, wody i dymu, co ma chronić dom przed większością włamań. Czujniki te są szczególnie popularne wśród osób, które nie przebywają regularnie w domu.

 

Inteligentne zamki

Jeśli chodzi o zabezpieczenie punktów dostępu do domu lub posesji, coraz więcej osób korzysta z inteligentnych zamków do drzwi zewnętrznych – sprawdzają się nawet w sytuacji, gdy są Państwo poza domem, ale potrzebują wpuścić kogoś do środka, a ponadto wyglądają schludnie.

 

Jak wybrać najlepszy system zabezpieczeń domu?

 

Zakończenie

Niektórzy uważają, że dobry system zabezpieczeń oznacza czujniki w każdym pokoju i na każdym korytarzu, jeśli jednak chcą Państwo, aby Państwa dom był ostoją relaksu, sugerujemy umieścić tylko kilka kamer w odpowiednich miejscach, aby uchwycić jak największy zasięg.

W rzeczywistości potrzebujemy tylko tego, co sprawi, że poczujemy się bezpiecznie. Wiele osób kupuje gadżety i wypróbowuje nowe technologie, ale po kilku miesiącach przestaje z nich korzystać.

Radzimy zainstalować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy i nie kupować gadżetów tylko dlatego, że wyglądają fajnie. Na dłuższą metę jest to marnotrawstwo pieniędzy na coś, co szybko stanie się przestarzałe.