Jesienna pielęgnacja trawnika w 7 prostych krokach

Jesienna pielęgnacja trawnika w 7 prostych krokach

 

Po długim, gorącym i suchym lecie pielęgnacja jesiennego trawnika będzie w znacznej mierze polegała na przywróceniu go do dobrego stanu i przygotowaniu na chłodniejsze miesiące, kiedy trawa przechodzi w stan spoczynku.

Przedstawiamy siedem wskazówek, jak się do tego zabrać.

 

Napowietrzanie

Po letnich imprezach oraz zabawach dzieci i zwierząt podłoże trawnika może być zbite. Zbita gleba oznacza, że korzenie trawy nie otrzymują wystarczająco dużo wody, tlenu i składników odżywczych.

Jesienią obowiązkową czynnością jest aeracja (napowietrzanie), która pomaga rozluźnić glebę, dzięki czemu woda i powietrze mogą wnikać głębiej w glebę.

 

Jesienna pielęgnacja trawnika w 7 prostych krokach

 

Metoda jest prosta – należy miejsce za miejscem nakłuwać glebę widłami. Należy przy tym uważać na podziemne rury nawadniające.

Jeśli mamy trawnik o dużej powierzchni, warto wypożyczyć urządzenie do usuwania chwastów i aerator.

 

Ach, te chwasty

Przed rozpoczęciem jesiennej pielęgnacji trawnika należy upewnić się, że nie ma na nim chwastów. Jeśli trawnik nie jest duży, chwasty można usuwać ręcznie.

Typowymi przykładami chwastów szerokolistnych są: koniczyna biała, babka lancetowata, nasturcja, dwulistnik pszczeli, lawenda i szczawik.

Jeśli na naszym trawniku jest tyle chwastów, że nie można ich usunąć ręcznie, zaleca się użycie płynnego środka chwastobójczego.

Musimy sprawdzić się, który z dostępnych na rynku środków jest odpowiedni dla naszego trawnika, prosimy jednak pamiętać, że po zastosowaniu środka może wystąpić tymczasowa zmiana koloru trawy.

 

Szkodniki

Szkodniki trawnika są szczególnie uciążliwe po długim, gorącym lecie, podczas którego upały i wilgoć negatywnie wpłynęły na trawę i zmniejszyły jej odporność.

W przypadku pojawienia się szkodników należy najpierw spróbować określić, z jakim szkodnikiem mamy do czynienia, a następnie zapytać w centrum ogrodniczym o odpowiedni środek owadobójczy.

 

Jesienna pielęgnacja trawnika w 7 prostych krokach

 

Najczęstszymi szkodnikami trawników są pędraki, czyli larwy chrząszczy, np. chrabąszczy majowych.

Na rynku istnieje wiele sklepów internetowych, oferujących szeroką gamę środków owadobójczych do bezpiecznego stosowania w przypadku większości rodzajów traw.

Przed użyciem środka należy zawsze zapoznać się z etykietą.

 

Choroby trawnika

Podobnie jak w przypadku szkodników, choroby trawnika mogą pojawić się po długim, gorącym lecie, kiedy trawa jest zmęczona.

Najpowszechniejsze choroby trawnika to rdza trawy i brunatna plamistość, obejmujące fragmenty lub całe połacie trawy. Choroby trawników najczęściej pojawiają się w miejscach, gdzie gleba jest ubita i słabo przepuszcza wodę.

Sposobem na kontrolowanie chorób trawnika jest utrzymanie go w dobrym stanie.

 

Jesienna pielęgnacja trawnika w 7 prostych krokach

 

Najczęstsze choroby trawników można zwalczać za pomocą skutecznych środków grzybobójczych, które można znaleźć m.in. w sklepach internetowych.

Przed użyciem należy zapoznać się z etykietą środka grzybobójczego, aby upewnić się, że można go bezpiecznie użyć na danej odmianie trawnika.

 

Nawożenie gleby

Nawożenie wczesną jesienią to najlepszy sposób na zazielenienie trawnika, wzmocnienie go i uodpornienie na uszkodzenia spowodowane ekstremalnym mrozem, a nawet zamarznięciem.

Jesienne nawożenie pomaga również trawnikowi zregenerować się po ewentualnej chorobie lub inwazji szkodników, na które mógł być narażony pod koniec lata.

Nawożenie zależy oczywiście od rodzaju trawy (ciepłolubne lub zimnolubne).

 

Jesienna pielęgnacja trawnika w 7 prostych krokach

 

Idealny nawóz granulowany o powolnym działaniu powinien zawierać aktywne składniki azotu (N – 26), fosforu (P – 2), potasu (K – 9) i żelaza (Fe – 3,4).

W przypadku traw zimnolubnych najgorsze są letnie upały, które jednak już minęły. Trawom przyda się teraz posiłek, aby mogły odzyskać siły. Nawozy płynne zawierają składniki aktywne, które szybko pobudzą nasz trawnik do maksymalnego wzrostu. Ponieważ płynny nawóz jest szybkim rozwiązaniem i wspomaga wzrost i zazielenienie trawnika, należy go stosować częściej. Łatwo się aplikuje za pomocą rurki lub spryskiwacza.

Jeśli zależy nam na równomiernym wzroście trawy przez cały sezon (trzy miesiące) oraz na korzystnym stosunku ceny do jakości, dobrym wyborem będzie nawóz granulowany o powolnym uwalnianiu. Można go łatwo rozprowadzać za pomocą rozsiewacza ręcznego lub pchanego.

Nawóz tradycyjny jest często najtańszym, ale nie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dostarczanie trawnikowi składników odżywczych. Stosujemy go zwykle co 4–6 tygodni, ilość nawozu zależy zaś od tego, czy trawnik może w danym momencie wchłonąć składniki odżywcze, które przemieszczają się przez glebę.

Nawóz organiczny to jednak najbardziej naturalne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Prawdziwe nawozy organiczne składają się z materii zwierzęcej lub roślinnej i nie zawierają sztucznych lub syntetycznych minerałów. Aplikuje się je ręcznie lub za pomocą rozsiewacza, w zależności od zakupionego produktu.

 

Wyschnięty trawnik potrzebuje wody

Jeśli zauważymy, że jesienią źdźbła trawy zaczynają więdnąć, oznacza to, że nadszedł czas na podlewanie.

Należy pamiętać, że wietrzna, ciepła jesienna pogoda może wysuszyć trawnik tak samo, jak gorący letni dzień.

Jesienią najlepiej jest podlewać rano, ponieważ wieczorne podlewanie może sprzyjać rozwojowi grzybów, trawnik pozostaje bowiem wilgotny przez całą noc. Trawnik należy dokładnie podlewać wczesnym rankiem przez około 15 minut dwa razy w tygodniu, aby gleba lepiej wchłaniał wilgoć. Dokładne i głębokie podlewanie pobudza wzrost korzeni trawy.

 

Jesienna pielęgnacja trawnika w 7 prostych krokach

 

Jeśli brakuje nam wody, radzimy podlewać tylko wysychające części trawnika lub miejsca, które chcemy, aby pozostały zielone.

 

Koszenie trawnika

Jesienią trawnik magazynuje energię na zimę, dlatego częstotliwość koszenia należy ograniczyć, aby umożliwić wzrost.

Zaleca się, aby od połowy jesieni aż do jej końca podnosić ostrza kosiarki.

 

Jesienna pielęgnacja trawnika w 7 prostych krokach

 

Przed koszeniem należy także usunąć liście, aby trawnik miał jak najwięcej światła słonecznego.