Kompletny przewodnik po wszystkich rodzajach szyb okiennych

Kompletny przewodnik po wszystkim, co muszą Państwo wiedzieć, aby wybór rodzaju szyb okazał się tak energooszczędny, jak to tylko możliwe.

 

Kompletny przewodnik po wszystkich rodzajach szyb okiennych

 

Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć, jakie okna najbardziej Państwu odpowiadają

 

Wybierając rodzaj szyb do swojego domu, należy myśleć nie tylko o estetyce. Ze względu na wzrost kosztów energii, efektywność cieplna i energetyczna będą najważniejszymi czynnikami decydującymi o Państwa oknach. Przy zakupie nowych okien warto również zapoznać się z terminologią branżową dotyczącą różnych specyfikacji szyb.

Im starsze szyby, tym gorsza jest ich efektywność termiczna”, mówi Dave Mechem, dyrektor ds. inspekcji i oceny w RISA, będącym częścią Glazing & Glass Federation. „Ze starych szklanych okien z powodu nieszczelności może uciekać nawet do 24% energii cieplnej.”

Wypełnienie gazowe, powłoki do regulacji promieniowania słonecznego i szyby akustyczne to opcje, które poprawią efektywność Państwa okien. Jeśli jeszcze ambitniej patrzą Państwo na efektywność cieplną swojej nieruchomości, warto przyjrzeć się korzyściom wynikającym z potrójnego przeszklenia okien zamiast

podwójnego.

Rodzaj szyb ma znaczny wpływ na to, ile ciepła zostaje zatrzymane w porównaniu do strat. „Ocena energetyczna okien, od A do G, odzwierciedla absorpcję ciepła”, mówi Neal Harper, dyrektor generalny Wolverhampton Glass . „Najwyższą ocenę otrzymują okna, które pochłaniają tyle samo ciepła, ile tracą. Obejmuje to rozwiązania z podwójnymi i potrójnymi szybami.”

 

Czym jest szyba okienna?


Szyba to element szklany zamknięty w ramie okiennej. Na wydajność cieplną Państwa okien wpływa kilka czynników. Należą do nich m.in. jakość montażu i materiał, z którego zrobiona jest rama (UPVC, drewno, metal itp.).

Kompletny przewodnik po wszystkich rodzajach szyb okiennych

 

„Wybrany rodzaj szyb może mieć duży wpływ na efektywność cieplną Państwa nieruchomości”, mówi Matt Higgs, dyrektor Kloeber . „Należy zwrócić szczególną uwagę na straty ciepła z wewnątrz domu (mierzone za pomocą współczynnika U). Istotne są także grubość szkła i szerokość przestrzeni między szybami.”

 

Jakie są rodzaje szyb okiennych?

 

Jeśli chodzi o specyfikacje, należy pamiętać, że wybrane przez Państwa szyby wpłyną również na inne obszary działania. Na przykład na wygląd, akustykę i ogólny poziom nasłonecznienia. Innymi kluczowymi obszarami, na które należy zwrócić uwagę, wybierając rodzaj szyb, są bezpieczeństwo i prywatność.

 

Szyby niskoemisyjne

 

Niektóre rodzaje szyb są pokryte specjalną powłoką tlenku metalu, co ma na celu zmniejszenie ilości ciepła przedostającego się do budynku. „Powłoka jest niewidoczna gołym okiem i zapobiega przedostawaniu się krótkofalowego promieniowania słonecznego do domu”, mówi Shannon Normoyle, dyrektor wykonawcza ds. Marketingu cyfrowego w IQ Glass . Ta powłoka zapobiega przegrzaniu

pomieszczeń. Stosuje się ją zwykle po południowej stronie budynku, gdzie pomieszczenia są najbardziej nasłonecznione.

Kompletny przewodnik po wszystkich rodzajach szyb okiennych

 

Istnieje wiele specyfikacji powłok do regulacjipromieniowania słonecznego , najpopularniejszą jest 70/35. Oznacza to, że powłoka przepuszcza 70% światła, zmniejszając współczynnik G (ile promieniowania może przedostać się przez szybę) do 35%”, mówi Shannon Normoyle. Pozwala to nie tylko obniżyć koszty chłodzenia latem, ale także umożliwia mieszkańcom projektowanie dużych powierzchni okiennych bez obaw o przegrzanie pomieszczenia.

 

Szkło redukujące hałas

 

Ten rodzaj przeszklenia, znany również jako szyba akustyczna, zmniejsza poziom hałasu, który może dochodzić do Państwa domu z zewnątrz. To świetne rozwiązanie, jeśli mieszkają Państwo w pobliżu ruchliwej drogi lub linii kolejowej. „Zapobiega przenikaniu fal dźwiękowych przez zamknięty element poprzez ich pochłanianie lub odbijanie”, mówi Edward Stobart z IDSystems.

Kompletny przewodnik po wszystkich rodzajach szyb okiennych

 

Jeśli za przykład weźmiemy okna dwuszybowe, tafle szkła będą różniły się od siebie grubością. Dostępny jest również rdzeń tłumiący dźwięk, który pomaga zredukować przenoszenie hałasu.

 

Bezpieczne szkło do okien

 

Szkło bezpieczne najczęściej stosowane jest do szklenia sufitów – na przykład w konstrukcyjnych przeszkleniach dachowych. Szkło jest zwykle wzmacniane w procesie obróbki cieplnej. Dzięki temu w przypadku stłuczenia rozpada się na drobne kawałki, a nie na duże i niebezpieczne fragmenty.

Inną opcją jest użycie pewnego rodzaju warstwy pośredniej, takiej jak PVB (poliwinylo butyral). Jeśli szkło się stłucze, jego kawałkizostają naswoim miejscu”, mówi Shannon Normoyle.

Kompletny przewodnik po wszystkich rodzajach szyb okiennych

 

Szkło izolacyjne

 

Ten rodzaj okna ogranicza straty ciepła, ponieważ składa się z kilku szklanych paneli połączonych w jeden zespół i wypełnionych gazem. „Okno dwuszybowe z systemem izolacyjnym (IGU) składa się z dwóch szyb oddzielonych gazem. IGU trójszybowe składa się z trzech tafli szkła”, mówi Liam Hulme, dyrektor generalny Global Windows. Pomiędzy szybami zwykle stosuje się argon. Dzięki swojej gęstości pomaga w redukcji przewodności cieplnej pomiędzy szybami.

 

W dzisiejszym energetycznie świadomym świecie, budując nowe nieruchomości, rzadko stosuje się pojedyncze przeszklenie. Większość nowo budowanych domów jest standardowo wyposażona w podwójne szyby, co zapewnia zgodność z przepisami budowlanymi (w zakresie strat ciepła). Połączenie okien dwuszybowych i trójszybowych to kolejna opcja, jeśli zależy Państwu na większej efektywności energetycznej Państwa domu. Okna trójszybowe sprawdzą się po chłodniejszej, północnej stronie domu, podczas gdy okna dwuszybowe są dobrym rozwiązaniem dla cieplejszej, południowej strony.

Przepisy budowlane, które weszły w życie w 2021 r., wprowadziły zmiany dotyczące standardów wydajności cieplnej okien i drzwi. Należy się więc upewnić, że produkty, które Państwo wybiorą, są zgodnie z nowymi, zaostrzonymi normami”, mówi Edward Stobart, kierownik sprzedaży w IDSystems.

 

Szkło konstrukcyjne

 

Duże tafle szkła bez ram, które są często wykorzystywane do uzyskiwania efektu WOW, przejmują część ciężaru konstrukcji. „Jednym z przykładów są bezramowe szklane drzwi przesuwne”, mówi Steve Rawding, dyrektor sprzedaży i marketingu w SEH BAC . „Szklane drzwi cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów, są bowiem sposobem na zwiększenie przestrzeni i wprowadzenie naturalnego światła bez ram i ograniczeń konstrukcyjnych.”

Inne opcje to konstrukcyjne dachy szklane, szklane ściany lub okna widokowe. Jednak projektowanie i montowanie szklenia konstrukcyjnego jest zwykle dość skomplikowane, dlatego ważna jest współpraca ze specjalistą, mającym duże doświadczenie w pracy z tego typu montażem.

 

Czym są okna dwuszybowe?

 

Ten rodzaj szklenia izolacyjnego składa się z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się szczelina tworząca barierę termiczną. Szczelinę między szybami można wypełnić gazem obojętnym (np. argonem lub ksenonem), co ma na celu zwiększenie efektywności cieplnej okna.

Kompletny przewodnik po wszystkich rodzajach szyb okiennych

Czym są okna trójszybowe?

 

Podwójne przeszklenie izoluje dzięki warstwie powietrza znajdującej się między dwiema szybami, potrójne szklenie zaś zapewnia dodatkową izolację dzięki zastosowaniu trzeciej warstwy szkła, tworzącej dodatkową barierę termiczną.

Potrójne przeszklenie niesie ze sobą wiele korzyści - lepszą izolację, niższe rachunki za energię i cieplejszy dom zimą”, mówi Liam Hulme z Global Windows.


Okna trójszybowe najczęściej montuje się w domach zbudowanych w miejscach szczególnie zimnych lub wyeksponowanych, oraz w ramach projektów, w których priorytetem jest energooszczędność (np. nowe domy pasywne).

Kompletny przewodnik po wszystkich rodzajach szyb okiennych

Zatem który rodzaj oszklenia jest lepszy?

 

Okna podwójne czy potrójne?

Okna trójszybowe pomogą zaoszczędzić więcej energii, początkowy koszt zakupu i instalacji będzie jednak wyższy niż w przypadku okien dwuszybowych. „Nie zawsze jednak jest tak, że im więcej szyb, tym lepiej”, mówi Victoria Brocklesby, dyrektor operacyjna w Orgin. „Wydaje się oczywiste, że

okna i drzwi trójszybowe powinny być najlepszym rozwiązaniem. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że zapotrzebowanie na to rozwiązanie spada.”

Jeśli nie mają Państwo szczególnych wymagań energetycznych, to: wysokiej jakości podwójne szyby powinny wystarczyć do osiągnięcia doskonałej sprawności cieplnej.

W niektórych przypadkach lepiej zainwestować w okna ze specjalną powłoką. „Jeśli zdecydują się Państwo na specjalnie powlekane szyby, mogą Państwo nie tylko osiągnąć ten sam poziom izolacji, co w przypadku okien trójszybowych, ale także

uzyskać dodatkowe korzyści. Są nimi między innymipoprawa bezpieczeństwa i lepsza redukcja hałasu", mówi Steve Rawding z SEH BAC.