Najlepsze materiały dachowe dla twoejgo domu w 2023 roku

Ceramika, beton, metal, gont bitumiczny… jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe do domu wymagającego wymiany dachu?

Najlepsze materiały dachowe dla twoejgo domu w 2023 roku

Żywy dach to najlepszy wybór, jeśli jesteś hobbitem. Ale jako materiał na pokrycie dachowe w 2023 roku? Nie jesteśmy przekonani co do tego.

 

Renowacja dachu to dla większości właścicieli domów istotna inwestycja. Dlatego kuszące może być podjęcie decyzji patrząc na ceny za m2 dachówek. Ale budżet na ponowne pokrycie dachu może być bardziej skomplikowany. To zależy od wielu rożnych czynników.

Ta decyzja powinna być długoterminowym rozwiązaniem dla Twojego domu, które pozostawi bezpieczny i piękny dom na długie lata. Nie spiesz się z tym zakupem i przeanalizuje wszystkie niezbędne kwestie! Pozwól nam pomóc Ci przyjrzeć się szczegółom różnych materiałów dachowych.

 

Zalety i wady najlepszych materiałów dachowych

Każde rozwiązanie dachowe ma swoje wady i zalety, a ich znajomość pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję. Odrobiliśmy za Ciebie pracę domową, wymieniając zalety i wady najpopularniejszych materiałów dachowych, abyś mógł wybrać najlepsze dla swojego projektu wymiany dachu.

 

Porównajmy 5 najpopularniejszych pokryć dachowych!

Z łatwością znajdziesz najlepszą opcję wymiany dachu, ponieważ nie tylko wymieniliśmy różne produkty, ale je porównaliśmy. Każdy materiał na pokrycia dachowe ma swoje zalety i wady. Zacznijmy od porównania materiałów do renowacji dachów w 2023 roku!

 

1.) DACH CERAMICZNY

Dachówki ceramiczne to najpopularniejsze tradycyjne rozwiązania dachowe w Europie. Przez wielu uważane są za jedne z najtrwalszych i najpiękniejszych dachów.

Zalety: Kiedy dachówki ceramiczne są nowe, oferują mnóstwo uroku. Możesz wybierać spośród szerokiej gamy różnych kształtów i profili dachówek ceramicznych. W przypadku budynków o wartości zabytkowej lub objętych ochroną zabytków władze preferują płytki ceramiczne. Dość dobrze tłumi też odgłosy deszczu.

Wady: Dachówki ceramiczne są ciężkie i mogą nawet wchłaniać dodatkowo wodę, dlatego wymagają masywnej, mocnej podkonstrukcji dachu, wykorzystującej duże ilości zasobów naturalnych i zwiększającej koszty ponownego pokrycia dachu. W dzisiejszym ekstremalnym klimacie duży grad może poważnie uszkodzić delikatne ceramiczne dachy, powodując nieoczekiwane wysokie rachunki właścicieli domów za renowację dachu, jak miało to miejsce w Słowenii w 2021 roku.

Letnie burze, silne wiatry mogą przesuwać ceramiczne dachówki, generując koszty prac konserwacyjnych i naprawczych. W dzisiejszych czasach, gdy ochrona środowiska odgrywa kluczową rolę, nie są najlepszym ekologicznym wyborem na pokrycie dachowe, ponieważ można je poddać recyklingowi w ograniczony sposób.

Ponadto ich produkcja wymaga dużej ilości energii, w związku z czym nie są one „energooszczędne”, dlatego dachówki ceramiczne nie są najbardziej zrównoważonym materiałem dachowym dla przyszłych pokoleń. Ich zakres zastosowania jest ograniczony spadkiem dachu. Na obszarach, gdzie często występują obfite opady śniegu, stosowanie elementów przeciwśniegowych może obniżyć estetykę dachów z gliny. Nie są to również najbardziej odpowiednie rozwiązania dachowe dla skomplikowanych kształtów dachów.

Najlepsze materiały dachowe dla twoejgo domu w 2023 roku

Dachówki ceramiczne i betonowe są tradycyjnymi opcjami wybieranymi przez wielu do dziś, ale popularność nie oznacza, że nie mają one wad związanych z ponownym pokryciem dachu.

 

2.) DACH BETONOWY

Betonowe dachówki są tańsze niż ich ceramiczne odpowiedniki, a jednocześnie szczycą się podobną wytrzymałością i prezentują się nie najgorzej.

Zalety: Kolorystyka i profile dachówek betonowych dostępne są w bogatym wyborze. Dachy betonowe są stosunkowo trwałymi materiałami, a cena dachówek betonowych jest często tańsza niż u niektórych konkurentów. Dobrze też radzi sobie z tłumieniem hałasu deszczu.

Wady: Ich waga jest jednym z największych rozczarowań, co ma ogromny wpływ na obciążenie całej konstrukcji dachu. Dachówki te mogą zostać uszkodzone podczas transportu, prac remontowych lub pod wpływem dużego gradu. Być może będziesz musiał liczyć się z pracami konserwacyjnymi po częstych letnich burzach i nie jest to również najlepszy materiał dachowy nadający się do recyklingu.

Jeśli nachylenie twojego dachu różni się od średniego nachylenia, dachy gliniane mogą nie nadawać się do ponownego pokrycia dachu. Nie są najlepszym wyborem na zimne, zaśnieżone tereny, ponieważ są podatne na pękanie przez mróz i wymagają dodatkowych akcesoriów, aby zatrzymać osuwanie się śniegu. Złożone kształty dachów wymagają również bardziej elastycznego rozwiązania dachowego.

 

3.) STALOWY DACH POKRYTY KAMIENNYM KRUSZYWEM

Prawdopodobnie są najmniej znane w Top 5, ale szczycą się niezwykłymi zaletami, które rzadko spotyka się w jednej dachówce.

Najlepsze materiały dachowe dla twoejgo domu w 2023 roku

GERARD, marka metalowych dachów pokrytych kamieniem, to rozwiązanie dachowe na całe życie, warte swojej ceny.

 

Zalety: Jest to prawdopodobnie najlepsza dachówka do ponownego pokrycia dachu, ponieważ jest lekka, a jednocześnie wytrzymała. Ponieważ te odporne na korozję metalowe dachówki mogą ważyć tylko 1/7 ciężkich dachówek glinianych i betonowych, mogą obniżyć koszty ponownego pokrycia dachu dzięki lżejszej konstrukcji dachu. To, że jest to jedno z najtrwalszych rozwiązań dachowych, to zasługa mocnego stalowego korpusu, który zapewnia najlepszą ochronę dachu przed gradobiciem oraz odpornej na sztormy techniki montażu dachu.

Dach odporny na sztormy jest wynikiem unikalnej instalacji poziomej i 8-punktowej metody mocowania.

Może cię to zaskoczyć, ale metalowe dachy mogą wyglądać nieoczekiwanie atrakcyjnie, gdy zostaną pokryte oszałamiającymi naturalnymi kamiennymi, takimi jak dachówki GERARD.

Wreszcie, co nie mniej ważne, w 100% nadaje się do recyklingu, a jego wysoki wynik w zakresie zrównoważonego rozwoju sprawia, że jest to jedno z najlepszych przyjaznych dla środowiska rozwiązań dachowych.

I na koniec: jego elastyczność sprawia, że nadaje się do praktycznie wszystkich kształtów i nachyleń dachów, a dzięki powłoce naturalnego kamienia, dachy GERARD nie nagrzewają się tak, jak w przypadku zwykłych materiałów stalowych.

Wady: Niektóre z problemów związanych z metalowymi dachami to korozja i hałas powodowany przez deszcz. W przypadku dachów GERARD z powłoką kamienną hałas powodowany przez deszcz jest redukowany dzięki układaniu kamienia i technice układania na zakładkę. Najtrwalsze blachodachówki są zabezpieczone przed korozją specjalnym stopem i warstwami ochronnymi zastosowanymi w stalowym rdzeniu dachówki. Może to być drogie, ale kalkulując w dłuższej perspektywie, jest to mądra inwestycja. Nie będziesz musiał płacić dwa razy za nowy dach w swoim życiu, co jest również gwarantowane długą gwarancją (50 lat).

 

4.) GONT BITUMICZNY

Są bestsellerami wśród dachów mieszkalnych w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, podczas gdy w Europie niektóre marki z produktami o niskiej jakości, poważnie nadszarpnęły jej reputację.

Zalety: Zaletą dachów z gontu bitumicznego jest przede wszystkim waga oraz cena. Materiały te są niedrogie, a ich lekkość sprawia, że są jednymi z najlepszych dostępnych na rynku materiałów do pokryć dachowych, przede wszystkim do szybkich rozwiązań. Jeszcze jednym powodem jest to, że są one łatwe w instalacji. Możesz je kupić w różnych kolorach i rodzajach, dzięki czemu łatwo znajdziesz odpowiedni produkt do swojego domu. Umożliwia również realizację wymagających, skomplikowanych kształtów dachów.

Wady: Gonty bitumiczne niskiej jakości nie są najtrwalszymi materiałami na pokrycia dachowe. Jednakże istnieją niezawodne marki z niewiarygodnie wyższą wydajnością. Jednak niedrogie marki tego pokrycia dachowego są podatne na uszkodzenia spowodowane przez wiatr i grad, nawet przez promienie UV, co oznacza, że są to pokrycia dachowe wymagające dużych nakładów konserwacyjnych. Wygląd tanich gontów asfaltowych również nie każdemu przypadnie do gustu.

Najlepsze materiały dachowe dla twoejgo domu w 2023 roku

Gonty bitumiczne, które są dostępne w niskiej cenie, mogą być ukrytymi pułapkami dla renowatorów dachów, jednak wiodące marki, takie jak ten produkt IKO na zdjęciu, mogą być doskonałym rozwiązaniem do wymiany dachu.

 

5.) BLACHODACHÓWKI WYCINANE NA WYMIAR (longrany)

Metalowe dachy mogą być kosztowne, ale dzięki wyższej cenie zyskujesz lekkość i trwałość.

Zalety: Najlepsze rozwiązania w zakresie wymiany dachu są często osiągane w najbardziej efektywny sposób przy użyciu lekkiego dachu metalowego, co zmniejsza koszty podkonstrukcji dachu. Może wytrzymać dłużej niż inne pokrycia dachowe i nie powinien korodować z powłoką antykorozyjną. Jak wszystkie produkty stalowe, stalowy dach długookresowy jest przyjazną dla środowiska opcją pokrycia dachowego. Dobre rozwiązanie w przypadku bardzo niskiego spadku dachu.

Wady: Hałas podczas deszczu to problem dla blachodachówki i fakt, że się nagrzewają bardzo w okresie letnim. Wygląd malowanych stalowych dachów może być minusem dla niektórych osób, które preferują bardziej tradycyjny wygląd.

Wreszcie, kiedy dotarliśmy do końca listy, stawmy czoła wielkiemu pytaniu!

 

JAKI MATERIAŁ DACHOWY KUPIĘ DO WYMIANY DACHU?

Jesteś jedyną osobą, która zna swój dom, swoje potrzeby i budżet. Wybierając najpopularniejsze pokrycia dachowe do wymiany dachu należy wziąć pod uwagę:

-  Stan twojego domu.
-  Stan twojego obecnego dachu.
-  Twój budżet.
-  Twój Gust.
-  Najważniejsze zalety nowego dachu istotne w Twoim przypadku.

Aby dokonać właściwej oceny dachu, zdecydowanie zalecamy skontaktowanie się z ekspertem od pokryć dachowych. Możemy pomóc Ci znaleźć teraz prawdopodobnie najlepszy materiał dachowy do wymiany dachu – naszym zdaniem lekki, trwały dach metalowy pokryty kamieniem – Jeśli jesteś zainteresowany. Dowiedz się więcej o kosztach ponownego pokrycia dachowego, jeśli również skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy od lat pracują z dachami GERARD.

 

Jože Trpin,
Specjalista ds. technicznych,
Systemy Dachowe GERARD