Najlepszy sposób na podlewanie roślin (ogrodowych)

Aby cieszyć się pięknym ogrodem, oprócz światła słonecznego i odpowiedniej gleby potrzebna jest woda. Ogród będzie zdrowy, jeśli zapewnimy roślinom wystarczającą ilość wody, przy czym nie należy przesadzać i podtapiać roślin. Żeby nie było za łatwo, poszczególne rośliny, poszczególne strefy klimatyczne i poszczególne warunki pogodowe wymagają różnych ilości wody.

Planując trawnik, rabatki i ogród, najlepiej wybrać i posadzić razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę. Obok roślin wodnych nie należy więc sadzić tych sucholubnych. Rośliny lubiące wodę powinny zajmować wilgotniejszą część ogrodu lub znajdować się w pobliżu węża ogrodowego.

Rośliny odporne na suszę można pogrupować w miejscach oddalonych od źródeł wody. Do roślin lubiących wodę należą: irysy luizjańskie i japońskie, nagietek błotny, skrzyp polny, hibiskus bagienny, róża krzaczasta, mchy i paprocie.

 

Najlepszy sposób na podlewanie roślin (ogrodowych)

Łączenie roślin lubiących wilgoć daje piękny efekt, jest naturalne i ułatwia podlewanie.

 

Podczas podlewania ogrodu należy przestrzegać kilku podstawowych wskazówek. W dalszej części omówimy najlepszy sposób użycia węża ogrodowego, aby zapewnić roślinom niezbędną wilgoć. Przedstawiamy przydatne techniki podlewania roślin.

 

Techniki podlewania ogrodu

Podlewając trawnik i ogród, należy pamiętać, że z reguły większość roślin ogrodowych i trawników potrzebuje centymetra wody tygodniowo. Dobrze jest utrzymywać glebę lekko wilgotną i nie dopuszczać do jej całkowitego wysychania, co może być szkodliwe dla większości roślin. Jednak same rośliny nie zawsze przestrzegają zasad, dlatego istnieją wyjątki od tej reguły:

  • Upały, suche, piaszczyste gleby lub wyjątkowo gęste nasadzenia lub donice mogą powodować, że potrzeba będzie więcej niż centymetra wody tygodniowo.
  • W przypadku chłodów, rzadkich nasadzeń i ciężkiej, dobrze utrzymującej wilgoć gleby, podlewanie można przeprowadzać rzadziej.
  • Młode lub nowe nasadzenia potrzebują więcej wilgoci, aby przyspieszyć wzrost korzeni. Aby zaspokoić ich potrzeby, należy je podlewać delikatnie, ale często.
  • Dojrzałe nasadzenia z rozległym systemem korzeniowym można podlewać obficie i rzadziej niż rośliny młodsze. Wilgoć jest wchłaniana w głąb gleby i pobudza korzenie do rozwoju.

 

Najlepszy sposób na podlewanie roślin (ogrodowych)

Aby zapewnić równomierne podlewanie przez zraszacze, można użyć mierników deszczu.

 

W przypadku roślin podatnych na choroby należy unikać podlewania w nocy. Jeśli woda zalega na liściach roślin przez kilka godzin, może stymulować rozwój grzybic liści, pąków, kwiatów i owoców. Rośliny podatne na plamienie liści, gnicie owoców i odparzenia najlepiej podlewać rano, kiedy ciepłe słońce szybko wysuszy liście i zapobiegnie rozwojowi grzybów.

 

Sprawdź swój zraszacz

Niektóre zraszacze nawadniają nierównomiernie, więc najlepiej jest umieścić w ogrodzie kilka mierników deszczu i porównywać ilość zbieranej wody. Jeśli odczyty znacznie się różnią, oznacza to, że należy częściej przestawiać zraszacze lub zainwestować w wydajniejszy model.

 

Najlepszy sposób na podlewanie roślin (ogrodowych)

Przed rozpoczęciem podlewania roślin za pomocą zraszacza zalecamy sprawdzić, czy działa on prawidłowo (równomiernie). Przy okazji należy sprawdzić, czy zraszacz jest prawidłowo zamontowany na wężu.

 

Korzystanie z rur do nawadniania

Rury nawadniające to dobry sposób na podlewanie ogrodu. Są one wykonane z przepuszczających wodę materiałów, perforowanej gumy z recyklingu lub innych materiałów porowatych. Po podłączeniu do źródła wody o niskim lub średnim ciśnieniu krople wody rozlewają się wzdłuż rury.

Najlepszy sposób na podlewanie roślin (ogrodowych)

Aby skutecznie nawadniać ogród, należy użyć rur do nawadniania.

 

Rury nawadniające są wydajniejsze niż zraszacze, ponieważ dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni roślin. Bardzo mało wody odparowuje i nie rozpryskuje się ona na liściach roślin, co pomaga zapobiegać chorobom. Jednak dokładne nawodnienie części ogrodu znajdującej się w zasięgu rury może zająć godzinę lub dłużej.

Aby rury nawadniające działały prawidłowo, trzeba o nie szczególnie dbać. Oto kilka porad:

  • Rury nawadniające należy prowadzić prosto. Jeśli pojawiają się zagięcia i krzywizny, rury będą się załamywać i nie wypełnią się wodą.
  • Można się wtedy spodziewać, że więcej wody popłynie z końca znajdującego się najbliżej źródła, a mniej w miejscach od niego oddalonych.
  • Jeśli rura podleje tylko jedną stronę systemu korzeniowego rośliny, przed zakończeniem pracy należy ją przesunąć, aby podlała także suchą stronę.
  • Aby ustalić, czy gleba została wystarczająco nawodniona, można przekopać ją obok rury. Jeśli woda spłynęła 12 centymetrów w głąb, czas wyłączyć nawadnianie. Radzimy zapamiętać, ile czasu zajęło podlewanie. Ta wiedza przyda się kolejnym razem.
  • Aby uzyskać szybsze wyniki, radzimy zaopatrzyć się w proste rury z małymi otworami. Oczywiście są one kompromisem: dostarczają wodę szybciej, ale nie są tak delikatne dla gruntu.

Jeśli działanie rur nawadniających jest odpowiednie, można je zabudować, tworząc stały lub półstały system nawadniania kropelkowego. System taki jest droższy od standardowego, ponieważ jest projektowany na zamówienie dla różnych typów gleby i indywidualnych potrzeb roślin. Nie wymaga za to przenoszenia po ogrodzie.

 

Najlepszy sposób na podlewanie roślin (ogrodowych)

Aby cieszyć się pięknem roślin należy je odpowiednio i regularnie podlewać.

 

„Wodna” wskazówka

Ogród należy podlewać rano (lub wieczorem), gdy nie ma silnego wiatru, słońce jest mniej palące, a utrata wody z powodu parowania jest minimalna.

 

Źródło artykułu:

howstuffworks.com