Odnowiony budynek Mozir w Golte w harmonii z lokalnym środowiskiem i architekturą alpejską
W górach życie nie jest dla nikogo zbyt łaskawe i budynki nie są tutaj wyjątkiem. Schronisko górskie, aby móc zapewnić swoim mieszkańcom bezpieczne schronienie, musi stawić czoła silnym wiatrom, burzom z gradem, obfitym śniegom, a nawet niszczycielskiemu pożarowi. Ale jak przygotować budynek na bezpieczniejszą przyszłość, która była już kilkakrotnie niszczona przez żywioły?
Mozirska w 1953
Nowością w Schronisku Mozirską jest również to, że jest teraz dostępna także dla osób niepełnosprawnych, działa na niskim poziomie energii, a jednocześnie nawiązuje do charakterystycznego wyglądu schronisk górskich. Nowa Mozirska jest oczywiście ognioodporna z zachowaniem wszelkich wytycznych i ograniczeń związanych z budową tego typu obiektów użyteczności publicznej.
Zdjęcia archiwalne chaty Mozir z 1953 roku. Źródło: PD Mozirje
Ta górska chata znów stoi wysoko, gotowa powitać gości swoim nowo odnowionym urokiem. Bądź świadkiem triumfu wytrwałości, gdy ta przystań powstaje z popiołów, zapraszając poszukiwaczy przygód do odkrywania jej odnowionego piękna i historii o wytrzymałości. Wejdź do środka i odkryj odrodzone sanktuarium, w którym echa przeszłości mieszają się z obietnicą nowego początku.
Mozirska dzisiaj
Panoramiczne zdjęcie Mozirskiej koczy po renowacji. Źródło: PD Mozirje
Ten budynek nigdy się nie poddaje. Dziś jest piękniej i bezpieczniej niż kiedykolwiek.
Zbocze Boskoveca, najwyższego szczytu Golte w Słowenii, który ma 1588 metrów wysokości. Pobliska wieża widokowa przyciąga młodych i starszych zapierającym dech w piersiach widokiem na bliższą i dalszą okolicę. Jeśli jesteś przygotowany na rozkoszowanie się tą scenerią, myślisz, że znajdziesz się w bajce.
Niestety, od 1896 roku, kiedy wybudowano ten wyjątkowy budynek, marzenie tego wędrowca kilkakrotnie okazało się koszmarem. Ogień przez wieki okazał się jego największym wrogiem, gdy w 2021 roku wydawało się, że ostatecznie przypieczętował los alpejskiego kurortu: Mozirska koča spłonęła doszczętnie.
Pożar, który ogarnął i niemal doszczętnie zniszczył chatę Mozir w 2021 roku. Źródło: PD Mozirje
Szybko podjęto decyzję, aby nie poddać się płomieniom: schornisko musi przetrwać i prosperować.
Jak zaprojektować bezpieczniejszy budynek w górach na przyszłość po katastrofalnej przeszłości?
Tak czy inaczej, budowa w alpejskim świecie może być wyzwaniem, szczególnie w chronionym parku krajobrazowym, gdzie trzeba stawić czoła nie tylko naturze, ale także ograniczeniom władz.
Kolejnym zadaniem, z którym trzeba było się zmierzyć, był ograniczony dostęp do odległego obiektu. Wąska leśna droga prowadząca do tego miejsca umożliwiała korzystanie tylko z pojazdów określonej wielkości.
Nie było długich dyskusji na temat odpowiedniego pokrycia dachowego
Oprócz zagrożenia pożarowego i ograniczonego dostępu do placu budowy istniały także wymagania dotyczące zrównoważonego budownictwa. Ponadto dach musiał być również odporny na wymagające górskie warunki atmosferyczne. Tradycyjne, ciężkie i kruche dachówki betonowe i gliniane wypadły z łask ze względu na ograniczenia produktowe i wymagającą logistykę, a co za tym idzie ceny. W ten sposób znacznie ograniczono wybór odpowiednich pokryć dachowych. Ostatecznie logicznym wyborem było pokrycie dachu z lekkiego metalu z powłoką z kamienia naturalnego.
Metalowa powłoka dachów GERARD została wybrana jako marka z długą tradycją na rynku światowym i słoweńskim, mogąca poszczycić się
- małą wagą
- technologią odporną na burze
- wyjątkową trwałością
- Korzyści estetyczne powłoki kamiennej
- W 100% nadające się do recyklingu.
Wszystkie cechy i unikalne zalety tego konkretnego producenta były również znane klientom, ponieważ GERARD jest dominującą marką metalowych pokryć dachowych w Golte i szerzej.
Budowę dachu zaplanował i ostatecznie wykonał doświadczony dekarz z Mozira, Slemenšek Jani. O wyborze decydowało jego wieloletnie doświadczenie dekarskie w wymagających warunkach w dolinie Górnej Savinji.
Razem z dekarzem zaprezentowano projektantom kilka zestawień kolorystycznych i profilowych dachówek GERARD. Ostatecznie profil GERARD ALPINE w kolorze Charcoal okazał się najodpowiedniejszym wyborem.
Pokryty kamieniem metalowy dach GERARD zapewnia teraz ochronę przeciwpożarową i burzową.
Odporny budynek odrodzony z popiołów
Aby zachować harmonię z architekturą alpejską, również w nowym domku dominują wybrane naturalne materiały z drewna i kamienia. Wybrany język projektu został zainspirowany dawnymi chatami Mozirskiej, co wyraźnie widać na zdjęciach nowego i jednego ze starszych budynków. Klasyczne elementy stylu alpejskiego można łatwo rozpoznać po zastosowanych materiałach, dwuspadowym dachu, werandzie z drewnianą balustradą, rozmieszczeniu i wielkości okien oraz drewnianych okiennicach.
Dołącz do nas, gdy z dachami GERARD z dumą świętujemy odporność tego górskiego zacisza i trwałego ducha, który utrzymuje go w rozkwicie.
Przygotowany:
Boštjan Godnik,
Przedstawiciel techniczny, GERARD