Powinieneś to zrobić to sam czy wezwać fachowca?

Przeczytaj podręczny przewodnik o tym, jakie projekty możesz wykonać w domu sam i dla których lepiej wezwać fachowca.

Kiedy przygotowujesz się do remontu domu, prawdopodobnie zastanawiasz się, kiedy zrobić coś samodzielnie i kiedy zatrudnić fachowca. Dla każdego istnieją kompromisy w zakresie czasu, pieniędzy i wyników, więc często jest to kwestia budżetu - i wiary w siebie i swoje umiejętności.

Powinieneś to zrobić to sam czy wezwać fachowca?

 

Istnieje wiele dostępnych zasobów, które mogą pomóc, takich jak książki ze szczegółowymi instrukcjami lub filmy instruktażowe online (przewodniki How-to). Ogólną zasadą jest podejmowanie się projektów w realizacji których czujesz się komfortowo i masz umiejętności, aby je zrealizować i uzyskać dobry wynik. Większość ludzi ma pędzel i farbę w domu i może zaoszczędzić sporo pieniędzy na "kosmetycznych ulepszeniach" mieszkania. Inni są gotowi podjąć się pracy przy układaniu/wymianie płytek, wymianie blatu kuchennego czy nawet samodzielnej budowie tarasu.

Sezonowa konserwacja domu jest więc obszarem, którym możesz zająć się sam i zaoszczędzić pieniądze. Możesz wykonać elewację, pomalować ogrodzenia, wymienić filtry, oczyścić rynny i zrealizować inne prace konserwacyjne, które wykonujesz regularnie.

Właściciele domów powinni unikać prac (napraw), które, jeśli zostaną wykonane nieprawidłowo, mogą mieć naprawdę katastrofalne skutki; na przykład, przeciek w instalacji wodno-kanalizacyjnej w ścianie, który powoduje wiele szkód, lub zła instalacja elektryczna (lub gazowa), która może nawet spowodować pożar.

 

Większość prac domowych, których chciałbyś uniknąć, to prace hydrauliczne, grzewcze i elektryczne.

 

Oprócz tych krytycznych zadań, możesz nauczyć się robić wiele rzeczy na własną rękę. Musisz tylko poświęcić trochę czasu na naukę i opanowanie niektórych rzeczy. Musisz też pamiętać, że zajmie to więcej czasu niż myślałeś. Planuj z wyprzedzeniem.

Kluczem do sukcesu jest to, żeby lubić prace domowe, które można wykonać samodzielnie i uczyć się od fachowców.

Powinieneś to zrobić to sam czy wezwać fachowca?

 

Jeśli lubisz niektóre z tych prac domowych i masz czas, to zajmij się nimi. To, co robią inni, to nie są umiejętności, których nie można by się było nauczyć, ale też nie można się ich nauczyć z dnia na dzień, a nie można się ich nauczyć tylko przez oglądanie na YouTube. Praktyka czyni mistrza.

Fachowcy, którzy na co dzień pracują w domu, znają sztuczki i techniki pozwalające osiągnąć wysokiej jakości rezultaty. Na przykład, domowi mistrzowie mogą układać płytki, ale podłogi i ściany nigdy nie są idealnie równe. Często mają one pewne niedoskonałości. W takich sytuacjach fachowiec wie, jak to naprawić, natomiast majsterkowicz poradzi sobie z tym, co może wpłynąć na montaż i ostateczny wygląd płytek.

Domowi mistrzowie mogą wystąpić jako sami swoi wykonawcy. Pozwala im to na wykonywanie zadań, w których czują się komfortowo, a resztę zlecają podwykonawcom.

Należy pamiętać, że podwykonawcy mogą pobierać wyższe opłaty za swoje usługi niż generalni wykonawcy, z którymi pracują na co dzień.

Możesz również przyjąć podejście "kup to na własną rękę", w którym sam kupujesz produkty, a następnie zatrudniasz fachowca do ich instalacji. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy na remontach domu, kupując produkty w dobrej cenie, a także eliminując narzuty, które fachowcy pobierają za materiały i prace wykończeniowe.

Powinieneś to zrobić to sam czy wezwać fachowca?

 

Na przykład, możesz samodzielnie znaleźć szafki lub płytki w sklepach, które oferują duże rabaty. Wykonawcy nie będą poświęcać tak wiele czasu na poszukiwanie okazyjnych materiałów. Współpracują oni bezpośrednio ze swoimi stałymi dostawcami.

Innym ciekawym projektem domowym, który może zaoszczędzić sporo pieniędzy (w dłuższej perspektywie) jest remont energetyczny domu, który pomaga w wydajności energetycznej. Projekty izolacji domów mogą obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia domu nawet o 20 procent.

Zobacz poniżej, które projekty możesz zrealizować sam, a dla których lepiej wezwać fachowca.

 

Kuchnia

Samodzielnie:

Układanie płytek (lub innych okładzin)
Malowanie ścian
Meble (elementy, szafki, stół, krzesła)

 

Fachowiec:

Wymiana/montaż rur wodnych
Wymiana/montaż rur gazowych
Usunięcie ściany w celu otwarcia przejścia między pokojami
Instalacja elektryczna

 

Łazienka

Samodzielnie:

Meble (szafki, lustro, umywalka, muszla klozetowa)
Podstawowe układanie płytek

 

Fachowiec:

Wymiana / montaż rur wodnych / grzejników
Wymiana/montaż elektryki w ogrzewaniu podłogowym
Instalacja wentylacyjna
Zwiększanie przestrzeni
Większa złożoność układania płytek

 

Piwnica

Samodzielnie:

Przemalowanie ścian
Wymiana drzwi
Wymiana wykładziny podłogowej
Meble (szafy, półki, itp.)

 

Fachowiec

Energia elektryczna
Instalacje hydrauliczne
Montaż hydroizolacji

 

Przestrzenie zewnętrzne

Samodzielnie:

Altana
Podstawowa (drewniana) podłoga na tarasie
Ściana oporowa ("skarpa")
Ogrodzenie
Brama garażowa

 

Fachowiec:

Wbudowany basen
Płyta betonowa na tarasie
Okablowanie elektryczne pomiędzy obszarami wewnętrznymi i zewnętrznym

 

Dodatkowe naprawy (ulepszenia)

Samodzielnie:

Izolacja
Malowanie i tapetowanie
Drzwi wejściowe
Wymiana oświetlenia/żarówek
Wymiana klamki drzwiowej

 

Fachowiec:

Rozbudowa domu
Instalacja elektryczna
Instalacje wodno-kanalizacyjne
Instalacja paneli słonecznych (kolektorów) na dachu
Instalacja oświetlenia zewnętrznego
Budowa poddasza
Instalacja dachowa