Proste i skuteczne sposoby na pozbycie się śmierdzących pluskwiaków

Śmierdzące pluskwiaki (chrząszcze gnojowe) jak sama nazwa wskazuje, to owady, które wydzielają nieprzyjemny zapach, zwłaszcza jeśli czują się zagrożone. Niektóre gatunki powodują nawet ogromne szkody w uprawach ogrodowych i są określane jako szkodniki. Jak się przed nimi bronić i się ich pozbyć?

Śmierdzące pluskwiaki to grupa owadów latających należących do rodziny Pentatomidae z rzędu Hemiptera. Z gruczołu znajdującego się między pierwszą a drugą parą nóg wydzielają nieprzyjemny zapach, stąd ich nazwa. Ciecz ta jest uwalniana jako mechanizm obronny chroniący przed drapieżnikami. Siedlisko tych chrząszczy obejmuje łąki, ogrody, pola, krzewy, a nawet spotykamy je w naszych domowych przestrzeniach (zazwyczaj lubią przebywać na zasłonach, ubraniach, pościeli…). Owady te (o wielkości około 1,7 cm i kolorze brązowym) są aktywne od wiosny do jesieni.

Proste i skuteczne sposoby na pozbycie się śmierdzących pluskwiaków

 

Wiele gatunków śmierdzących pluskwiaków jest niszczycielskich i powoduje poważne szkody w niektórych rodzinach roślin uprawnych. Czasami powodują one przebarwienia owoców i warzyw. Chociaż te chrząszcze są nieszkodliwe dla ludzi, nieprzyjemny zapach może u niektórych osób powodować reakcje alergiczne i kichanie. Nigdy nie należy zgniatać tych owadów, ponieważ wydzielany zapach jest bardzo nieprzyjemny i długotrwały.  

Zapoznaj się z kilkoma łatwymi i przede wszystkim skutecznymi sposobami na pozbycie się tych irytujących owadów.

Pestycydy

Wielu ogrodników woli używać pestycydów, aby uniknąć inwazji śmierdzących pluskwiaków w swoich ogrodach i uprawach. Wczesną wiosną można opryskiwać rośliny łagodnymi pestycydami w celu ich ochrony.

Proste i skuteczne sposoby na pozbycie się śmierdzących pluskwiaków

 

Zamykaj dom

Aby zapobiec przedostawaniu się śmierdzącym pluskwiakom do domu, uszczelnij drzwi i okna oraz wszelkie pęknięcia i otwory (jeśli są).

Odkurzanie

Wiele osób do usuwania śmierdzących pluskwiaków używa odkurzaczy. W odkurzaczu (w worku na śmieci) możesz je po prostu wyrzucić w odległe miejsce, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów.

Zmniejsz oświetlenie na zewnątrz i wewnątrz domu

Ponieważ te chrząszcze przyciągają optymalne warunki oświetleniowe (w dzień jest to światło słoneczne na zewnątrz, a wieczorem sztuczne światło zapalane w naszych pomieszczeniach), ograniczenie światła zmniejszy również możliwość ich aktywności, a tym samym ograniczy szkody wyrządzane przez te owady.

Proste i skuteczne sposoby na pozbycie się śmierdzących pluskwiaków

 

Środek odstraszający owady

Jeśli to możliwe, jesienią ostrożnie spryskaj środkiem odstraszającym owady wszystkie zakamarki domu. W trudno dostępnych miejscach można również użyć proszku, aby pozbyć się tych śmierdzących pluskwiaków.

Proste i skuteczne sposoby na pozbycie się śmierdzących pluskwiaków

 

Woda nikotynowa lub roztwór wodny

Skuteczną metodą zabijania śmierdzących pluskwiaków jest użycie wody nikotynowej lub roztworu wodnego. Aby przygotować ten domowy roztwór do zwalczania szkodników, można rozcieńczyć pół paczki papierosów (około 10 papierosów) w około dwóch litrach letniej wody. Pozostawić roztwór do odstania na około 10 - 15 minut. Następnie dodać do tego roztworu łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Dobrze wymieszać roztwór i wlać go do dozownika. Rozpylanie tego płynu zatruje i zabije uciążliwe insekty. Podczas spryskiwania tym płynem, zalecamy noszenie rękawic ochronnych, aby zapobiec ewentualnym alergiom skórnym.

W przypadku rozpylenia roztworu nikotynowego na warzywa i owoce, należy je zawsze przed spożyciem dokładnie umyć. Zauważono, że coraz więcej gatunków pluskwiaków jest odpornych na łagodne pestycydy. Dlatego też właściwa identyfikacja chrząszcza jest niezbędna do wdrożenia skutecznych środków kontroli. W przypadku, gdy śmierdzące pluskwiaki spowodują infekcję owoców i warzyw, zawsze dobrze jest na wczesnym etapie skonsultować się ze specjalistą.

Obejrzyj krótki film, w którym pokażemy Ci , jak można się skutecznie pozbyć śmierdzących pluskwiaków na zewnątrz  lub wewnątrz Twojego domu.

 

 

Źródło artykułu:

Homequicks.com (How To Get Rid of Stink Bugs)