Remont zabytkowego szpitala w górach

Aby ten wspaniały budynek mógł służyć przez długie dziesięciolecia i pozostał godny swojej struktury i funkcji, należało spełnić kilka wymagań dotyczących dużego projektu zmiany dachu.

Ponieważ budynek jest zabytkowy i położony w wysokich górach, wybór rozwiązań dachowych stanowił wyzwanie: jak zachować klasyczny styl,
a jednocześnie jak zabezpieczyć konstrukcję przed trudnymi warunkami środowiskowymi i ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Remont zabytkowego szpitala w górach

 

Aby osiągnąć te dwa zasadnicze cele, zdefiniowano cztery niezbędne wymagania dla nowego dachu.

4 wymagania dotyczące udanej i trwałej wymiany dachu

  1. Lekkość pokrycia: jako wiekowy, znaczący budynek należało podjąć wszelkie niezbędne środki w celu utrzymania i ochrony ścian przed dużym ciężarem, dlatego pominięto tradycyjne dachy z ceramiki lub betonu.
  2. Wytrzymałość: Aby chronić przed siłami natury, wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne nowego pokrycia dachowego znajdowała się wysoko na liście pożądanych funkcji
  3. Trwałość: Mówiąc najprościej, połacie rusztowań, robocizny i materiałów, a ponadto wpływ pracy na funkcjonowanie instytucji nie mogły pozwolić na szybką naprawę, która była odwlekana prawie 50 lat.
  4. Wygląd: majestatyczny styl i imponująca wielkość budynku zasługiwały na dach, który mógłby być również wierny dziedzictwu estetycznemu, ukochanemu zarówno przez personel, jak i gości.

Szybko okazało się, że pula pokryć dachowych spełniających wszystkie te 4 wymagania jest dość ograniczona.

Remont zabytkowego szpitala w górach

 

Zwycięzca tego niezwykłego przetargu na pokrycia dachowe

Po dokładnym przestudiowaniu dostępnych rozwiązań zwycięzcą przetargu została marka, która nie jest znana w tym regionie I niezwykle popularna: Systemy Dachowe GERARD.

Ten producent wytłaczanych blachodachówek, po skromnych, ale rewolucyjnych początkach w Nowej Zelandii, od ponad 65 lat produkuje lekkie, mocne, trwałe i atrakcyjne dachówki. Ich spółka macierzysta RoofTG, członek IKO – pionier i lider w światowym przemyśle pokryć dachowych i produktów pokrewnych, prowadzi sprzedaż w ponad 150 krajach i zbudowała największą na świecie fabrykę dachów z prasowanej blachy w Belgii.

Remont zabytkowego szpitala w górach

 

Klucz do sukcesu tego wszechstronnego dachu

W jaki sposób osiągnęli tę rzadką ucztę jakości, niezawodności i stylu dla ekspertów budowlanych i nowoczesnych właścicieli domów? Sekret GERARD składa się z 3 składników:

Odporna stal: jako surowiec używany jest specjalny stop metalu, który przeciwstawia się korozji

Unikalny montaż: metalowy rdzeń paneli w połączeniu z odporną na sztorm, poziomą techniką 8-punktowego montażu daje wyjątkową wytrzymałość

Naturalna powłoka: na koniec posypana jest warstwa z kamienia naturalnego, które nadają dachowi atrakcyjny wygląd przypominający dach z gliny

Nic dziwnego, że od huraganów w USA, przez niewielkie trzęsienia ziemi w Nowej Zelandii, po gradobicie w Słowenii, dachy GERARD sprawują się konsekwentnie, bez dramatów, bez zamieszania, więc przemijająca burza to tylko kolejny dzień w biurze.

Szpital, który przetrwał nie tylko górskie burze, ale i wojnę światową

Remont zabytkowego szpitala w górach

 

Jeden z najpiękniejszych zabytkowych obiektów w Polsce, pełniący niegdyś funkcję Szpitala-Sanatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, powstał przed II wojną światową dla leczenia ponad 300 dzieci. Oryginalny budynek został otwarty w 1931 roku po 8 latach budowy. Szpital był finansowany z datków osób prywatnych, rządu, gmin regionalnych oraz instytucji ubezpieczenia zdrowotnego z całego kraju. W latach 1939-1945 funkcjonował jako niemiecki szpital wojskowy. Dziś jest to Ogólnopolski Szpital Kliniczny nr 2, Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Dziecięcej i Młodzieżowej w Zakopanem - część Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kiedy szpital wymaga rehabilitacji

Remont zabytkowego szpitala w górach

 

Po ponad pół wieku bohaterskiej służby, pod koniec lat 90. przyszedł czas na generalny remont budynku. W 2001 roku rozpoczęto prace modernizacyjne i rozbudowę, aw 2012 roku głównym celem stała się wymiana dachu. Konserwatorowi Zabytków zależało na przywróceniu pierwotnego wyglądu budynku z czerwoną betonową dachówką.

Ogłoszono przetarg publiczny na wymianę dachu i po kilku tygodniach trudnych negocjacji i rywalizacji z innymi markami zapadła decyzja o wyborze profilu Heritage w kolorze Spanish Red firmy GERARD.

Remont zabytkowego szpitala w górach

 

Renowację dachu rozpoczęto w lipcu 2012 i zakończono w grudniu 2012. Poza generalną modernizacją elewacji wymieniono 3500 m2 dachu.

Remont zabytkowego szpitala w górach

 

Dziś szpital wita ludzi w swoim oryginalnym pięknie i oferuje prawdopodobnie najpiękniejszą w Polsce referencję dla Systemów Dachowych GERARD.