Rodzaje dachów - sprawdź zanim zdecydujesz się na projekt domu!

Już na etapie projektowania domu powinniśmy zastanowić się nad wyborem dachu. Stanowi on niezwykle istotną część budynku, ale znacząco wpływa też na koszty zamknięcia stanu surowego. Im bardziej skomplikowaną konstrukcję wybierzemy, tym koszty będą wyższe. Poznajcie  najpopularniejsze rodzajów dachów.

Rodzaje dachów - sprawdź zanim zdecydujesz się na projekt domu!
  1. Dach płaski

Jest to najprostszy dach pod względem konstrukcyjnym. Najłatwiej też będzie oszacować koszty jego położenia. Dach płaski nie jest dachem poziomym. Posiada niewielki kąt nachylenia – ok. 5-20 stopni. Dzięki temu nie zalega na nim woda, która może swobodnie spływać do rynien.

Dachy płaskie coraz częściej adaptowane są na tarasy. Na szczycie budynku można urządzić bardzo ogród czy stworzyć część wypoczynkową.

  1. Dach jednopołaciowy

Nazywany jest także dachem jednospadowym lub pulpitowym. Może przypominać dach płaski. Sporo jednak zależy od kąta nachylenia. Im większy, tym konstrukcja będzie bardziej skomplikowana. Jeśli chcemy urządzić poddasze użytkowe, musimy zadbać o większy kąt nachylenia. Dach pulpitowy jest najczęściej stosowany na przybudówkach. Można go też spotkać na wąskich budynkach, w których rozpiętość ścian sięga do 6m.

  1. Dach dwupołaciowy

To dach dwuspadowy, który jest jednym z najprostszych do wykonania. Najczęściej stosuje się go wtedy, kiedy mamy zamiar stworzyć poddasze użytkowe, a zależy nam na niedużych kosztach. Wówczas musimy pamiętać też o większym kącie nachylenia połaci, aby wykorzystać maksymalnie dużą przestrzeń. Poddasze użytkowe będzie wymagało zachowania szczeliny wentylacyjnej między dachem a izolacją.

  1. Dach naczółkowy

Można pomylić go z dachem dwuspadowym. Jednak tym, co go odróżnia są dodatkowe połacie – ścięte narożniki, przez co z dwóch otrzymujemy dach składający się z czterech części.

  1. Dach kopertowy

To dach czteropołaciowy, którego dwie części mają kształt trapezu, a dwie przeciwległe kształt trójkąta. Jest o dach z większą liczbą skosów, a jednocześnie mniejszą powierzchnią użytkową. Dach kopertowy jest niezwykle stabilny i sztywny. Jednak nie wykorzystujemy tu pełnych możliwości poddasza.

  1. Dach wielopołaciowy

Może być bardzo skomplikowany konstrukcyjnie. Najczęściej wybierany jest do pokrycia dużych powierzchni, gdzie mamy też do czynienia z rozkładem wielu pomieszczeń. Połacie dachu mają ten sam kąt nachylenia. Mogą mieć kształt trapezów, równoległoboków czy trójkątów. Jest to jeden z droższych i trudniejszych do wykonania pokryć dachowych.

  1. Dach mansardowy

Może przypominać dach dwuspadowy. Tym, co go wyróżnia jest dodatkowe załamanie połaci. Dachy mansardowe świetnie sprawdzają się w przypadku użytkowego poddasza – pozwalają maksymalnie wykorzystać powierzchnię. To także dość skomplikowany do wykonania typ dachu, zwłaszcza, że mówimy tu o wykorzystaniu poddasza. Musimy zatem zadbać również o dobre materiały izolacyjne, wytrzymałość czy wygłuszenie. Dach naczółkowy będzie także więcej kosztować niż podobny do niego dach dwuspadowy.

  1. Dach namiotowy

Prosty do wykonania i bardzo estetyczny. Często możemy zobaczyć go jako zwieńczenie domów parterowych. Składa się z czterech trójkątnych połaci, ułożonych skośnie. Poszczególne części dachu zwykle są jednakowej wielkości – wynika to z typu bryły, na której dach jest układany.

Bez względu na wybrany model dachu, na każdym ułożycie dachówkę z posypką naturalnego kamienia Gerard. Aby sprawdzić, ile będzie Was to kosztować, skorzystajcie z pomocy naszych doradców. Zanim kupicie projekt domu, porównajcie ceny poszczególnych pokryć dachowych. Zastanówcie się nad swoimi potrzebami i zestawcie je z możliwościami finansowymi. Znajomość kosztów wykonania określonego typu dachu pozwoli uniknąć rozczarowań. Lepiej też zaplanujecie swoją budowę!