Sztuczna inteligencja w architekturze

Czym jest sztuczna inteligencja (AI)?

Być może najlepszym sposobem na wyjaśnienie tego jest nasza własna sytuacja. Człowiek składa się z ciała, maszyny, która jest w stanie wykonywać zadania zlecane przez mózg, myśl. Myśl rozwija się i uczy zgodnie z doświadczeniami, jakie nabywa ze środowiska poprzez zmysły: wzrok, słuch, rodzaj, zapach, smak.

Ta współpraca maszyny i myśli umożliwia poprzez ważny składnik czasu zdobywanie doświadczeń, dobrych i złych, prowadząc do unowocześnienia i autonomicznego działania całego systemu, ciała i myśli (jeśli pozostanę przy definicji człowieka dekartowskiego).

Sztuczna inteligencja w architekturze

 

Czy inteligentny dom jest naprawdę inteligentny?

Weźmy ogrzewanie budynku mieszkalnego. Składa się z systemu grzewczego (piec/pompa, instalacja wodna, grzejniki) oraz czujnika odczytu temperatury, który w konsekwencji aktywuje lub dezaktywuje system. Czujnik jest ustawiony na określoną temperaturę przez niego utrzymywaną lub wybraną przez program, który przestrzega określonego czasu utrzymania temperatury. Do wszystkiego potrzebujemy więcej energii.

Również na tym samym poziomie w domu były inne systemy, m.in. oświetlenie,... Wszystkie te systemy zawierają ograniczoną logikę, ale nie mają zdolności uczenia się i zapamiętywania oraz logicznego rozumowania, co jest cechą charakterystyczną mózgu/inteligencji. Ale czasy się zmieniają...

Sztuczna inteligencja w architekturze

 

Początki w informatyce

Wynalezienie komputera, rozumianego zarówno jako sprzęt (ciało), jak i oprogramowanie (mózg/myśl), jest podstawowym warunkiem rozwoju AI.

Weźmy na przykład szachy. To stara gra arcymistrzów. A więc myślicieli, obdarzonych niezwykłą pamięcią i logiką, którzy zdominowali tę grę. Przez bardzo krótki czas uważano, że komputer nie pokona człowieka w szachach. Gdzieś na przełomie tysiącleci stało się jasne, kto jest prawdziwym arcymistrzem.

Sztuczna inteligencja w architekturze

 

Więc jak potoczy się to dalej?

Równolegle sztuczna inteligencja była egzekwowana we wszystkich obszarach. Przede wszystkim oczywiście na niszczycielską, wojskową. Gdyby pierwsze drony były kierowane poza ludzkie centrum kontroli, niektóre z dzisiejszych dronów są zdolne do w pełni autonomicznej pracy, zarówno latania, jak i podejmowania decyzji dotyczących działań wojskowych, biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację na polu bitwy. Ale nawet z pola wojskowego cywile otrzymują dobre rozwiązanie.

Sztuczna inteligencja w architekturze
Sztuczna inteligencja w architekturze

 

A architektura?

Często słyszę stereotyp, że architektura jest łatwą nauką, nie mającą sobie równych w medycynie, matematyce, fizyce,... Ten temat można by długo omawiać. Dlatego to tylko krótka historia. Znam faceta, który od najmłodszych lat chciał iść na architekturę i zaczął studia. Nie radził sobie dobrze w architekturze. Musiał rzucić studia. Problemem był pomysł, a raczej kreatywność. Przeskoczył do bardzo wymagającego studium technicznego, które zrobił z łatwością. Architektura obejmuje zarówno technikę, jak i sztukę.

Sztuczna inteligencja w architekturze

 

Dawno temu w programach skierowanych do architektów zauważyłem zaczątki AI. Tylko oni pamiętają polecenia, których używa użytkownik. Zapamiętują też swoją kolejność. W ten sposób sugerują zastosowania i sekwencjonują określone polecenia następnym razem. Zgodnie z wprowadzonymi danymi zalecane są również materiały – sposób budowy, projekt, funkcjonalność i użyteczność lokalu oraz typologia zabudowy, oczywiście wszystko w zależności od lokalizacji.

Sztuczna inteligencja w architekturze

Architektura generowana przez fraktale.

 

Tak więc dobry ostateczny pomysł projektu nie jest już bardzo odległy. I mogę powiedzieć, że bez wątpienia sztuczna inteligencja będzie tworzyć genialne projekty w najbliższej przyszłości. Sztuczna inteligencja będzie obsługiwać obiekty, które staną się żywym, funkcjonującym, myślącym organizmem. Czy to dobrze, czy nie, to inna kwestia.

Sztuczna inteligencja w architekturze

Architektura wygenerowana przez program AI DALL-E (wstawione dane: „czerwony nowoczesny dom nad morzem”).

 

 

Przetłumaczony tekst:

Tomaž Križnar, u.d.i.a.,

Bränntorp, Sweden, 16.12.2022