13 tajnych schowków do przechowywania cennych drobiazgów, które już posiadasz w swoim domu

Szukasz miejsc do bezpiecznego przechowywania cennych drobiazgów w swoim mieszkaniu? Ukryj gotówkę, biżuterię i dokumenty tam, gdzie włamywaczom nie przyjdzie do głowy ich szukać.

Paszporty, biżuterię, gotówkę i inne cenne przedmioty zwykle trzymamy we własnych domach, najczęściej w szufladach szafek nocnych lub niewielkich sejfach. Kiedy decydujemy się przechowywać kosztowności w sejfie, musimy pamiętać, że jest on miejscem, które stosunkowo łatwo znaleźć i wielu złodziei zna skuteczne sposoby pokonywania chroniących go zabezpieczeń – czy to w formie szyfru, czy zamka. Zdarza się też, że kiedy złodzieje znajdą w okradanym mieszkaniu sejf, wolą zabrać go ze sobą, zamiast tracić swój cenny czas na otwieranie go na miejscu. Aby lepiej zabezpieczyć swoje cenne drobiazgi, rozważ ukrycie ich w proponowanych przez nas 9 tajnych skrytkach znajdujących się w różnych miejscach Twojego mieszkania.

 

1.) Sejf w walizce

Sejf w walizce

 

Przechowywanie cennych przedmiotów w wodo- i ognioodpornych sejfach to dobry pomysł, ale należy pamiętać, że niewielkich rozmiarów domowe sejfy są jednym z najbardziej łakomych kąsków dla potencjalnych włamywaczy. Z reguły są one na tyle lekkie, że wyniesienie ich z mieszkania nie stanowi najmniejszego problemu. Aby chronić swoje kosztowności przed złodziejami i skutkami ewentualnego pożaru, warto rozważyć ukrycie sejfu w walizce lub torbie podróżnej.

 

2.) Szafki kuchenne

Szafki kuchenne

 

Niektóre cenne przedmioty, takie jak testament lub oszczędności trzymane „na czarną godzinę”, mogą wymagać przechowywania w bezpiecznym miejscu przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat, więc szukając na nie bezpiecznej skrytki, najlepiej wybrać miejsce jak najbardziej niedostępne. Jednym z takich miejsc jest przestrzeń znajdująca się ponad szafkami kuchennymi. W niektórych mieszaniach ponad szafkami kuchennymi znajduje się ok. pół cala wolnej przestrzeni, którą można zobaczyć dopiero po wejściu na drabinę.

Włóż cenne przedmioty do teczki manila. Następnie zabezpiecz ją za pomocą szerokich spinaczy do papieru, aby nie przesunęła się w przestrzeni ponad szafkami zbyt głęboko lub przyczep do niej sznurek, który umożliwi Ci jej łatwe wyciągnięcie. Na koniec wsuń teczkę w wolną przestrzeń ponad szafkami.

 

3.) Szuflady

Szuflady

 

Umieszczanie cennych rzeczy w szufladzie raczej nie ochroni ich przed odnalezieniem przez wystarczająco doświadczonego złodzieja. Aby znacznie utrudnić mu zadanie, można przytwierdzić kopertę z cenną zawartością w postaci dokumentów, gotówki lub innych drogocennych przedmiotów do tylnej ścianki szuflady za pomocą taśmy klejącej.

Jeżeli szuflada wysuwa się zbyt łatwo, przez co skrytka może zostać zauważona, lepszym pomysłem będzie przymocowanie koperty do spodu blatu stołu, komody lub stolika nocnego, tak by nawet w przypadku całkowitego wyjęcia szuflad, skrytka pozostała poza zasięgiem wzroku.

 

4.) Dekoracje ścienne

Dekoracje ścienne

 

Ramy obrazów, obrazy, lustra i wiele, wiele innych przedmiotów, które wieszamy na naszych ścianach to świetne miejsca do przechowywania cennych drobiazgów. Do przeobrażenia w bezpieczną skrytkę niemal każdego zawieszonego na ścianie przedmiotu wystarczy koperta i odrobina taśmy klejącej.

Najlepiej jednak do tego celu nadają się grube drewniane ramy obrazów. Po wycięciu otworu w papierowej tylnej ścianie ramy, uzyskamy idealną przestrzeń do przechowywania koperty lub banknotów. Jeżeli cenne przedmioty są wystarczająco płaskie, mogą nawet zmieścić się pomiędzy płótnem obrazu a tylną ścianą ramy, bez konieczności jej rozcinania. Aby znaleźć wartościowe drobiazgi, potencjalny złodziej musiałby odnaleźć odpowiedni obraz i rozłożyć go na części pierwsze, na co z reguły podczas włamań nie ma zbyt wiele czasu.

 

5.) Atrapy książek i puszek

Atrapy książek i puszek

 

Stworzenie sekretnych miejsc do przechowywania z elementów, które można znaleźć w każdym domu, to strategia, która skutecznie sprawdza się od pokoleń. Jeżeli w Twojej domowej bibliotece znajdują się książki, za którymi nie przepadasz, możesz zmienić je w bezpieczną przestrzeń do przechowywania cennych drobiazgów. Wystarczy, że wytniesz z ich środka część stron, tak aby po zamknięciu wyglądały na nienaruszone, i odstawisz z powrotem na półkę. (Osoby, które nie chcą przygotowywać książkowych skrytek samodzielnie, mogą zaopatrzyć się w nie przez internet).

Kolejnym świetnym miejscem do przechowywania drobiazgów są puste puszki. Aby zmienić puszkę w skrytkę, wystarczy odciąć jej wieczko za pomocą otwieracza. Następnie należy wypełnić ją cennymi przedmiotami, umieścić wieczko na swoim miejscu, a potem odłożyć na półkę, na której przechowujemy inne puszki. Istnieje również możliwość zakupienia specjalnie przygotowanych skrytek wykonanych z puszek opatrzonych prawdziwymi etykietami żywnościowymi.

 

6.) Ubrania, których aktualnie nie nosisz

Ubrania, których aktualnie nie nosisz

 

Potencjalni włamywacze, których głównym celem są Twoje cenne przedmioty, z reguły nie skupiają się na przeszukiwaniu płaszczy, swetrów oraz innych znajdujących się w przeszukiwanych szafach ubrań. Weź pod uwagę zaszycie koperty z cennymi drobiazgami w kieszeni swojej starej marynarki. Kiedy zmienią się pory roku może być konieczne przełożenie cennych drobiazgów do innej części garderoby. Zimą dobrze jest przechowywać kosztowności w letnich ubraniach, a latem – w zimowych. O wiele bezpieczniejsze jest umieszczanie cennych przedmiotów w częściach garderoby posiadających ukryte kieszenie.

 

7.) Zamrażarka

Zamrażarka

 

Zamrażarki w większości domów są wypełnione pojemnikami zawierającymi przeróżne produkty żywnościowe. Umieszczenie pośród nich jednego dodatkowego pojemnika wyglądającego dokładnie tak samo, jak reszta, ale z zupełnie inną zawartością, nie przyciągnie specjalnej uwagi włamywaczy, co oznacza, że zamrażalnik to świetne miejsce do przechowywania cennych drobiazgów. Należy tylko upewnić się, że pojemnik oraz jego zawartość nadają się do bezpiecznego przechowywania w niskiej temperaturze.

 

8.) Piłka do tenisa lub do piłki nożnej

Piłka jest tak samo dobrym miejscem do ukrycia cennych drobiazgów, jak książka lub pusta puszka. Piłki tenisowe nie tracą oryginalnego kształtu po rozcięciu, więc nawet po wprowadzeniu w nich tego rodzaju modyfikacji nie będą przyciągać uwagi potencjalnych złodziei. Otwór w piłce do tenisa powinien być wystarczająco duży, aby możliwe było wsunięcie przez niego do jej wnętrza rulonu banknotów lub kilku niewielkich przedmiotów, takich jak na przykład kolczyki lub pierścionek.

W przypadku konieczności ukrycia nieco większych przedmiotów, lepiej użyć do tego piłki do piłki nożnej. Wystarczy odpowiednio naciąć jeden ze szwów i przez uzyskany w ten sposób otwór wsunąć do jej wnętrza cenne rzeczy. Nacięcie piłki wzdłuż szwu sprawi, że będzie ono niewidoczne gołym okiem.

 

9.) Sufit podwieszany

Sufit podwieszany to element zabudowy stałej piwnic, pralni i pomieszczeń gospodarczych, który może pełnić funkcję przestrzeni do przechowywania cennych i zarazem lekkich przedmiotów. Sufit podwieszany składa się z paneli umieszczonych na wąskich, metalowych ramkach. Aby uzyskać dostęp do przestrzeni znajdującej się ponad panelami, wystarczy podnieść jeden z nich i umieścić kopertę, torbę, a nawet niewielkie pudełko z cennymi drobiazgami.

Nie jest to dobre miejsce do przechowywania ciężkich przedmiotów, ponieważ mogą one zniszczyć konstrukcję sufitu podwieszanego i spaść na podłogę. Należy również zapamiętać, nad którym z paneli znajduje się skrytka, aby móc z łatwością odszukać je w razie potrzeby.

 

10.) Atrapy systemu wentylacji

13 tajnych schowków do przechowywania cennych drobiazgów, które już posiadasz w swoim domu

 

Przechowywanie cennych przedmiotów wewnątrz działającego systemu wentylacji obniża skuteczność procesu ogrzewania lub chłodzenia. Ale w ścianach można wykonać fałszywe otwory wentylacyjne, specjalnie pod kątem funkcji bezpiecznego przechowywania. Niewielu złodziei będzie miało wystarczająco dużo czasu i motywacji, aby przy okazji włamania do Twojego mieszkania rozkręcić otwory wentylacyjne i sprawdzić ich zawartość.

 

11.) Zegar ścienny lub stołowy

Zegar ścienny lub stołowy

 

Zegary to idealne miejsca do ukrywania wartościowych rzeczy o niewielkich rozmiarach. W tylnej części lub u podstawy konstrukcji większości zegarów stołowych bądź ściennych znajdują się puste przestrzenie, w których można bezpiecznie przechowywać nieduże przedmioty. Jeżeli Twój zegar ich nie posiada, przytwierdź cenne drobiazgi do jego pleców za pomocą taśmy klejącej. O ile zegar nie zostanie uznany przez potencjalnego złodzieja za przedmiot warty kradzieży, Twoje drobiazgi powinny być w nim bezpieczne, nawet jeżeli dojdzie do włamania.

 

12.) Poduszki

Poduszki

 

Cenne przedmioty można przechowywać również w poduszkach dekoracyjnych lub będących elementem kanap. Wsuń je płasko do poszewki zamykanej na zamek błyskawiczny, a jeżeli Twoje poszewki nie są wyposażone w zamek błyskawiczny, wytnij w ich tylnej części specjalny otwór. Wszyj do poszewki zamek błyskawiczny, usuń z jej wnętrza trochę wypełnienia, umieść w jego miejscu wartościowe drobiazgi, a następnie zapnij zamek. (Najlepiej wybrać poduszkę, która jest rzadko używana, tak aby uniknąć sytuacji, w której przebywająca u Ciebie z wizytą ciocia przez przypadek odkryje schowany w niej rulon banknotów).

 

13.) Stary odkurzacz

Stary odkurzacz

 

Zamiast wyrzucać swój stary, zużyty odkurzacz kanistrowy po zakupie nowego, weź pod uwagę wykorzystanie go jako miejsca do przechowywania cennych rzeczy. Umieść je w nim po wyczyszczeniu wnętrza pojemnika. Przechowuj stary odkurzacz w piwnicy lub szafie na środki czyszczące, tak aby nie przyciągał uwagi w nietypowym dla niego miejscu.

 

Źródło artykułu:
www.bobvila.com