Przeraża Cię hałaśliwy kaloryfer? To są dźwięki, które mogą być złą wiadomością dla Twojego ogrzewania

Przeraża Cię hałaśliwy kaloryfer? To są dźwięki, które mogą być złą wiadomością dla Twojego ogrzewania

Wszyscy doświadczyliśmy momentu w cichym domu, w którym mylisz hałaśliwy grzejnik z potencjalnym intruzem. A ponieważ zbliża się czas włączenia ogrzewania na miesiące zimowe, dźwięki te są jeszcze bardziej rozpowszechnione. Ale co dokładnie powoduje hałaśliwy grzejnik? A czy powinieneś się martwić?

Wydajny grzejnik jest niezbędny do prawidłowego ogrzewania domu, ale także do oszczędzania energii, więc upewnij się, że wszelkie odgłosy nie są oznaką czegoś bardziej złowieszczego. Z pomocą ekspertów od ogrzewania zdiagnozowaliśmy różne dźwięki, dzięki czemu możesz usiąść wygodnie, wiedząc, że Twoje grzejniki działają wydajnie i że w Twoim domu nie ma nieoczekiwanych gości.

Przeraża Cię hałaśliwy kaloryfer? To są dźwięki, które mogą być złą wiadomością dla Twojego ogrzewania

Co powoduje głośny grzejnik?

 

W niektórych przypadkach hałaśliwy grzejnik wynika po prostu z działania systemu grzewczego, jednak czasami może to być znak, że należy konserwować grzejnik, aby działał wydajnie.

"Niestety, im częściej korzystamy z naszych grzejników, tym więcej problemów może się pojawić. Im szybciej te problemy zostaną rozwiązane, tym szybciej można przywrócić ogrzewanie do stanu gotowości i tym tańsze będzie jego eksploatacja i naprawa" – radzi Dominic Lees Bell, ekspert ds. ogrzewania w firmie TylkoGrzejniki.

"Czasami kaloryfery same informują nas, co dzieje się w środku, a to może mieć postać klikania, bulgotania, dźwięku płynącej wody, a nawet stukania. Każdy z tych dźwięków może sugerować, że coś się dzieje, ale albo można je łatwo naprawić, albo w ogóle nie ma się czym martwić".

 

1.) Klikanie grzejnika

 

Jest to jeden z najczęstszych dźwięków, jakie może wydawać grzejnik. Dobra wiadomość jest taka, że to całkiem normalne.

"Najprawdopodobniej jest to spowodowane rozszerzaniem się metalu po tym, jak wpłynie do niego gorąca woda. Podobnie, gdy chłodnica stygnie, metal kurczy się, gdy gorąca woda staje się chłodniejsza" – radzi Dominic.

"Prawdopodobnie usłyszysz te odgłosy klikania z grzejnika, gdy ogrzewanie zostanie włączone lub wyłączone po raz pierwszy i nie oznacza to, że grzejnik wkrótce eksploduje, więc nie musisz się martwić o odgłosy klikania grzejnika, chyba że będą się utrzymywać lub zmienią dźwięk".

 

2.) Bulgoczący grzejnik

 

Podobnie jak to, co może się stać z naszymi żołądkami, hałaśliwy kaloryfer, który wydaje bulgoczący dźwięk, jest prawdopodobnie wynikiem uwięzionego powietrza, które desperacko próbuje uciec.

Przeraża Cię hałaśliwy kaloryfer? To są dźwięki, które mogą być złą wiadomością dla Twojego ogrzewania

"Zasadniczo, podczas gdy gorąca woda jest używana do podgrzewania rur grzejników, powietrze może czasami zostać uwięzione wraz z tą wodą, co prowadzi do tworzenia się zimnych punktów grzejników, zwykle u podstawy urządzenia" - mówi Jess Steele, ekspert ds. technologii grzewczej w BestHeating.

"Proces odpowietrzania chłodnicy jest najprostszym i najpowszechniejszym rozwiązaniem problemu bulgoczącego grzejnika. W rzeczywistości zdecydowanie zaleca się, aby domowe grzejniki były odpowietrzane co najmniej raz w roku przed chłodniejszymi zimowymi miesiącami, aby upewnić się, że są przygotowane do działania, gdy są najbardziej potrzebne".

 

3.) Hałas bieżącej wody

 

Dźwięki płynącej wody mogą sprawić, że będziesz się zastanawiać, czy przypadkowo nie zostawiłeś odkręconego kranu, ale to tylko kolejny hałaśliwy dźwięk grzejnika, który nie jest powodem do niepokoju.

"Twój grzejnik może wydawać dźwięki, które brzmią jak płynąca lub kapiąca woda, co może być również spowodowane przez kieszenie powietrzne. Chociaż woda jest używana do podgrzewania grzejników, nie powinno być słychać wody, więc prawdopodobnie uwięzione powietrze ogranicza prawidłowy przepływ wody w rurach chłodnicy" – dodaje Dominic.

"Możesz również rozwiązać ten problem, odpowietrzając chłodnicę, aby zapewnić ucieczkę całego powietrza, co umożliwia stały przepływ wody wewnątrz rur chłodnicy".

 

4.) Odgłos

 

Być może jeden z najbardziej przerażających dźwięków grzejnika,, jest ostatnim dźwiękiem, który chcesz usłyszeć w domu. Może to być spowodowane kettlingiem, czyli gromadzeniem się osadów w instalacji centralnego ogrzewania, a nie samym grzejnikiem. Jest to szczególnie powszechne na obszarach twardowodnych, takich jak południowa i wschodnia Anglia.

Przeraża Cię hałaśliwy kaloryfer? To są dźwięki, które mogą być złą wiadomością dla Twojego ogrzewania

Dominic zaleca rozwiązanie tego irytującego hałasu poprzez "opróżnienie grzejnika, aby uwolnić uwięzioną wodę i powietrze. Należy upewnić się, że wyłączyłeś kocioł i dopływ gazu, zakręciłeś zawór dolotowy, poczekasz, aż grzejnik ostygnie i ponownie otworzysz zawór spustowy. Powinieneś mieć trochę płynu wypuszczonego przez kaloryfer, który możesz złapać do miski, w tym momencie możesz zakręcić zawór i ponownie wszystko włączyć".

"Jeśli odgłos stukania nie ustąpi, może to oznaczać, że konieczne jest przepłukanie kotła, aby upewnić się, że cały kamień i brud zostały usunięte. Zminimalizuje to przyszłe dźwięki i sprawi, że ogrzewanie będzie tak wydajne, jak to tylko możliwe".

 

5.) Gwiżdżący hałas

 

Głośny gwizd kaloryfera jest prawdopodobnie jednym z najmniej niepokojących dźwięków, ponieważ jesteśmy bardziej zaznajomieni z czajnikami wydającymi ten sam dźwięk. Gwiżdżenie może wystąpić, gdy powietrze wewnątrz grzejnika zostanie podgrzane i zacznie się rozszerzać i przemieszczać przez rury. Ruch powietrza powoduje drgania rur, które następnie wytwarzają gwiżdżący dźwięk.

"Sprawdź, czy gwizd nie dobiega z otworów wentylacyjnych" – radzi Dominic. "Jeśli tak, może być konieczne wyregulowanie zaworów, aby zmniejszyć przepływ powietrza. Jeśli hałas nie pochodzi z otworów wentylacyjnych, może pochodzić z rur. Sprawdź rury, aby upewnić się, że są prawidłowo podłączone i czy nie ma luźnych połączeń".

"Na koniec sprawdź samą chłodnicę. Jeśli gwiżdżący dźwięk zdecydowanie pochodzi z samego grzejnika, może to być spowodowane gromadzeniem się osadu. Aby to naprawić, możesz spróbować przepłukać chłodnicę mieszanką wody i octu".

Przeraża Cię hałaśliwy kaloryfer? To są dźwięki, które mogą być złą wiadomością dla Twojego ogrzewania

Najczęściej zadawane pytania

JAK ODPOWIETRZYĆ CHŁODNICĘ

 

Aby zaradzić hałaśliwemu grzejnikowi, najczęstszą radą jest jego odpowietrzenie. Należy to robić co roku, zwłaszcza przed ponownym włączeniem ogrzewania, aby upewnić się, że wszystko działa płynnie.

"Trzeba zadbać o wyłączenie kotła i dopływu gazu, zakręcenie zaworu wlotowego i poczekać, aż grzejnik ostygnie" – mówi Dominic.

"Następnie ponownie otwórz zawór spustowy. Powinieneś mieć trochę płynu wypuszczonego przez kaloryfer, który możesz złapać do miski, w tym momencie możesz zakręcić zawór i ponownie wszystko włączyć."

W mgnieniu oka będziesz na dobrej drodze do ciepłego (i spokojnego) domu...

 

 

Źródło artykułu:
www.idealhome.co.uk