15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Garaż to wygodne miejsce do przechowywania dużej ilości różnych rzeczy z którymi nie wiemy, co tak naprwade zrobić. Niektóre przedmioty gospodarstwa domowego najlepiej przechowywać w innym miejscu.

Kiedy przestrzeń w domu jest na wagę złota i potrzebujesz miejsca na przechowywanie sprzętu sportowego lub rzadko używanych przedmiotów gospodarstwa domowego, co jako pierwsze przychodzi Ci na myśl? Oczywiście garaż! Nie tak szybko. Wiele cennych rzeczy może zostać uszkodzonych podczas przechowywania w garażu, podczas gdy inne przedmioty mogą w rzeczywistości stanowić zagrożenie dla domu lub rodziny. Przeczytaj nasz blog, aby dowiedzieć się, jakich przedmiotów nigdy nie powinieneś trzymać w garażu.

 

1.) Drewno kominkowe

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Kuszące jest układanie drewna opałowego w garażu w celu szybkiego dostepu do suchego drewna. Pamiętaj, że pojawiają się szkodniki, które mogą przedostać się do garażu i ostatecznie migrować do domu. Twój najlepszy sposób na skłądowanie? Ułóż drewno opałowe na podwyższonym stojaku z dala od domu i przykryj plandeką, aby było suche.

 

2.) Jedzenie w puszkach

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Jeśli brakuje Ci miejsca w szafkach kuchennych lub spiżarni, nie ryzykuj przechowywania dodatkowej żywności w puszkach w garażu. Zaleca się przechowywanie konserw w chłodnym i suchym miejscu, a większość garaży zawodzi w obu przypadkach. Wilgotny garaż może powodować rdzewienie puszek, a żywność w puszkach przechowywana w garażu, w którym panuje temperatura wyższa niż 2 stopnie celsjusza, wiąże się z ryzykiem zepsucia. Jeśli brakuje Ci miejsca na produkty trwałe, może to być dobry moment na reorganizację półek kuchennych.

 

3.) Butle z gazem

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

To jest wielkie nie, nie. Nie rób tego. Jeśli masz pod ręką dodatkowy zbiornik propanu na kuchenkę kempingową lub grill, zawsze przechowuj go na zewnątrz. Zbiorników z propanem nie należy przechowywać w pomieszczeniach zamkniętych. W przypadku nieszczelności zaworu propan może przedostać się do garażu, stwarzając ryzyko uduszenia i pożaru. Jeśli propan wypełni garaż, zwykła iskra lub płomień kontrolny może spowodować zapalenie gazu i postawić dom w płomieniach.

 

4.) Zapasowa lodówka

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Nie trzymaj zapasowej lodówki w garażu. Lodówki działają najskuteczniej w temperaturach od 18 do 25 stopni celsjusza. Latem w garażu bez klimatyzacji temperatury mogą przekraczać 38 stopni, co zmusza lodówkę do pracy w godzinach nadliczbowych, aby zachować chłód, co zwiększa rachunki za media. Lodówka nie radzi sobie lepiej zimą, ponieważ nawet jej izolowane drzwi nie są w stanie zapobiec zamarznięciu łatwo psującej się żywności.

 

5.) Meble drewniane

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Jeśli chcesz przekazać zabytkowe meble drewniane swoim dzieciom lub wnukom, postaraj się dać im je teraz, zamiast przechowywać je w garażu. Wahania temperatury i wilgotności sieją spustoszenie w drewnie, powodując naprzemienne pęcznienie i kurczenie się jego słojów. Może to skutkować uszkodzeniami w postaci rozwarstwienia forniru i wypaczenia drewna. Zaledwie kilka krótkich miesięcy w garażu może sprawić, że niektóre drewniane przedmioty staną się całkowicie bezużyteczne.

 

6.) Urządzenia elektroniczne

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Jeśli nie chcesz już swojej starej konsoli do gier, drukarki lub komputera PC, ale nadal ma w sobie trochę życia, rozważ podarowanie jej dziecku z sąsiedztwa lub przekazanie jej w formie darowizny, zamiast przechowywać ją w garażu. Wysoka wilgotność w garażu oznacza zniszczenie elektroniki, zwiększając ryzyko uszkodzenia wewnętrznych płytek drukowanych urządzenia. Nawet jeśli wilgoć nie zniszczy starej elektroniki, może paść ofiarą małych owadów, które mogą poruszać się wewnątrz i uszkadzać komponenty. Trzymaj te gadżety w pomieszczeniu lub pozbądź się ich jak najszybciej.

 

7.) Pościel i odzież

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Ciepło, wilgoć i owady są naturalnymi wrogami tkanin. To potrójne zagrożenie, zbyt powszechne w garażach, naraża odzież i pościel na ryzyko pojawienia się pleśni i innych uszkodzeń. Niezależnie od tego, czy jest to pudełko ubranek dziecięcych, ubrań z zeszłego lata, czy suknia ślubna, jeśli chcesz je chronić, nie wkładaj go do garażu. Dotyczy to również zapasowego materaca. Nawet jeśli jest szczelnie owinięty, małe owady i spaliny samochodowe mogą nadal na niego oddziaływać.

 

8.) Cenne zdjęcia

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa cennych zdjęć dla przyszłych pokoleń jest przechowywanie ich w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, na przykład pod łóżkiem lub z tyłu wewnętrznej szafy. Trzymanie zdjęć w garażu jest zaproszeniem do zniszczenia i może spowodować bałagan wyblakłych i sklejonych zdjęć. To cenne wspomnienia – nie przechowuj ich obok samochodu i sprzętu sportowego.

 

9.) Papierowe produkty

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Nic nie przyciąga myszy i owadów żujących (takich jak termity i rybiki) bardziej niż produkty papierowe. Niezależnie od tego, czy są to ważne dokumenty podatkowe, kolekcja komiksów, czy zbiór encyklopedii, który odziedziczyłeś od ciotki, jeśli chcesz je zachować, trzymaj je z dala od garażu. Jeśli Twoje książki i dokumenty uciekną przed szkodnikami zjadającymi papier, wahania temperatur w garażu mogą nadal powodować ich zwijanie się i pękanie.

 

10.) Farba

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

W przypadku nieprawidłowego przechowywania (np. w nieogrzewanym garażu) farba może oddzielić się lub zżelować. Nawet nieotwarte puszki są narażone na ryzyko zepsucia się w ekstremalnych temperaturach. Jeśli pogoda jest umiarkowana i jesteś w trakcie malowania domu, możesz umieścić w garażu do połowy pełną puszkę z farbą na noc. Jeśli jednak nie planujesz ponownego malowania przez kilka miesięcy, mocno zamknij pokrywkę i przechowuj puszkę w piwnicy lub szafie gospodarczej, aż będzie potrzebna.

 

11.) Benzyna

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Chociaż możesz przechowywać benzynę w garażu, jeśli nie zrobisz tego prawidłowo, narażasz siebie i swój dom na ryzyko. Wiele lokalnych przepisów przeciwpożarowych ogranicza przechowywanie benzyny do mniej niż 115 litrów. Używaj wyłącznie pojemników dopuszczonych do przechowywania benzyny i umieszczaj je na kawałku sklejki, a nie bezpośrednio na betonowej podłodze, aby zabezpieczyć je przed ekstremalnym zimnem i wynikającym z niego ryzykiem kondensacji. Upewnij się, że pojemniki nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i są niedostępne dla dzieci.

 

12.) Alkohol

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Nie przechowuj piwa, wina i innych napojów alkoholowych w garażu. Intensywne letnie upały panujące w nieizolowanym garażu mogą mieć wpływ nawet na zamknięte butelki, a szczególnie wino nie radzi sobie dobrze z radykalnymi wahaniami temperatury. Aby Twoje trunki zachowały świeżość, przechowuj wino i inne mocne napoje pitne w stabilnych temperaturach wewnętrznych.

 

13.) Artykuły spożywcze i spiżarnia dla zwierząt domowych

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Kiedy musisz przechowywać kilku kg worki mąki, wypchane worki ryżu i rodzinne pudełka płatków śniadaniowych, dość szybko może zabraknąć miejsca w spiżarni. A gdzie zamierzasz przechowywać tę 5 kg torbę karmy dla psów! Poszukaj miejsca do przechowywania w innym miejscu niż garaż. Jedzenie, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych, przyciąga gryzonie i owady, a ekstremalne wahania temperatury w garażu mogą powodować zepsucie żywności.

 

14.) Cenne pamiątki

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Bardzo lubiane pluszowe zabawki, płyty CD ze zdjęciami rodzinnymi, płyty winylowe i inne przedmioty o wartości sentymentalnej (lub nawet rzeczywistej) nie powinny być trzymane w garażu. Myszy, wilgoć, ciepło, zimno i owady mogą odcisnąć piętno na starannie dobranych pamiątkach. Przechowuj te pamiątki w pomieszczeniu, w szafie, na strychu lub w piwnicy, w plastikowych pojemnikach z ciasno dopasowanymi pokrywami.

 

15.) Tłuste ścierki

 

15 rzeczy, których nigdy nie należy trzymać w garażu

 

Kiedy skończysz projekt wykorzystujący produkt na bazie oleju, taki jak bejca lub uszczelniacz, nigdy nie wyrzucaj zużytych szmat w kąt garażu – ani gdziekolwiek indziej. Tłuste szmaty są wysoce łatwopalne, a pojedyncza iskra może wywołać pożar. Nawet w przypadku braku iskry istnieje możliwość samozapłonu stosu zaolejonych szmat.

Zamiast tego osusz szmaty, rozkładając je pojedynczo na niepalnej powierzchni. Po wyschnięciu umieść je w pustej metalowej puszce po farbie, napełnij ją wodą, załóż pokrywkę, a następnie zanieś puszkę do lokalnego punktu utylizacji odpadów niebezpiecznych.

 

 

 

www.bobvila.com