Pomysły na małą architekturę podwórka

Pomysły na małą architekturę podwórka

 

Opowiadania są niezwykle trudne do napisania. Pisarze muszą zmieścić cały ciężar powieści na zaledwie kilku stronach. Małe ogrody stanowią podobne wyzwanie. Gdy przestrzeń jest ograniczona, projekty muszą skupiać się na najważniejszych funkcjach, aby osiągnąć cele klienta.

Uwielbiamy projektować małe podwórka — pod wieloma względami przypominają puzzle, być może wbrew intuicji, oferują mnóstwo miejsca na kreatywność. Poniżej omówimy kilka nadrzędnych strategii i wskazówek, jak najlepiej wykorzystać swój mały ogródek.

 

1.) WYZNACZ CELE I PRIORYTETY

 

Pomysły na małą architekturę podwórka

 

Pierwszym krokiem w każdym projekcie krajobrazu jest określenie celów i ustalenie priorytetów funkcji, które chcesz uwzględnić w swoim projekcie.

Twoje cele projektowe powinny uwzględniać funkcje, które masz nadzieję osiągnąć – co będziesz robić na swoim podwórku? – oraz wygląd lub charakter, który chcesz wyrazić. Czy będzie kameralnie czy otwarcie? Luksusowe czy minimalne? Formalne czy swobodne? Wanna z hydromasażem lub część wypoczynkowa z meblami ogrodowymi?

W przypadku małych ogrodów ustalanie priorytetów jest niezwykle ważne. W przypadku ograniczonej przestrzeni najlepiej jest być otwartym na kompromis i pozwolić, aby niektóre elementy o niższym priorytecie poszły w odpowiednim kierunku, aby oddać sprawiedliwość najważniejszym funkcjom.

 

2.) DESIGN DLA ELASTYCZNOŚCI I OTWARTOŚCI

 

Pomysły na małą architekturę podwórka

 

W projekcie małego podwórka liczy się każdy metr kwadratowy. Nasza rada: zaprojektuj projekt do wielu zastosowań w ramach jednej przestrzeni na podwórku. Wybierz mobilne meble, które można przesuwać w razie potrzeby, i zachowaj wolne krawędzie, aby umożliwić swobodny przepływ i dobrą widoczność.

Unikaj dzielenia przestrzeni użytkowych barierami, takimi jak ściany lub wbudowane siedzenia, i usuń przeszkody, takie jak grube rzędy nasadzeń, aby krawędzie były wolne.

Maksymalizacja otwartości i minimalizacja bałaganu sprawia, że przestrzenie można funkcjonalnie dostosować. Sprawiają też, że wydają się większe, co jest dobrym domyślnym celem w przypadku większości małych ogrodów.

 

3.) MANIPULOWAĆ PRZESTRZENIĄ

 

Pomysły na małą architekturę podwórka

 

Małe podwórka to często wąskie prostokąty, podobne do korytarzy, i mogą sprawiać wrażenie przestrzeni, po której można się poruszać, a nie miejsca, w którym można odpocząć.

Nawet jeśli lubisz proste linie i prostokątne przestrzenie (to cecha charakterystyczna nowoczesnych projektów), dobrze jest zastosować projekt, aby małe ogrody wydawały się mniej zdefiniowane przez ich prostokątny kształt. Nasza rada: manipuluj przestrzenią, bawiąc się krawędziami.

 

Szerokość

 

Przesuń niektóre krawędzie nieco w kierunku środka, aby utworzyć wąskie momenty. Będą się one wydawać progami, przez które trzeba przejść.

Przesuń pozostałe krawędzie w kierunku obwodu, aby utworzyć szersze przestrzenie. Będą one sprawiać wrażenie obszarów, w których można spędzać czas. Łącząc je, stworzysz sekwencję przestrzeni, które będą układać się w rytm szeroki-wąski-szeroki.

Nie bądź zbyt wybredny – ogólnie lepiej mieć mniej, ale większe przestrzenie, ale odrobina różnorodności przestrzennej dodaje głębi projektowi. Dwa lub trzy obszary mają sens. Dziesięć nie.

 

Styl

 

Aby uzyskać bardziej tradycyjny wygląd, delikatnie zakrzywiaj krawędzie (ale unikaj ciasnych, falistych krawędzi). Aby zachować nowoczesność, trzymaj się prostych linii i ostrych kątów.

Aby uzyskać bardziej wyjątkowy i mniej pudełkowaty projekt, baw się ukośnymi liniami. Przekątne odrywają się od domyślnej osi środkowej, tworząc nowe, zakrzywione krawędzie, które sprawiają, że prostokątny kształt podwórka zanika. Pola z ukośnymi krawędziami również wydają się nieco większe, zwłaszcza jeśli lubią długą widoczność.

Dodaj ukośne krawędzie swoim ścieżkom, obszarom do sadzenia roślin lub tarasom, ale nie wprowadzaj zbyt wielu różnych kątów. Najlepiej jest, aby linie ukośne były równoległe lub prostopadłe do siebie.

 

Natura nie znosi linii prostych

 

Zakrzywione krawędzie są niezwykle skuteczne w przekazywaniu naturalnego wrażenia. Staranna kolejność sadzenia obszarów o zakrzywionych krawędziach to mocne podejście dla tych, którzy chcą zaprojektować oazę ogrodową.

 

Ukryj i odkryj

 

Krzywe są również doskonałe w tworzeniu tajemniczości. Gdy pokonujesz zakręt, odsłaniają się nowe widoki lub przestrzenie.

Użyj nasadzeń – małego drzewa z baldachimem z wyraźnym podszytem, wyprostowanej trawy lub krzewu do pasa – na wierzchołku krzywizny, aby zwiększyć ten dramaturgię i stworzyć dwie mniejsze, bardziej przytulne przestrzenie po obu stronach.

 

Przytulnie

 

Małe przestrzenie wydają się bardziej przytulne niż duże. Opowiadamy się za sposobami, aby małe podwórka nadal wydawały się przestronne, ale czasami najlepiej jest po prostu cieszyć się przytulnością.

Użyj wyższych nasadzeń, istniejących pionowych konstrukcji lub innych wysokich elementów wzdłuż krawędzi przestrzeni, aby zwiększyć współczynnik przytulności. Tak, jest to bezpośrednio sprzeczne z naszą radą dotyczącą poszukiwania otwartości.

Jeśli zależy Ci na przytulności, zadbaj o to, aby Twoja przestrzeń życiowa była zachęcająca. Gołe ściany na skraju przestrzeni są nieprzyjazne. Rośliny, które równoważą prywatność z niewielką przepuszczalnością wizualną, są znacznie ładniejszą granicą do siedzenia. Zastanów się, jak szeleszczące liście nad głową, kołyszące się trawy poniżej, a nawet bulgocząca woda w pobliżu mogą nadać komfortowy charakter bardziej intymnym przestrzeniom.

W przypadku wszystkich powyższych manipulacji przestrzeniami i krawędziami, skup się na otwartości. Tworząc wąskie progi lub tworząc zakrzywione ościeża, rób to subtelnie. Pamiętaj, że podwórko jest małe, a przestrzeń do oddychania jest niezbędna do zapewnienia komfortu, nawet w przytulnych przestrzeniach.

 

4.) Rafinuj, rafinuj, rafinuj

 

Pomysły na małą architekturę podwórka

 

Podsumowując, na małym podwórku masz mniej miejsca do pracy. Tego ograniczenia nie można zmienić, więc najlepiej go zaakceptować. Każdy projekt wymaga trochę przycięcia, aby dotrzeć do niezbędnych elementów, ale w przypadku małych projektów jest to największa odpowiedzialność projektanta.

We wszystkich aspektach projektu, niezależnie od tego, czy wybierasz liczbę odrębnych przestrzeni, wybierasz rodzaje i ilość mebli, czy wybierasz i umieszczasz rośliny – staraj się uwzględnić tylko to, co niezbędne. Nie musisz być minimalistą. Małe ogrody mogą być obsadzone bujną roślinnością, ozdobnymi kwiatami i mnóstwem wizualnych szczegółów.

Należy jednak pozbyć się wszystkiego, co nie odgrywa kluczowej roli. Może to oznaczać jedno miejsce do siedzenia zamiast trzech, pięć gatunków roślin zamiast dziesięciu lub jedną ścieżkę (lub wcale) zamiast kilku. Projekty prawie zawsze ulegają poprawie po usunięciu nieistotnych funkcji.

 

5.) PODKREŚL CHARAKTER

 

Pomysły na małą architekturę podwórka

 

Kiedy projekt zostanie dopracowany do najważniejszych elementów, każdy pozostały element musi udźwignąć ciężar wyrażania charakteru.

Nie wszystko musi być głośne. Elementy tła są często ważniejsze niż eksponaty, ale każdy składnik musi zapewniać spójną estetykę. Przeskakiwanie z jednego stylu do drugiego wygląda niezamierzenie na większych ogrodach i wygląda jeszcze mniej korzystnie na małych ogrodach.

Przeanalizuj każdy wybór przez filtr swoich nadrzędnych celów estetycznych. Oznacza to, że projekt nasadzeń, dobór materiałów (kostka brukowa, ściółka, drewno, żwir lub kamienie ozdobne) i elementy (meble, pojemniki na rośliny, przedmioty dekoracyjne) powinny ze sobą współgrać, tworząc spójną, estetyczną całość.

Dobrze jest mieć różnorodne materiały – na przykład kostkę brukową, trochę betonu i trochę żwiru, wszystkie dzielą obowiązki związane z układaniem nawierzchni – ale upewnij się, że wybrane materiały mają spójny wygląd i styl.

Meble i rośliny oferują ogromne możliwości w zakresie kluczowych akcentów określających charakter. Śmiało, postaw na kilka kluczowych akcentów – okazowe drzewo, element wodny, zestaw krzeseł w odważnych kolorach – po prostu daj każdemu głównemu elementowi własną przestrzeń. Umieszczenie głośnych akcentów zbyt blisko siebie powoduje, że konkurują one o uwagę i pogarszają czytelność projektu.

 

6.) Sadzić ostrożnie

 

Pomysły na małą architekturę podwórka

 

Rośliny są kluczową i wszechstronną częścią projektów małych ogrodów.

 

Wysokość roślin warstwowych

 

Umieść niskie rośliny wzdłuż krawędzi ścieżek i zajmowanych przestrzeni. Zwiększaj wysokość roślin w odrębnych warstwach, przesuwając się w stronę tyłu obszarów sadzenia.

Jeśli szukasz przytulności, drzewo z baldachimem, sadzenie sięgające do pasa lub większe rośliny doniczkowe mogą stworzyć bardziej potężną granicę przestrzeni bez całkowitego blokowania ruchu lub widoków.

Użyj niskich gatunków okrywowych, aby wypełnić luki pomiędzy scenami większych nasadzeń ozdobnych. Dzięki temu zieleń rozprzestrzenia się na dużej powierzchni, zapewniając naturalny efekt, a jednocześnie utrzymuje całkowitą masę nasadzeń pod kontrolą, więc projekt nasadzeń nie sprawia wrażenia, jakby ograniczał otwartość ogrodu.

 

Spojrzeć w górę

 

Drzewa, wysokie rośliny, a nawet donice montowane na ścianach pomagają poszerzyć poczucie postrzeganej przestrzeni, przyciągając wzrok w górę.

 

Drzewa!

 

Być może nie masz miejsca na wiele drzew, ale możesz wiele osiągnąć dzięki jednemu lub dwóm dobrze wybranym i dobrze umiejscowionym drzewom.

Wybierz gatunki, które odpowiadają skali przestrzeni – mianowicie mniejsze drzewa w baldachimach lub wąskie, stojące rośliny zimozielone. Unikaj ogromnych gatunków, które przyćmią podwórko.

Drzewa o niskich koronach mogą zapewniać prywatność przed sąsiadami i subtelnie odróżniać przestrzenie, zachowując jednocześnie wyraźny widok na wysokości pnia.

 

Roślina na siedlisko

 

Uwzględnij drzewa i rośliny, które przyciągają ptaki i motyle – najlepszym rozwiązaniem będą tubylcy. Małe podwórka często znajdują się na obszarach miejskich, gdzie przyrody jest mniej, dlatego miło jest odwiedzać je lokalną fauną.

 

Bądź wybredny

 

Mając mniej miejsca do wykorzystania, często najlepiej jest zastosować mniejszą liczbę gatunków w projekcie małego ogrodu.

Twój projekt będzie wyglądał bardziej czytelnie, jeśli zgrupujesz kilka roślin tego samego gatunku razem, zamiast mieszać poszczególne rośliny z większej liczby gatunków. Uważaj, aby wybrać gatunki, które nadal zapewniają tę samą różnorodność wysokości, tekstury i koloru liści roślin, jakich można oczekiwać od projektu większego ogrodu – każdy wybrany gatunek będzie musiał po prostu trochę więcej podnieść, aby osiągnąć wymagany poziom różnorodności.

Nie ma znaczenia, czy szukasz projektu geometrycznego czy naturalistycznego, osiągniesz większą czytelność w ograniczonych przestrzeniach, ograniczając liczbę gatunków.

 

7.) ZACHOWAJ FUNKCJONALNOŚĆ

 

Pomysły na małą architekturę podwórka

 

Ogród odniesie sukces tylko wtedy, gdy będzie łatwy w użyciu i utrzymaniu. Oświetlenie jest koniecznością w nocy, ale nie przesadzaj. Światła należy umieszczać przy krawędziach, tak aby nie powodowały odblasków ani nie stwarzały ryzyka potknięcia. Jedno oświetlenie ścieżki co 3 metry w zupełności wystarczy — mniej znaczy więcej, zwłaszcza na małych podwórkach.

Łańcuchy świetlne mogą być świetną zabawą, ale ponownie zalecamy używanie ich skromnie, aby uniknąć zbyt wielu zwisających czarnych kabli, które umniejszają dzienny wygląd Twojego projektu. Staraj się unikać zawieszania lampek świetlnych nad kluczowymi widokami, zamiast tego zdecyduj się na umieszczenie ich na obrzeżach przestrzeni patio.

Jeśli wymagane jest przechowywanie poduszek ogrodowych, sprzętu do zabawy dla dzieci lub innych podobnych przedmiotów, spróbuj znaleźć ukryte, ale wygodne miejsca. Świetnym rozwiązaniem są ławki do przechowywania, podobnie jak małe zakątki ukryte pod podwyższonymi werandami lub schodami.

Domyślnie dla roślin o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych, zwłaszcza rodzimych, i zapewniają łatwy dostęp do obszarów sadzenia, dzięki czemu można je pielęgnować bez większego wysiłku.

Często sugerujemy unikanie trawników na małych podwórkach, ponieważ koszenie i nawadnianie staje się trudniejsze, gdy są ustawione w wąskich przestrzeniach. Jeśli potrzebujesz miejsca do zabawy, sztuczna murawa może być dobrą alternatywą.

Małe ogrody mogą i powinny nadal mieć duży wpływ na projekt. Nie ma co oczekiwać mniej pod względem satysfakcji, choć kluczowym krokiem jest dostosowanie swoich oczekiwań do realiów małej przestrzeni.

Jak w przypadku każdego projektu, zdrowy dialog z projektantem i wykonawcą jest kluczowym elementem osiągnięcia pomyślnego wyniku. Staraj się, aby komunikacja była jasna, spójna i pełna szacunku, a będziesz na dobrej drodze do stworzenia wspaniałego projektu małego podwórka.

 

 

www.yardzen.com