Elektronika Domowa, Której Nigdy nie Czyścisz, a naprawdę powinieneś

 

Twój dom jest pełen urządzeń elektronicznych, które czynią Twoje życie łatwiejszym, bardziej produktywnym i przyjemniejszym. Kiedy ostatnio je czyściłeś?

Elektronika domowa zajmuje kluczowe miejsce w naszym codziennym życiu. Wielokrotnie ich dotykamy, dzielimy się nimi z innymi członkami rodziny i zostawiamy na zewnątrz, aby zbierały kurz i brud, a mimo to generalnie nie włączamy ich do naszej rutynowej rutyny sprzątania – a to duży błąd. Równie ważne jak utrzymywanie rąk w czystości, równie ważne jest utrzymywanie elektroniki w czystości, aby nie stała się rezerwuarem zarazków. Czytaj dalej, aby poznać kilka sztuczek szybkiego czyszczenia typowej elektroniki domowej, dzięki którym Twoje urządzenia będą wolne od zarazków i kurzu.

Ważna uwaga, zanim weźmiesz środki czystości: w przeciwieństwie do innych przedmiotów w domu, Twoje urządzenia elektroniczne są pokryte specjalnymi wykończeniami i zawierają elementy elektryczne, które mogą być wrażliwe na ostre środki czyszczące i materiały ścierne. Decydując się na czyszczenie elektroniki w domu, zawsze dobrze jest sprawdzić instrukcje producenta przed próbą wyczyszczenia urządzenia, aby upewnić się, że nie uszkodzisz go podczas tego procesu.

Większość podstawowych czynności czyszczenia nie ujawnia wewnętrznych elementów elektronicznych urządzenia i nie powoduje utraty gwarancji; jeśli jednak wykraczasz poza podstawowe czyszczenie, sprawdź gwarancję producenta, aby upewnić się, że sposób czyszczenia nie unieważni gwarancji.

 

1. Telefony komórkowe i tablety

To nie plotka: każdy cal kwadratowy twojego telefonu komórkowego jest pokryty około 25 127 bakteriami. To więcej bakterii niż na klamce do drzwi publicznych. Walcz z bakteriami, utrzymując telefony komórkowe i tablety w czystości za pomocą regularnego wycierania. Chociaż możesz kupić specjalny płyn czyszczący lub lampy UV do dezynfekcji ekranów, łatwiej jest zwilżyć ściereczkę z mikrofibry mieszanką 60% wody i 40% alkoholu izopropylowego i codziennie czyścić ekrany. Ściereczki z mikrofibry są najlepsze, ponieważ nie rysują powierzchni. Pamiętaj o wyłączeniu telefonu lub tabletu przed czyszczeniem, na wypadek rozlania.

 

2. Komputery i laptopy

Nie dotykasz ekranu komputera lub laptopa tak często, jak dotykasz telefonu komórkowego, ale na tych ekranach nadal mogą zbierać się odciski palców i kurz. Aby wyczyścić monitory, wyłącz komputer lub laptop, a następnie wymieszaj kroplę płynu do naczyń w szklance ciepłej wody. Zanurz ściereczkę z mikrofibry w mieszance i wyciśnij nadmiar wody. Przetrzyj ekrany, aby usunąć wszelkie smugi i brud, a następnie wypłucz ściereczkę czystą wodą i ponownie wytrzyj. Użyj suchej ściereczki z mikrofibry, aby usunąć wszelkie utrzymujące się krople wilgoci i wyeliminować smugi. Istnieje również kilka wysoko ocenianych rozwiązań czyszczących, takich jak Woosh! Zestaw do czyszczenia ekranu 2.0, który można bezpiecznie stosować na ekranach laptopów i komputerów. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, zawsze po prostu zwilż szmatkę wybranym środkiem czyszczącym. Nigdy nie rozpylaj płynu bezpośrednio na ekran!

Elektronika Domowa, Której Nigdy nie Czyścisz, a naprawdę powinieneś

 

Jeśli masz komputer stacjonarny, zwróć szczególną uwagę na główne urzadzenie komputera, które ma otwory wentylacyjne do odprowadzania gorącego powietrza i chłodzenia systemu. Otwory te często zatykają się kurzem, co może wpływać na działanie komputera. Użyj odkurzacza lub ściereczki do kurzu, aby wyczyścić otwory wentylacyjne, a następnie wytrzyj całość wilgotną ściereczką z mikrofibry. Jeśli zobaczysz dużo kurzu wewnątrz obudowy komputera, być może trzeba będzie otworzyć obudowę, aby usunąć kurz. Jeśli nie chcesz zdejmować obudowy, możesz umówić się na profesjonalne czyszczenie komputera. Co tydzień odkurz obudowę komputera i wytrzyj ją raz w miesiącu.

 

3. Klawiatury, mysz i podobne urządzenia

Naukowcy z University of Arizona odkryli, że na biurku biurowym może znajdować się 400 razy więcej bakterii niż na desce sedesowej, a wiele z tych bakterii osiada na klawiaturze, myszy komputerowej i gładziku. Ponieważ ten sprzęt jest tak często dotykany, należy go regularnie czyścić, aby powstrzymać zarazki.

Aby wyczyścić klawiaturę, najpierw odłącz ją od źródła zasilania. Użyj sprężonego powietrza, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia ze szczelin między klawiszami. Lekko nasącz bawełniany wacik alkoholem i wyczyść każdy z klawiszy lekkimi okrężnymi ruchami, a następnie osusz je ściereczką z mikrofibry. Wyczyść mysz, spryskując ją alkoholem i wycierając ściereczką z mikrofibry. Aby wyczyścić gładzik, przetrzyj go miękką ściereczką zwilżoną niewielką ilością wody lub alkoholu izopropylowego. Czyść te trzy punkty styku co tydzień. Jeśli jesteś chory, najlepiej czyścić je po każdym użyciu.

 

4. Drukarka

Drukarki domowe mogą nie być tak zarazkiem jak inne urządzenia elektroniczne, ale zakurzają się. Aby utrzymać drukarkę w dobrym stanie, odkurzaj ją w ramach rutynowego czyszczenia. Większość drukarek ma funkcję czyszczenia, która dba o dysze atramentowe, więc prawdopodobnie nie musisz z nimi zadzierać. Dobrym pomysłem jest jednak użycie puszki ze sprężonym powietrzem lub małego odkurzacza ręcznego w celu usunięcia kurzu nagromadzonego wewnątrz drukarki. Aby usunąć brud, odciski palców i smugi atramentu na zewnętrznej powierzchni drukarki, wytrzyj ją miękką ściereczką zwilżoną wodą. Staraj się co tydzień odkurzać drukarkę i wycierać ją co miesiąc.

Elektronika Domowa, Której Nigdy nie Czyścisz, a naprawdę powinieneś

 

Jeśli twoja drukarka ma wbudowany faks, będziesz chciał również wyczyścić ten obszar. Przed czyszczeniem upewnij się, że urządzenie jest wyłączone i odłączone od zasilania, a następnie wytrzyj kurz lub użyj sprężonego powietrza, aby usunąć zanieczyszczenia z otworów wentylacyjnych. Nie próbuj czyścić żadnych zamkniętych obszarów, ponieważ producent nie bez powodu je uszczelnia.

 

5. Słuchawki

Słuchawki mają bezpośredni kontakt ze skórą. Z biegiem czasu mogą pokryć się potem, woskiem, kurzem i brudem. Ew. W przypadku słuchawek nausznych najlepiej przetrzeć je ściereczką z mikrofibry zwilżoną niewielką ilością wody i mydła, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Wkładki douszne wkładane do ucha, takie jak AirPods, należy czyścić wyłącznie suchą ściereczką z mikrofibry. Nie używać wody ani środków czyszczących. Usuń nagromadzony wosk lub kurz, przecierając lepkie obszary kitem czyszczącym. Jeśli wkładki douszne mają gumowe osłony na głośniku, zdejmij je i wytrzyj osobno. Słuchawki Apple AirPods i podobne produkty mają siatkę, którą można czyścić suchym wacikiem. Należy również regularnie czyścić etui słuchawek bezprzewodowych. Aby to zrobić, wytrzyj je miękką ściereczką z niewielką ilością alkoholu do wycierania, a następnie wyczyść złącze Lightning suchą szczotką z miękkim włosiem.

Bez względu na to, jaki masz rodzaj, powinieneś czyścić słuchawki, słuchawki douszne i wkładki douszne co tydzień.

 

6. TV i piloty do telewizora

Ekran telewizora należy czyścić w taki sam sposób, jak ekran laptopa lub komputera: przetrzyj go ściereczką z mikrofibry zamoczoną w ciepłej wodzie zmieszanej z kroplą płynu do naczyń. Czyszczenie pilota wymaga jednak trochę więcej pracy: Zacznij od otwarcia tylnej części pilota i wyjęcia baterii. Delikatnie potrząśnij pilotem, aby usunąć okruchy, a następnie użyj sprężonego powietrza, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia ze szczelin między przyciskami. Następnie zanurz ściereczkę z mikrofibry w 60-70-procentowym roztworze alkoholu i wytrzyj powierzchnię. Użyj bawełnianego wacika zamoczonego w alkoholu, aby wyczyścić okolice przycisków. Pozostaw pilota do wyschnięcia, a następnie wymień baterie. Ważne jest, aby co tydzień czyścić ekrany telewizorów i piloty. Jeśli ktoś w domu jest chory, warto codziennie przecierać pilota.

Elektronika Domowa, Której Nigdy nie Czyścisz, a naprawdę powinieneś

 

 

7. Konsole do gier i pady

Konsole do gier i ich kontrolery muszą być często czyszczone, aby utrzymać kontrolę nad zarazkami i skutecznie funkcjonować. Czyść kontrolery w taki sam sposób, jak pilot, a konsolę czyść tak, jak obudowę sprzętu. Nie otwieraj jednak konsoli, aby ją wyczyścić; zostaw to profesjonalistom. Odkurzaj konsole i wycieraj kontrolery co tydzień, ale jeśli ty lub ktoś inny w twoim domu jest chory, czyść kontrolery po każdym użyciu.

 

8. Modemy i routery

Większość z nas nawet nie myśli o modemach i routerach, dopóki nie przestaną działać. Często są schowane w kącie, poza zasięgiem wzroku, a te, które znajdują się na podłodze, są często pokryte kurzem i sierścią zwierząt. Podobnie jak wieże komputerowe, skrzynki te mają otwory wentylacyjne, które pomagają uwolnić generowane przez nie ciepło. Co tydzień odkurzaj router lub modem i wycieraj go suchą ściereczką z mikrofibry co najmniej raz w miesiącu, aby utrzymać go w dobrym stanie.

 

9. Aparaty / Kamery

Aparaty są pokryte bakteriami. Pomyśl o tym: zabierasz te urządzenia wszędzie, a one po drodze nabywają bakterie – czasem przerażające bakterie. W artykule Chicago Tribune o bakteriach znalezionych na aparacie jednego fotografa odkryto, że najliczniej występująca to mykoplazma, rodzaj bakterii, na które nie ma wpływu wiele antybiotyków.

Elektronika Domowa, Której Nigdy nie Czyścisz, a naprawdę powinieneś

 

Aby wyczyścić aparat, wyszczotkuj wszelkie zabrudzenia z obudowy aparatu i użyj ściereczki nasączonej alkoholem, aby wyczyścić powierzchnię aparatu. Następnie zwilż miękką szmatkę środkiem do czyszczenia obiektywów i wytrzyj obiektyw okrężnymi ruchami. Zdejmij wszystkie wyjmowane obiektywy i użyj małej dmuchawy, aby delikatnie usunąć kurz z obiektywu i aparatu, a następnie natychmiast ponownie załóż obiektyw.

 

 

10. SmartWatche

Smartwatch nosisz codziennie i jeśli wygląda na czysty, zakładamy, że tak jest. Jednak w jednym badaniu, w którym oceniano czystość różnych produktów technologicznych, smartwatche są zaliczane do najbrudniejszych, z 3746 procentami więcej bakterii niż na desce sedesowej.

Chociaż fakt ten prawdopodobnie zachęci Cię do częstszego czyszczenia smartwatcha, twoim celem powinno być czyszczenie tego urządzenia kilka razy w tygodniu. Podczas czyszczenia oddziel ekran od opaski i zaadresuj je osobno. Przetrzyj ekran ściereczką z mikrofibry. Jeśli wymaga intensywniejszego czyszczenia, zwilż ściereczkę odrobiną wody. Najlepsza metoda czyszczenia opaski zależy od materiału; zapoznaj się z instrukcją dołączoną do opaski.

Elektronika Domowa, Której Nigdy nie Czyścisz, a naprawdę powinieneś