Ile kosztuje dach?

Dach zamyka stan surowy budynku. Jest jedną z takich pracy, których ukończenia najbardziej oczekuje się przy budowie domu. Ile trzeba zapłacić za konstrukcję dachową, profile oraz montaż?

Ile kosztuje dach?

Wybór dachu

Koszty zależą w dużej mierze od wyboru dachu. Jeśli zdecydowaliśmy się na skomplikowaną konstrukcję, wielospadzistą, będziemy musieli zapłacić więcej. Dach czterospadowy jest o wiele droższy od prostego modelu dwuspadowego. Drugą kwestię stanowi wybór dachówki. Ceny profili w zależności od tego, z czego są wykonane będą różnić się od siebie.

Jaki zatem profil dachowy wybrać? Nie powinniśmy się w tym przypadku kierować ceną, ale wytrzymałością. Dach ma służyć przez długie lata. Jeśli postawimy na materiał tańszy, ale gorszej jakości, może wiązać się to z dodatkowym nakładem finansowym na naprawę, a w najgorszym przypadku wymianę pokrycia.

Blachodachówka jest profilem lekkim, który nie obciąża konstrukcji tak, jak profile ceramiczne lub betonowe. Pod kątem wytrzymałości nie ustępuje miejsca wspomnianym tradycyjnym dachówkom. Za sprawą horyzontalnego i ośmiopunktowego montażu, wytrzymuje wiatr wiejący do 200 km/h. Świetnie tłumi hałas z zewnątrz. Zabezpiecza przed ostrymi opadami śniegu, deszczu czy gradu. Możemy być również stosowana na terenach o silnym zasoleniu – dachówka nie odbarwia się i mimo trudnych warunków atmosferycznych, zachowuje swoje właściwości wytrzymałościowe.

Co wchodzi w skład wyceny?

Na koszty budowy dachu składają się:

 1. Więźba dachowa – szpile w ścianach oraz murłata, a także budowa konstrukcji.
 2. Pokrycie całej konstrukcji folią bądź deskami – w zależności od wybranych materiałów i techniki budowy, tak, aby szczelnie przykryć stelaż.
 3. Łaty i kontrłaty – przymocowanie do powstałej konstrukcji elementów drewnianych – długich desek, do których następnie będzie mocowana dachówka.
 4. Montaż rynien, komina, okien dachowych oraz dodatkowych elementów.
 5. Ułożenie profili – dachówka lub blachodachówka.
 6. Ocieplenie – dach ociepla się od wewnątrz, stosując styropian bądź wełnę mineralną.

Dla dachu dwuspadowego, ceny montażu będą kształtować się następująco:

 1. Ustawienie konstrukcji to koszt od 15 do nawet 45 zł za m2 powierzchni
 2. Za położenie folii zapłacimy 2-10 zł za m2. Deskowanie to koszty od 10 do 25 zł za m2.
 3. Łaty i kontrłaty będą kosztować od 5 do 15 zł za m2.
 4. Za montaż rynien zapłacimy 15-30 zł za mb, wstawienie okien – ok. 100 – 200 zł od okna, obudowanie komina – ok. 150 – 300 zł za komin.
 5. Profile – za montaż blachodachówki musimy liczyć jakieś 10 – 30 zł za m2. Dachówka ceramiczna jest trudniejsza w układaniu i tutaj cena montażu może sięgać do ok. 60 zł za m2.
 6. Wełna mineralna – ok. 30 – 60 zł za m2.

Jak kształtują się koszty poszczególnych elementów?

 1. Na więźbę możemy wybrać drewno z tartaku lub postawić na konstrukcję prefabrykowaną. W przypadku pierwszej opcji koszty sięgać będą do ok. 1000 zł za m3, w drugiej, do 1500 zł za m3.
 2. Za łaty i kontrłaty zapłacimy ok. 1,5 zł za mb.
 3. Folia dachowa to koszt ok. 4 – 6 zł za mb.
 4. Rynny wraz z dodatkowymi elementami montażu będą kosztować od 30 do50 zł za mb.
 5. Dachówka ceramiczna – od 50 do 100 zł za m2. Blachodachówka z posypką – od ok. 30 do 80 zł za m2 [ceny wraz z elementami dodatkowymi].
 6. Wełna ociepleniowa – w zależności od jej grubości: 10 cm do 20 zł za m2, 15 cm – od 20 do 40 zł za m2.

Podane ceny mają charakter wyłącznie poglądowy i mogą różnić się od wariantów wybranych składowych oraz ofert różnych sprzedawców czy ekip budowlanych.

Sprawdź ceny dachówek Gerard.