Jak prawidłowo używać myjki ciśnieniowej?

Czy elewacja domu również jest nadszarpnięta zębem czasu? Kiedyś śnieżnobiała, teraz jest brudna, a może nawet trochę pleśnieje? Czy pyłki pobliskich drzew przyklejają się do niej jak muchy do lepu? Czy podłoga werandy jest brudna od zabłoconych psich łap i innych śladów? Czy samochód jest pokryty kurzem (lub piaskiem pustynnym)?

Jak prawidłowo używać myjki ciśnieniowej?

Co może być bardziej satysfakcjonującego niż obserwowanie, jak woda pod ciśnieniem usuwa brud z domu, samochodu i innych przedmiotów?

 

Zamiast sięgać po farbę i pędzel, możesz rozważyć zakup elektrycznej myjki ciśnieniowej. Ale prosimy pamiętać - myjki ciśnieniowe to nie magiczne różdżki, szczególnie w rękach nowicjuszy. Z pewnością nie są magiczną gumką do ścierania, która po jednym myciu usunie uporczywe zabrudzenia, pyłki i pleśń.

Ponadto, jeśli nie zachowa się ostrożności i nie użyje się odpowiednich środków czyszczących i akcesoriów, można uszkodzić powierzchnię fasady domu, niezależnie, czy jest ona aluminiowa, drewniana czy też winylowa.

 

Odpowiednia myjka ciśnieniowa

Jak sama nazwa wskazuje, myjka ciśnieniowa to „maszyna czyszcząca”, która rozpyla wodę pod wysokim ciśnieniem. Tak jak w przypadku innych produktów, na rynku dostępnych jest wiele myjek ciśnieniowych, zatem dostaje się to, za co się płaci. Myjki wysokociśnieniowe służą do czyszczenia placów, serwisów, wykorzystywane są też w rolnictwie, w firmach transportowych, na myjniach samochodowych oraz w przemyśle. Dostępne są myjki wysokociśnieniowe od 100 do 230 bar. Myjki wysokociśnieniowe mogą być zasilane za pomocą silników elektrycznych lub spalinowych - benzynowych i wysokoprężnych.

 

Jak prawidłowo używać myjki ciśnieniowej?

 

Zanim kupisz myjkę ciśnieniową, radzimy przeprowadzić badanie rynku, aby zobaczyć, które z urządzeń będzie dla Ciebie najlepsze. Jeśli masz dylemat i nie wiesz, które kupić, prosimy skonsultować się z doradcą w sklepie.

Jeśli Twój dom jest wyłożony drewnem lub aluminium, najlepiej czyścić go urządzeniem, mogącym wygenerować do 150 barów. Jeśli fasada domu jest z cegły, kamienia lub winylu, zalecana jest myjka, mogąca wytworzyć do 230 barów.

Ważne jest również, aby używać odpowiedniej dyszy. Niektórzy eksperci zalecają używanie 25- lub 40-stopniowej końcówki dyszy. Jeśli dom jest dwupiętrowy, należy zadbać o przedłużkę, podczas czyszczenia myjką elektryczną nie powinno się bowiem stawać na drabinie. Możesz także użyć nasadki z pędzelkiem. Świetnym rozwiązaniem są szczotki, ponieważ pozwalają na usuwanie zabrudzeń. Problemem nie będzie także usuwanie brudu z rynien. W celu ułatwienia pracy zainstalowano końcówki kątowe.

Fasady domu nie należy czyścić jedynie za pomocą wody. Najlepiej wykorzystać detergent, który można kupić w tym samym sklepie, co myjkę ciśnieniową (należy upewnić się, że środek usuwa uporczywy brud i pleśń oraz że można go używać do wszystkich rodzajów fasad).

 

Jak prawidłowo używać myjki ciśnieniowej?

 

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas czyszczenia

Jeśli posiadasz własną elektryczną myjkę ciśnieniową, wszystkie niezbędne nasadki i detergent, jesteś gotowy do działania. Ale bez pośpiechu. Tak jak w przypadku innych projektów, wykonywanych własnym sumptem, najważniejsze jest tu Twoje bezpieczeństwo.

  • Należy zadbać o ochronę oczu. Woda wylatuje z dyszy pod ogromnym ciśnieniem, może więc dojść do urwania kawałków cegły, kamienia i drewna, które mogą poważnie uszkodzić oko.
  • Kluczowe znaczenie ma także noszenie odpowiednich butów, ponieważ woda pod ciśnieniem może przebić się przez niewłaściwe buty i poważnie uszkodzić stopy. Najlepsze jest ciężkie obuwie robocze.
  • Należy także nosić rękawice ochronne. Lepiej nie używać rękawic ogrodniczych, ponieważ zamokną, co oznacza, że trudno będzie je zdjąć.
  • Należy spodziewać zamoknięcia.
  • Prosimy pamiętać, że kontakt wody z elektrycznością może być szokującym doświadczeniem. Należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia przewodów elektrycznych lub szafki elektrycznej. Jeśli posiadasz gniazdka zewnętrzne, należy je odpowiednio zabezpieczyć.
  • Prosimy nie korzystać z drabiny, nawet jeśli ktoś ją trzyma. Zamiast tego lepiej wynająć rusztowanie o wysokości 1,8 metra, które można unieruchomić. Dzięki rusztowaniu i użyciu przedłużki nie powinno być problemów z sięgnięciem do wyższych pięter.
  • Myjki elektrycznej nie wolno kierować na inną osobę lub zwierzę. Prosimy pamiętać, że ciśnienie wytwarzane przez te urządzenia jest bardzo duże i może spowodować poważne obrażenia.

 

Jak prawidłowo używać myjki ciśnieniowej?

 

Jak czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej?

Przed rozpoczęciem czyszczenia do urządzenia należy podłączyć źródło wody. Prosimy zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyprostować wąż, aby zapobiec zatkaniu/zagięciom. Trzeba także sprawdzić, czy wąż jest wystarczająco długi.

Później wybiera się dyszę. Myjka ciśnieniowa musi być wyposażona w kilka dysz, z czego każda powinna działać w różnym zakresie rozpiętości. Im większy kąt, tym większą powierzchnię można pokryć. Do ogólnego czyszczenia większość ekspertów zaleca dyszę 15- lub 25-stopniową. Niektóre dysze są oznaczone kolorami. Sugerujemy, aby sprawdzić w instrukcji obsługi.

Nie należy używać dyszy 0 stopni, ponieważ może uszkodzić fasadę. Dysza 40 stopni prawdopodobnie najlepiej nadaje się do czyszczenia podwórza, ponieważ obejmuje dużą powierzchnię, ale nadal zapewnia wystarczającą moc, aby usunąć brud. Jeśli potrzebujesz delikatniejszej dyszy, wybierz tę 65-stopniową.

Myjki elektryczne są również wyposażone w dysze obrotowe. Ponieważ się obracają, są przeznaczone do usuwania uciążliwych plam. Ważna wskazówka dotycząca bezpieczeństwa: nie należy długo kierować dyszy w jedno miejsce, ponieważ obracająca się dysza może poważnie uszkodzić powierzchnię.

 

Jak prawidłowo używać myjki ciśnieniowej?

 

Bez względu na to, którą dyszę używasz, prosimy upewnić się, że jest bezpiecznie przymocowana do lancy. Nie chcesz przestrzelić okien, prawda? Ważna wskazówka dotycząca bezpieczeństwa: najlepiej przykryć wszelkie kwiaty lub krzewy wokół domu. Należy też zamknąć wszystkie okna i drzwi.

 

Praktyka czyni mistrza

Zaczynamy powoli. Najpierw najlepiej poćwiczyć na niedużej wysokości, aby wyczuć urządzenie i lancę. Należy trzymać ją poziomo i lekko pod kątem w dół. Kiedy będziesz gotowy, możesz rozpocząć czyszczenie.

Wykonuj ruchy od góry do dołu, aby uniknąć linii. Lancę należy przesuwać powoli i rozważnie oraz nie zatrzymywać się zbyt długo w jednym miejscu. Uważajcie na okna i inne delikatne powierzchnie.

Za pomocą myjki ciśnieniowej można wykonać wiele różnorodnych prac, w tym czyszczenie pokładów, chodników, a nawet mycie samochodu. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo! Jeśli nie chcesz samodzielnie czyścić elewacji domu, możesz zadzwonić po profesjonalistę.

 

Ciekawostka

Alfred Kärcher twierdził, że wysokociśnieniową myjkę na gorącą wodę wynalazł w 1950 roku.

Jednak już w 1926 roku Frank W. Ofeldt II (USA) stworzył pierwszą myjkę parową.

 

Źródło artykułu:

howstuffworks.com